• 01-05-2013, 00:09:48
  #1
  HGST, helyum dolu sabit disklerin peşinde!
  Yakında rafları dolduracak bu yeni sabit diskler, bugün kullandıklarımıza hiç benzemeyecek...

  Sabit disk üreticisi HGST (eski adıyla Hitachi), hava yerine helyumla doldurulmuş diskleri gerçek anlamda üretmeye ve belirli yerlerde kullanmaya başladı. Google, Amazon ve Facebook gibi büyük isimlerin yeni diske talip oldukları söyleniyor.

  HGST mühendisleri, yaklaşık 6 yıldır havayla dolu diskler yerine helyum sıkıştırılmış diskleri toplu olarak üretmenin bir şeklini arıyorlardı. Zehirsiz ve yanıcı olmayan helyum, normal havanın yedide biri yoğunluğa sahip ve sabit diskler için birçok avantaj sunuyor.

  Helyum sayesinde manyetik diskler, daha yüksek bir pürüzsüzlüğe ulaşıyorlar. HGST bu sayede bir sabit disk içerisine 7 disk sığdırarak kapasiteyi 7TB'a çıkarabiliyor. Şu anki 3.5 inç'lik sabit diskler, en fazla 4TB'lık bir kapasite sunabiliyor. Bunun yanında motorlar diski döndürebilmek için daha az enerjine ihtiyaç duyduğundan, diskin yaydığı ısı da azalıyor. HGST, helyum depolanmış disklerin 1.6 watt güç tükettiğini, daha az ses çıkardığını ve 4 santigrat dereceye kadar soğutulabildiğini söylüyor.

  HGST ürün pazarlama bölümü ikinci başkanı Brendan Collins, 7TB ile yetinmeyeceklerini, önümüzdeki birkaç sene içinde SMR adındaki yeni bir depolama yöntemiyle 20TB'lık sabit diskler üretebileceklerini söylüyor.


  teknoloji  Hosting Firmalarında İŞ Aramaktayım
 • 01-05-2013, 00:19:30
  #2
  iyi hoş söylüyorda solid diskler daha hızlı mekanik disklerden, hız konusunda geöçemez ama kapasite konusunda birşey diyemem.
 • 05-05-2013, 19:43:58
  #3
  DreamSinger adlı üyeden alıntı
  iyi hoş söylüyorda solid diskler daha hızlı mekanik disklerden, hız konusunda geöçemez ama kapasite konusunda birşey diyemem.
  zaten şuanki bu diskler depolama amacı ile kullanılır büyük bir ihtimal ile ve ömürleri dahada uzun olacağı kesin.

  SSD disklerin kullanıma bağlı olarak daha çabuk bozulduklarını göz önüne alırsak bu disklerinde kullanımı rahat olacaktır.
  İlim irfan aradım ettim talep; ilim irfan geride kaldı illede edep illede edep...