Vadeli İşlemler Borsası’nın (VOB) büyük ortaklarından İMKB’nin hisse alarak çoğunluğu ele geçirmek istediği öne sürüldü. VOB Başkanı Işınsu Kestelli, “İMKB tek hisseye dayalı kontrat yetkisini VOB’a vermek için büyük ortak olma şartını ortaya koydu” dedi.


VADELİ İşlem ve Opsiyon Borsası’nda (VOB) ikinci büyük ortak olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) diğer ortaklarından olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İzmir Ticaret Borsası (İZTB) ve bankalardan hisse alarak çoğunluk hissesine sahip olmak istediği iddia edildi. VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, iki kurum arasında bir süredir çekişme konusu olan tek hisseye dayalı vadeli işlem sözleşmesi yetkisinin VOB’da kalması için İMKB’nin hisselerini artırma koşulunu öne sürdüğünü savundu.

Kestelli, VOB içinde yüzde 18’le Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nden (TOBB sonra en büyük hissedar konumundaki İMKB’nin Aracı Kuruluşlar Birliği ve Takasbank dışındaki ortaklardan yüzde 1’er hisse satın alarak çoğunluğa geçmek istediğini söyledi. İMKB yetkililerinin yaklaşık 2 ay önce İstanbul’da düzenlenen toplantının ardından kurumlara yazı göndererek bu talebi ilettiğini ifade eden Kestelli, hisse alımıyla ilgili fiyatın ise başka kurumların belirleyeceği değer üzerinden gerçekleştirilmek istendiğini ifade etti.

Fiyat için teklif mantıksız

Bu teklifin mantıksız olduğunu belirten Kestelli, “Bir değer biçilse satılır ama başka kurumlar fiyat belirleyecekmiş, biz de o fiyattan satacakmışız. Bu çok mantıksız. Bir hisse satılacaksa bunu hissenin sahibi belirler. Bir fiyat duymadan her hangi bir şey vermeyiz” dedi.
Kestelli, İMKB’nin getirdiği teklifi İzmir Ticaret Borsası (İZTB) ve TOBB’un kabul etmediğini, diğer hissedarlar Yapı Kredi Bankası, Akbank, Vakıf Yatırım, Garanti Bankası ve İş Yatırım’ın da olumlu bakacağını sanmadığını belirterek şu bilgileri verdi: “VOB’un başarı grafiği hızla yükselen bir borsa ve bu nedenle hisseler son dönemde değere bindi. İzmir’de tüm kurumların biraraya gelerek oluşturduğu Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu bu konuda net bir tavır koydu. İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda oluşturulan kurul, İstanbul’da düzenlenecek bir toplantıyla VOB’un İzmir’de kalması yönündeki kararlılığını dile getirecek. Bu toplantının süreci değiştirebileceğine inanıyorum.”

Pazarlık gibi algılamayın diyorlar ama tamamen öyle

VOİB Kurucu Başkanı ve Ak Parti İzmir milletvekili Tuğrul Yemişçi, tek hisseye dayalı vadeli işlem sözleşmelerine başlamak için Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) imzasını beklerken, İMKB’nin getirdiği teklifin bir pazarlık gibi algıladıklarını söyledi. İMKB’nin teklifinin tek hisseye dayalı işlemleri engelleme amacı taşıdığını savunan Yemişçi, “Bir tarafta izin, bir tarafta hisse devri. ‘Pazarlık gibi algılamayın’ diyorlar. Ama görünen tamamen böyle” dedi.

Tartışma hisseye dayalı vadeli işlemlerle alevlendi

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB), bir süredir VOB’un İstanbul’a taşınması için çaba gösterdiğini savunan Işınsu Kestelli, son olarak tek hisseye dayalı vadeli işlem sözleşmesi düzenleme yetkisi konusunda çekişme yaşandığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda VOB’u yetkili kılmasının ardından, İMKB’nin VOB’daki hisse payını artırmak üzere harekete geçtiğini savunan Kestelli, “VOB’un İstanbul’a taşınamayacağı anlaşılınca, ‘Çoğunluk hisselerini alalım İzmir’de kalsın’ gibi bir anlayışa girdiler. Ancak böyle bir durumda İzmir’de kalmasının bir anlamı yok. İMKB, bir anlamda tek hisseye dayalı kontrat yetkisinin VOB’a verilmesi için büyük ortak olma şartını ortaya koydu” didi.

Kaynak : Hürriyet.Com.Tr