Altın Nedir? Neden Değerlidir? Yatırım Yapmadan Önce Okuman Gereken 5 Özellik - R10.net
 • 06-01-2020, 10:22:27
  #1
  Günümüzün Yatırım Aracı: Altın!

  Yatırım yapacak bir fikir bulamıyorsanız ve elinizdeki parayı harcamaktan korkuyorsanız, size önerim altın olacaktır. Geçmişten bugüne kadar herkes tarafından ileriye dönük bir yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Altın, piyasaya düşen bilgilerle ve dünya ekonomisi nedeni ile zaman zaman fazla dalgalanmaktadır. Genellikle, aşırı derecede zarara uğrattığı pek görülmemiştir. Çoğu zaman reel olarak kazanç sağlamıştır. Bu nedenle, ev hanımları tarafından da sıkça talep edilir. Çünkü, kadınlar erkeklere göre daha garanticidir.

  Neden Altına Yatırım Yapıyoruz?

  Ülkemizde en iyi ve en az riskli yatırım aracı olarak görünen altın, güvenilir bir yatırım aracıdır. Geçmiş verilere baktığımızda da en fazla reel kazanç getiren emtia olarak altını sayabiliriz. Dünya ekonomisinin durumundan dolayı inişler çıkışlar yaşasa bile, kesinlikle yatırımcıları yarı yolda bırakmamıştır. En eski yatırım yöntemlerinden biri olan altın, asla küçük ülkelerin büyük sorunlarından etkilenmez ve iniş çıkışları diğer yatırım araçlarına göre daha dengelidir. Dolar ve euro gibi itibari bir değeri yoktur. Değeri, kıymetli maden olmasından gelir.

  Ülkeler arası savaşlarda ve savaş söylemleri sırasında da güvenli liman olan altına bir talep oluşabilir. Örneğin; Abd, Rusya, Çin gibi küresel çapta etkili ülkelerin savaş havası yaratması gibi durumlarda fiyatları etkilenebilir. Zambiya'da altın talebi artsa dahi fiyatlar üzerinde etkisi olmaz. Altın fiyatları, ülkemizin dışında şekillenir. Bizim taleplerimiz fiyatların yönünü pek etkilemez. Son 5 yılda dolar bazında altının grafiğini sizin için bir görselle gösterelim. Görsel, investing.com üzerinden alınmıştır. Görsel blog üzerinde kaldı.

  ‘’Altına neden yatırım yapmalıyız?’’ diyorsanız, dünyanın her yerinde mutlaka paraya dönüştüğünden de bahsedebiliriz. Kıymetli bir madendir, sınırlıdır ve bu nedenle bütün ülkelerde değerlidir. Altını bozdurmak için ister Türk Lirasına, isterseniz euro ve dolar cinsinden dövizlere çevirebiliyorsunuz. İki örnek düşünelim: Kuyumcuya giderek altınını bozdurup TL alarak çıkan bir vatandaşımızı hayal edin. Diğer yandan da savaştan kaçan bir ülke vatandaşının yanında altın taşıyarak gittiği ülkede yaptığı dönüştürme işlemini hayal edin. Yanında kendi ülkesinin parasını taşısa ne olurdu? Ya geçmeyecekti ya da değer kaybı çok yüksek olacaktı.

  Altın, herkesin anlam yüklediği bir madendir. Normal zamanlarda Altın Transfer Sistemi ile beraber altınlarınızı bankalar arasında kolayca transfer edebiliyorsunuz. Tabii ki hal böyle olunca, altın kolay bir ödeme yöntemi de sayılıyor.


  Hangi Altın Çeşidine Yatırım Yapmalıyız?

  Fiziksel olarak altın almaya karar verdiyseniz hangisini seçmek en mantıklı karar olurdu? Altın çeşitlerine yatırım yapmayı düşünen insanlarımız bazen büyük bir yanılgı içerisine giriyor. Altın alımında ve satımında aradaki fark, hangi altın çeşidinde az ise o çeşide yatırım yapmak nokta atışı olacaktır. Özellikle işçilik parası da işin içine eklendiğinde, aradaki fark bir hayli büyüyor. Bu durumdan korunmak için yeni yatırımcılara gram altın önerebiliriz. Tüm altın çeşitlerine göre daha az işçiliği bulunan gram altında, aradaki alım-satım farkı da büyük oranda azalıyor.
  Farklı çeşit altına yönelmek istiyorsanız, ikinci seçeneğiniz Cumhuriyet altını olmalıdır. Çünkü, altın çeşitlerinin işçilik sıralaması gram, Cumhuriyet ve düz bilezikler olarak karşımıza çıkıyor.

  3 paragraf daha okumak isterseniz bloga gidebilirsiniz.
  Kaynak: https://www.denizcakmak.com/altin-ne...adan-once-oku/

  Siz nelere yatırım yapıyorsunuz?
  Başarılı Ekonomistten Yalnızca Ekonomi İçerikleri - Deniz Çakmak ile Hemen Öğren! - Öğrenmeyi Öğren!
 • 06-01-2020, 10:39:59
  #3
  cihadd13 adlı üyeden alıntı
  Aynı paragrafı iki kere yapıştırmışsın hocam.
  Bütün gece uyumadım, kafa duruyor bir yerden sonra. Gördüm ve çıkardım. Çok teşekkür ederim hocam.
  Başarılı Ekonomistten Yalnızca Ekonomi İçerikleri - Deniz Çakmak ile Hemen Öğren! - Öğrenmeyi Öğren!
 • 09-01-2020, 02:41:27
  #4
  Altın Neden Alınır?

  Kıymetli madenler grubunda yer alan altın, birçok yatırımcı için özel bir yere sahip ve hali hazırda en çok alım satımı yapılan madenler arasında gösteriliyor. "Altın neden alınır?" şeklinde bir araştırma yaptığınız takdirde alacağınız yanıtlar benzer olacaktır. Çok sayıda kaynak üzerinden belli başlı bilgileri de sizlere aktarmak istiyoruz.
  • Kısa vadede olmasa bile uzun vadede getirisi olacağı düşünülürek alınan kıymetli madenlerden bir tanesidir. Yüksek sermaye ile alım satım yapıyorsanız, kısa vadede kâr etme imkanı da doğuyor. Bu yüzden altın, yatırımcılar için bir adım daha öne taşınıyor.
  • Alım ve satım işlemleri diğer kıymetli madenlere kıyasla çok daha kolaydır. Bunu bir sarraf aracılığı ile yerine getirebileceğiniz gibi dijital dünya üzerinden ve bankalarınızın mobil şubeleri üzerinden de mümkün kılabiliyorsunuz.
  • Bizler için bir geleneğe dönüşen düğünlerde de en çok tercih edilen kıymetli madenlerden bir tanesidir ve bu da altını daha popüler hale getiriyor.
  • Son ve en önemli nedenlerden bir tanesi de güvenilir bir yatırım aracıdır. Diğer yatırım araçları ile kıyaslanınca yüksek zarar riski gibi bir durum çoğu zaman söz konusu olmaz. (Uzun vade için konuşulmaktadır ve kesinlik içermediği gözlerden kaçmamalıdır.) Bu nedenle, yatırımcıların büyük bir kısmı altını tercih ediyorlar.

  Altın Nerelerde Kullanılır?

  Borsa üzerinde ve yatırım yapabileceğiniz birçok alanda bu kıymetli madeni kullanabilirsiniz. "Altın nerelerde kullanılır?"araştırması yaptığınızda karşınıza çıkacak ilk yanıt genellikle düğünler olacaktır. Biz biraz daha geniş bir çerçevede ele almak istiyoruz. Mücevherat sektöründe çok daha sık kullanılan bu ürün, yiyecek ve içecek sektöründe de kendine yer buluyor. Evet yanlış duymadınız! Altın suyuna bandırılmış ya da altın tozu ile süslenmiş olan gıdalar, günümüzde, cemiyet hayatının önde gelen isimleri tarafından çok daha sık tercih ediliyor ve bu bir lüks göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.
  1. Endüstriyel sektörlerde de altının kullanım alanının çok daha yoğun ve güçlü olduğunu görebiliyoruz. Kıymetli madenler arasında en popüler isimlerden biri olan altın, yalnızca düğünlerde değil, farklı birçok alanda da karşımıza çıkmaktadır.
  2. Elektrik ve elektronik sanayii de altının iletkenliğinden en iyi şekilde faydalanan sektörlerden bir tanesidir ve en popüler kullanım alanları arasında yer almaktadır.
  3. Kızılötesi ışınları kısa süre içerisinde absorbe eden ve geri çeviren altın levhalar, uzay ve astronomi alanında da oldukça sık kullanılıyor ve tercih ediliyor.
  4. Son olarak inşaat sektörü de altın levhaları tercih eden sektörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Pahalı levhalar daha çok lüks mimaride bir adım daha öne taşınıyor ve tercih ediliyor.
  Düğünlerde Neden Altın Takılır?

  Geri dönüşü olan bir para biriktirme eylemi olarak tanımlamak mümkündür. Düğünlerde neden altın takılır sorusunun yanıtı oldukça basit ve az önce de bu konuya kısa süreli değindiğimizi düşünüyoruz. Yeni evli çiftlerin parasal olarak zor durumda olduğunu biliyoruz ve yapılan masraflara bir nebze de olsa katkı sağlamak ve onlara bir süreliğine güzel bir yaşantı sunabilmek adına altın takıyoruz.

  Altın takılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de kıymetli maden olması, kolay bozdurulabilir olması ve uzun vadede belli bir getiri sağlamasıdır. Halkımızın Bu bir nevi geleneğe dönüşmüş durumda ve hali hazırda birçok düğünde bu kıymetli madeni görebiliyoruz.

  İnsanlar arasında gerçekleştirilen sevimli bir para biriktirme olayına da tanıklık ediyoruz. Eğer bir düğünde küçük altın taktıysanız ilerleyen yıllarda yapacağınız bir sünnet ya da düğünde o altın size geri dönecektir. Aslında taktığınız altını bir süre sonra geri alıyor ve yatırım ya da birikim yapmış oluyorsunuz. Enflasyona karşı değerini koruyan bir madene yönelerek birikimlerini koruyorsunuz. Enflasyon oranlarının yüksek olduğu ülkelerde para yerine altın takmak çok daha mantıklıdır.

  Yazının tamamı paylaşılmıştır.
  Kaynak:
  https://www.denizcakmak.com/altin-ne...de-kullanilir/
  Başarılı Ekonomistten Yalnızca Ekonomi İçerikleri - Deniz Çakmak ile Hemen Öğren! - Öğrenmeyi Öğren!
 • 06-04-2020, 13:04:27
  #5
  Yeni bir konu açmak yerine konuyu üste taşıyayım.
  Anladığım kadarıyla bugün bol bol altın konuşulacak.

  Ne kadar artacağını bir kenara bırakıp neden arttığına odaklanalım. Çünkü, sebebini öğrenebilirseniz kendi çıkarımlarınızı yapabilirsiniz. Başkalarından almaya odaklanırsanız onlara gebe kalırsınız.
  Siteye gitmek zorunda değilsiniz, r10 üzerinden de okuyabilirsiniz.
  Başarılı Ekonomistten Yalnızca Ekonomi İçerikleri - Deniz Çakmak ile Hemen Öğren! - Öğrenmeyi Öğren!