Bu bir www.teknoixir.net içeriğidir. Lütfen içeriği okuduktan sonra buradan veya en alttan sitemize giriniz. En azından emeğimizin karşılığı için...

(İçeriğin farklı sitelere kopyalanması yasaktır. İçerikler DMCA korumalıdır.)


Bundan tam 11 yıl önce, 2010 yılının yaz aylarında ilk sürümü tanıtılan MIUI, her yeni sürümde biraz daha gelişti, biraz daha değişti. Android tabanlı olan; ancak iOS‘a oldukça benzeyen, gerek uygulama simgeleri açısından, gerekse sistem açısından “Çin’in iPhone’u” yakıştırmalarını alan Xiaomi’nin en büyük kozu olan MIUI, geçtiğimiz haftalarda “12.5” sürümüne kavuşmuştu. Peki bu MIUI nasıl oluştu? Nasıl gelişti? İşte kaşınızda MIUI tarihi!

MIUI Tarihi Android 2.2 Froyo Tabanlı MIUI V1 ile Başladı
6 Nisan 2010 tarihinde kurulan Xiaomi, o dönem’ki firmaların aksine Android ile iOS’i sentezlemek ve düşük bütçeli cihazlar üretmek istiyordu. Bu bağlamda ilk telefonunu 2011’de duyuran; ancak arayüzünü çok daha önceden, 2010 yılının Ağustos ayında tanıtan üretici, telefonlarına Mi adını vereceğinden arayüzün ismini de “Mi”li seçti. Mi serisinde yer alacak arayüzün adı Mi UI, yani MIUI’dı. MIUI V1’de ikonlar yine sistemde olduğu gibi Android-iOS sentezi idi. Bu arada MIUI V1’in global pazara açıldığı tarih 20 Eylül 2010 olarak kayıtlara geçmişti.



İlk Sürüm Tutunca MIUI V2’ye Olan Beklenti Arttı
İlk sürüm ile kendi iç pazarında azımsanmayacak bir popülariteye kavuşan Xiaomi, hız kesmeden MIUI V2’yi karşımıza çıkardı. Bu sürümün tam olarak ne zaman kullanıcılara sunulduğu bilinmezken, ilk olarak Android 2.1 ile kullanıma sunulmuştu. Daha sonrasında ise Android 2.3.6 Gingerbread bu arayüze eşlik etmişti. MIUI V2’nin MIUI V1’e göre tek farkı ise simgeler tarafında yapılan değişikliklerdi.



MIUI V3’de Diğerlerinden Pek Farklı Değildi
Yine diğer iki MIUI sürümü gibi Android 2 tabanlı bir şekilde 2012 yılında piyasaya sürülen MIUI V3, diğerlerine göre sadece ikonlarda farklılık gösteriyor ve ufak çaplı tasarım değişikliklerini sevenleriyle buluşturuyordu. Ayrıca diğer iki arayüzün aksine MIUI V3’de beta sürüm tamamlanmıştı. MIUI V3’ün son beta sürümü “2.4.20” olarak kayıtlara geçmiş ve MIUI V4’de yapılacak değişikliklere zemin hazırlanmıştı. Ha unutmadan MIUI V3 ikonlar açısından diğer iki arayüzden çok daha farklı ve estetikti. Bu da daha sonraki sürümlere “+” puan olarak yansımıştı.




MIUI V4 Android 4 Tabanlıydı! Aynı Zamanda Devrim Öncesindeki Son Sürümdü
Bu sürümde kendini fazlasıyla geliştiren ve popülerliğini arttıran Xiaomi, Android 4 tabanlı ilk arayüzünü de pazara sunmuş oldu. Android 4.0.4 ile tanıtılan ve 4.1.2’ye güncellenen MIUI V4, App Store’dan tutun da Temalar’a kadar birçok yeni sistem uygulaması barındırıyor, dahili bir anti-virüs sistemi ile geliyordu. Ek olarak arayüzün tanıtım tarihi 2013’ün Şubat ayıydı.




MIUI V5 Devrim Niteliğindeydi! Efsane İkonlar Bu Sürüm ile Hayatımıza Girdi
Bu sürüm Xiaomi’nin belki de en efsanesidir. Bu sürümle birlikte gelen ikon paketi hala birçok arayüzün ikonundan hoş görünürken, Xiaomi’nin günümüzdeki politikalarının temelini de MIUI V5 oluşturmuştu. Bu sürüm 1 Mart 2013’de tanıtılırken Android 4.1.2 ve Android 4.4.2 sürümlerini kullanıcılarla buluşturmuştu. Aynı zamanda Xiaomi, bu sürümün Çin ROM’unda Google Servisleri’ni kaldırmış, yalnızca global sürümlere Google desteği sağlanmıştı.




MIUI 6 ile İsim Değişmiş, Sürümün Başındaki “V” Takısı Kalkmıştı
Şirketin kuruluşunun üzerinden geçen 4 yılın ardından tanıtılan MIUI 6, o zamana kadarki en başarılı arayüz adayıydı. MIUI V5 ile görselliğe verdiği önemi Everest’e çıkartan şirket, MIUI 6’da da çizgisini bozmadı. Bu sürüm görsel anlamda günümüz trendlerini yakalarken, Xiaomi ile özdeşleşen birçok ek özellik bu sürüm ile hayatımıza dahil olmuştu. Tabi bir de, bugüne kadar tanıtılan sürümlerin başındaki “V” takısı, bu sürümle tarihe karışmıştı. MIUI 6’nın tanıtım tarihi 29 Ağustos 2014 olarak arşivlerde yer almıştı.




Bootloader Kilidi, Farklı Yerleşik Temalar ve Birçok Mod ile; MIUI 7 Tanıtılmıştı
MIUI 6 ile gerek tasarımsal olarak, gerekse işlevsel olarak daha başarılı bir hal alan arayüz, MIUI 7 ile beşinci yaşını kutluyordu. MIUI 6’da odağını tasarıma kaydıran üretici, bu sürümde kullanım kolaylığı ve performans açısından başarılı cihazlar sunmayı hedeflemişti. Bu açıdan DND modu, Çocuk modu ve Veri tasarrufu gibi günümüzde sık sık kullandığımız modları MIUI 7 ile hayatımıza dahil eden Xiaomi, telefonlarında kullandığı Bootloader sistemini de bu sürümde denedi. Bunun sonucundaysa o günden bu güne kadar tanıtılan tüm Xiaomi modellerinde Bootloader adı verilen bir kilit sistemi kullanıldı ve bu kilit çeşitli yazılım işlemlerini kısıtladı.




MIUI 8 İkinci Alan ve Çift Uygulama Desteği ile 2016’da Geldi
Her zamanki gibi görsellik ve işlevsellik ön planda tutularak oluşturulan MIUI 8, ufak çaplı simge ve arayüz değişikliğine sahipti. Aynı zamanda sistem uygulamaları bu sürümde güncellendi, İkinci Alan ve Çift Uygulama nimetleri de bu sürümde Xiaomi kullanıcılarına sunuldu. Arayüzün tanıtım tarihi 16 Haziran 2016 olurken, Android 7.1.1 Nougat tabanlı olması arayüzü döneminin başarılılarından kıldı.




MIUI 9 ile Simgelerde Geniş Çaplı Değişim Yaşandı
2017 yılının yazında tanıtılan MIUI 9’da kardeşleri gibi işlevsel yenilikler barındırırken, simgelerde yapılan değişiklik telefonlara farklı bir hava katmıştı. Eski ikon paketi opsiyon olarak telefonlarda yer alırken, daha çocuksu bir görünüm de MIUI 9’da yer alıyordu. Aynı zamanda bu sürüm bölünmüş ekran, yeni sessiz mod, yeni geçiş efektleri, yüz tanıma sistemi ve gelişmiş bildirim panelini kullanıcılarla buluşturmuştu.




MIUI 10 Daha Akıllı idi
Android 9 tabanlı bir şekilde 19 Haziran 2018’de, arayüzün sekizinci yaşına nispeten duyurulan MIUI 10, MIUI 9 ile Xiaomi modellerine sunulan ikon paketini üzerinde barındırıyordu. Bu sürüm ise yeni bildirim paneli, gelişmiş bildirimler ve akıllı XiaoAI sesli asistanı (Çince) gibi daha öncekilerde yer almayan birtakım özellikle kullanıcıları sevindirmişti.




MIUI 11 ile İkonlar Bir Kez Daha Değişti
22 Ekim 2019’da tanıtılan sürüm Android 10 tabanlı idi. Sistem genelinde karanlık mod, ultra güç tasarrufu modu, hesap makinesinde PiP modu, yepyeni simgeler, daha düzgün animasyonlar ve reklamları devre dışı bırakma seçeneği gibi diğerlerine nazaran oldukça kapsamlı olan MIUI 11, özellikle uygulama ikonlarıyla dikkat çekmişti. Arayüzün ikonları daha kaslı ve göz alıcıydı.




MIUI 12 iOS’un Android Hali Oldu
Tanıtılan diğer tüm sürümlerin aksine en çok ses getiren sürüm şüphesiz MIUI 12 olmuştu. Bu sürüm Nisan 2020’de tanıtılırken birçok açıdan “Bu nasıl Android?” dedirtmiş, Xiaomi kullansın kullanmasın herkesi kendine hayran bırakmıştı. Uygulama geçişleri, Super Wallpaper, bildirim ve durum çubuğu, yeni nesil karanlık mod, yeni simgeler, kayan pencereler, yeniden tasarlanmış kamera arayüzü ve yeniden tasarlanmış uygulama kasası gibi oldukça iddialı yenilikler ile gelen MIUI 12, Android-iOS sentezinin en başarılı örneği konumunda.




MIUI 12.5
2020’nin son günlerinde tanıtılan MIUI 12.5 ise daha başarılı animasyonlar, yeni ses efektleri, yeni Super Wallpaper’lar ve kamera aracılığı ile kalp atış hızı ölçümünü kapsıyordu.
İşte böyle gelişmişti MIUI tarihi. Kimi zaman görsellik, kimi zaman işlevsellik, kimi zamansa stabilite ön planda. Ancak her ne olursa olsun Xiaomi bu arayüzündeki can sıkıcı bug’ları yok edememiş, hatta her yeni sürümde yeni problemler geliştirmişti. Buna rağmen MIUI pazarın en güçlü arayüzlerinden biri konumunda.


LÜTFEN EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI İÇİN BURADAN HABERİN ASLINA GÖZ ATIN.