• 01-12-2018, 19:28:34
  #1
  Önce Hızlandırma İle Başlayalım + Bütün Site İçi Seo İşlemleri de bu konu editlenerek verilecektir. Ücretsiz site içi SEO analizi buradan isteyebilirsiniz: https://nettstedweb.com/ucretsiz-sit...-analizi-iste/

  HIZLANDIRMA, İÇ ve DIŞ SEO HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI MESAJLA YA DA BURADAN SORABİLİRSİNİZ

  Htaccess yöntemiyle cacheleme yöntemine başlamadan önce yapmanız gereken işlemlerle başlayalım.

  Önce her zamanki gibi verelim çalışma müzüğünü...


  https://www.youtube.com/watch?v=g-jGHbkM8e4


  ************************************************** ***********
  WORDPRESS DOSYALARINA KOD GIREREK SİTE HIZLANDIRMA

  Herşeyden önce işlem yapacağımız dosyanın yedeğini lütfen alınız.


  Edit 2: ioncube destekli sitelerde adım adım ve her adımdan sonra sitenizi test ederek ilerleyiniz.

  DNS Prefetch
  Bu kodlar (Prefetch) genellikle header.php de var olur ya da oraya eklenir.
  Öncelikle dışarıdan çağırılan analytics kodu, twitter kodu, Facebook Kodu, google font kodları ve buna benzer kodlar sitenizin yavaşlamasına sebep olurlar. Örnek vermek gerekirse:

  //s-static.ak.facebook.com
  //apis.google.com
  gibi... Bunlar genellikle tema'da header.php'de yer aldığı gibi, aynı zamanda kullandığınız bazı sosyal medya eklentilerinde de bulunmaktadır. Peki bu linklerin sitenizi yavaşlatmaması için ne yapmanız gerekiyor?

  yukarıda gösterdiğim örnek link
  //s-static.ak.facebook.com
  temanızda bulunuyorsa. (Veya buna benzer dış kaynaklı linkler.) bunları rel=prefetch-dns koduyla etiketlemeniz gerekiyor. Yani

  link rel="dns-prefetch" href="//s-static.ak.facebook.com"
  ya da
  link rel="dns-prefetch" href="https://s-static.ak.facebook.com"
  gibi... Ancak ne yaptığınızı bilmiyorsanız buna pek bulaşmayın derim, çünkü gereksiz linklerle sitenizi yavaşlatabilirsinizde... //apis.google.com için bunu öneriyorum ancak...

  Edit 1: Temanızda bu kodların var olup olmadığından emin olduktan sonra header'a eklemeler yapınız.

  Sorgu Dizeleri
  Sorgu dizleri cache sistemlerinde sıkıntı yarattıkları gibi aynı zamanda cloudflare ve diğer CDN sistemlerinde de problem yaratabiliyorlar. Bu da sizin CPU ve RAM harcamanızı artırabilir. Yani sitenizin tam olarak cachelenmemesine neden olabiliyorlar. Bu sorgu dizelerienden tam olarak kurtulabilmeniz, cache plugini ile ya da cachesiz tam olarak sitenizi hızlandırabilmeniz için bu sorgu dizelerinden kurtulmanız gerekebiliyor. Bunlardan kurtulmak içinse aşağıdaki kodu functions.php'ye girmeniz yeterli olacaktır:

  function _remove_script_version( $src ){
  $parts = explode( '?ver', $src );
  return $parts[0];
  }
  add_filter( 'script_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );
  add_filter( 'style_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );
  Bu (sorgu dizesi kaldırma-dolayısıyla versiyon kaldırma) hızlandırmanın anahtar faktörüdür.

  Emojiler
  Emojilerin sitenizde çalışması sitenizde ekstra bir js dosyasının çalışmasına neden olacaktır. Ekstra bir javascript dosyası ekstra bir yükleme zamanına neden olur. Emojiler zaten sıklıkla kullandığımız bir araç olmadığı için aşağıdaki kodlar bunları tamamen kaldırabilirsiniz. functions.php'ye:

  /**
  * Emojileri kaldir
  */
  function disable_emojis() {
  remove_action( 'wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7 );
  remove_action( 'admin_print_scripts', 'print_emoji_detection_script' );
  remove_action( 'wp_print_styles', 'print_emoji_styles' );
  remove_action( 'admin_print_styles', 'print_emoji_styles' );
  remove_filter( 'the_content_feed', 'wp_staticize_emoji' );
  remove_filter( 'comment_text_rss', 'wp_staticize_emoji' );
  remove_filter( 'wp_mail', 'wp_staticize_emoji_for_email' );
  add_filter( 'tiny_mce_plugins', 'disable_emojis_tinymce' );
  }
  add_action( 'init', 'disable_emojis' );
  
  /**
  * Tinymce emoji filtre
  */
  function disable_emojis_tinymce( $plugins ) {
  if ( is_array( $plugins ) ) {
  return array_diff( $plugins, array( 'wpemoji' ) );
  } else {
  return array();
  }
  }
  Deregister Wp-Embed
  Wp-Embed bir çoğumuzun nadiren kullandığı bazı Youtube, Facebook ve Twitter linklerinin daha afilli gösterilmesini sağlayan bir araçtır. Bu da ekstra bir js ile sitenizin yüklenme süresini uzatır. Gereksizdir. Bunun için de functions.php'ye:

  // WP Embed Scripti Kaldir
  function speed_stop_loading_wp_embed() {
  if (!is_admin()) {
  wp_deregister_script('wp-embed');
  }
  }
  add_action('init', 'speed_stop_loading_wp_embed');
  kodunu eklemelisiniz.

  Evet Gençler... Wordpress dosyalarıyla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz.

  Resim Optimizasyonu
  Eğer resimleriniz sizin için çok öncelikli değilse yani bir galeriniz ya da resim temalı bir siteniz yoksa, aşağıdaki kod resim kalitenizi düşürecek ve sitenizin daha verimli halde çalışmasını sağlayacaktır. Bunun için öncelikle functions.php'ye aşağıdaki kodu giriyoruz.

  add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 70;});
  Daha sonra https://wordpress.org/plugins/regenerate-thumbnails/ bu eklentiyle tüm resimlerimizi tekrar oluşturuyoruz. Ve jpg değerleri 70 olarak değer kazanır.

  Wordpress'in default resim değeri 82 dir. 70'i istediğiniz başka bir rakamla da değiştirebilirsiniz. Ancak resimlerinizin selameti açısından daha fazla düşmeyin.

  Dikkat: Tema değişikliği yapıldığı takdirde temanız herhangi bir resim oluşturma yeteneğine sahip değilse yukarıdaki plugini muhakkak kullanmanız gerekiyor.

  Neden? Temalar kendilerine uygun olmayan resimleri CSS ile küçülterek koyarlar. Yani bu şu anlama geliyor. Resmin eski temanızda 100x50 boyutu 10 kb ise yeni temanızda da 10kb olarak geçer. Ancak bu resim yeni temanızdaki büyüklüğü 50x25 olmalıdır. Bu da 5 kb yapar. Yani 5kblik bir kaybınız olur. Regenarete Thumbnail eklentisiyle bunun optimizasyonunu yapmış olursunuz.

  Resim optimizasyonu hakkında bilgiler daha gelecektir... Ancak bunlar işin plugin kısmıyla alakalı... Diğer başlıklar altında onları da anlatacağız.

  JS Dosyalarını Geç Açma - Defer

  JQUERY'e Uygulamayın

  Öncelikle sitemize giriyoruz ve F12 ye basarak, konsoldan .js uzantılı dosyaları tek tek aratıyoruz. Örnekteki gibi  Burada bir yoast.js gördük bu çok önemli bir js dosyamız değil (örnek olarak diyorum), aynı zamanda jquery migrate de buna örnek verebilir. Daha önce biz zaten Sorgu Dizeleri kaldırma işlemini yaptığımız için bu bize versiyonsuz olarak direk yoast.js olarak gözükecek. Öyleyse functions.php'ye aşağıdaki kodları giriyoruz. Bu koda her js ekleyişimizde sitemizi ve sitemizin hızını gözle test ediyoruz. İsteyenler jquery'de de test edip, kullanmaya devam edebilir ya da jquery kodunu kaldırabilirler.

  add_filter( 'clean_url', function( $url )
  {
  if ( FALSE === strpos( $url, 'yoast.js' ) )
  { // not our file
  return $url;
  }
  // Must be a ', not "!
  return "$url' defer='defer";
  }, 11, 1 );
  Yoast.js'yi kendi js kodlarınızla değiştirin lütfen. Arkadaşlar yukarıdaki kod bir örnek lütfen bende yoast.js yok diye gelmeyin.

  JQUERY HARİÇ BÜTÜN JS DOSYALARI İÇİN DE ŞU KOD GİRİLEBİLİR

  add_filter('clean_url','async_js',11);
  function async_js($url) {
  if ( false !== strpos( $url, 'jquery.js' ) || false === strpos( $url, '.js' )) {
  return $url;
  }
  return "$url' defer='defer";
  }
  Ancak deneme yanılma yöntemiyle tek tek bunu yapmanız faydanıza olur. Son verilen kod toplu olarak geciktirme işlemi yapar. Görüntüde bozukluk yapabilir. Kodu kaldırdığınızda ve cache i sildiğinizde temanız eski hale gelir. Ancak bu duruma hangi js'nin sebep olduğunu öğrenmek için ilk verdiğimiz kodla tek tek deneyerek yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

  ************************************************** ***********

  Wordpress Hız İçin CPANEL DÜZENLEMESİ

  Burada vermemiz gereken iki tane önemli husus var. Hala Türkiye'de bir çok hosting firması 5.x PHP versiyonunu müşterilerine default özellik olarak veriyor. Bunun önemli nedenlerinden biri de sizlerin hala 5.x PHP versiyonunu destekleyen ve üst versiyonları desteklemeyen temalar almanız. Bir tema almak istiyorsanız Kesinlikle PHP 7.0 ve üstünü almaya özen gösteriniz. Çünkü artık Pluginler de PHP 7.0 ve üstüne uygun olarak kodlanıyor ve Wordpress de kendisini buna göre tasarlıyor. Bu nedenle 5.x e uygun olan tema ve pluginler (hatta wordpress in kendisi) arasında uyuşmazlıklar meydana geliyor ve bazı durumlarda durmadan Traffic Spike yemeye başlıyorsunuz. Bu konuda gerekiyorsa tasarımcılarınızı uyarın ve PHP 7.0 ve üstüne geçmeleri konusunda baskı uygulayın.

  Bazı arkadaşlar ise PHP 7.0 ve üstünün uyumlu temaları olduğu halde bir üst versiyona geçmiyorlar çünkü hosting servisinin default ayarını en iyi ayar olarak düşünüyorlar. Veya da konu hakkında bugüne kadar bir bilgi almamışlar. Onlara bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

  Öncelikle PHP Version/ PHP Versiyon / PHP Version Manager / PHP Versiyon Yöneticisi adlarından birini taşımakta olan bu özelliğe giriyoruz.  (Öncelikle PHP Versiyonunuzu bir yere kaydedin. Temanız versiyon değişimine uyumlu değilse, versiyonu geri alacaksınız.)

  Akabinde videodaki gibi değiştiriyoruz.


  https://www.youtube.com/watch?v=pibZKJVIRfk


  PHP 7.0 ve üstünün hıza ne faydası var? PHP 7.0 a geçmeniz iki katı hız anlamına geliyor ve hatta plugin uyuşmazlıklarıyla gelişen yavaşlamardan dolayı çok daha üstü. Bugün bir müşterime uyguladım daha sonuç yüzde 500 hızlanma oldu 3G Hızında. Desktopta olanı tahmin bile edemiyorum.

  Neyse nasıl daha hızlı diyeceksiniz. Size aynı sayfa için yapılmış testlerin sonucunu vereyim.

  PHP 5.6
  Testin toplam süresi: 45.35 saniye
  Saniyede çalıştırılan request: 22.05 r/sn
  Cache pluginiyle toplam süre: 1.95 saniye
  Cache pluginiyle Saniyede çalıştırılan request: 512 r/sn

  PHP 7.0
  Testin toplam süresi: 22.95 saniye
  Saniyede çalıştırılan request: 43.56 r/sn
  Cache pluginiyle toplam süre: 1.02 saniye
  Cache pluginiyle Saniyede çalıştırılan request: 974 r/sn

  Testi yapan arkadaş cache plugini olarak Super Cache i kullanmış. Zaten 7.0 veya üstüne geçince diyeceksiniz... "Her şey boşunaymış. Hız yalan, tek gerçek php 7"...

  Kaynak: https://gbksoft.com/blog/php-5-vs-ph...ce-comparison/

  CPANEL Web Sitesini Optimize Edin

  Cpanele giriş yaptıktan sonra Web Sitesini Optimize edin ayarına gidin direk giriş sayfasından ve Tüm içeriği sıkıştır seçeneğini işaretleyin.  Bu seçenek her zaman verimli sonuç vermez. yine bunu aktif ettikten sonra sitenizi test ediniz.

  Hızlandırma için kodlarımız daha bitmedi. Daha bir ton ekmek yiyeceğiz. Bilenler bilmeyenlere anlatsın. Bilgi paylaşmakla çoğalır gençler.

  ************************************************** ***********
  Cache ile Hızlandırma
  Şimdi arkadaşlar Cache ile hızlandırmanın 3-4 farklı şekli bulunuyor. Ancak bazı cache pluginleri bazı temalarda çok iyi çalışabilirken bazılarında ise çok kötü sonuçlar verebiliyor. Ben size en iyiden kötüye olarak pluginleri buraya sıralayacağım. Dilerseniz en iyi olanı seçebilirsiniz, dilerseniz hepsini tek tek deneyip, sonuçlara bakabilirsiniz. Size sunacağım bu çözümlerden bazıları paralıdır ve bazıları da parasız.
  Number 1-) WP-Rocket
  WP-Rocket en iyi cache pluginidir. Bunun düzenlemesini siteye göre yapmanız gerekiyor. Bu yüzden size garanti bir ayar şekli vermiyorum. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız, forumdan bir arkadaş ile anlaşıp ayarlarınızı yaptırabilirsiniz. Detaylı ve güzel bir plugindir.
  Number 2-) WP Super Cache + Fast Velocity Minify
  Bu iki pluginin karışımı kutsal kombinasyondur. Neredeyse hızınızı WP-Rocket'e yaklaştırır ancak FVM (Fast Velocity Minify) js ve css kombinasyonunda WP-Rocket kadar başarılı olamadığı için o seviyeye çıkamaz. Ücretsiz olduğu halde çok güzel sonuçlar ortaya çıkardığı için bu iki plugin kombinasyonu ikinci sırada yer alıyor. FVM Cache ini sildiğiniz zaman, Super Cache'in cache'leri de otomatik olarak kapanıyor. Bu sistem özellikle WP-Bakery ve benzeri sayfa yapıcıları için oldukça efektif.
  FVM Ayarları (İşaretleyeceğiniz Seçenekler)
  • Admin Bar Purge
  • Preserve Settings
  • Fix Page Editors
  • Force HTTPS urls (eğer https kullanıyorsanız)
  • Strip HTML comments
  • Cleanup Header
  • Async and exclude Google Fonts CSS from PSI
  • Async and exclude Font Awesome CSS from PSI
  • Enable defer parsing of FVM JS files globally (sitenizi bozabilir. kontrol gerekli)
  • Skip deferring the jQuery library (sitenizi bozabilir. kontrol gerekli)
  • Skip deferring JS on the login page
  Wp Super Cache Ayarları
  • Caching On
  • Enable Caching
  • Simple (Recommended)
  • Disable caching for logged in visitors. (Recommended)
  • Compress pages so they’re served more quickly to visitors. (Recommended)
  • Cache rebuild. Serve a supercache file to anonymous users while a new file is being generated. (Recommended)
  • 304 Browser caching. Improves site performance by checking if the page has changed since the browser last requested it.
  • Extra homepage checks. (Very occasionally stops homepage caching) (Recommended)
  • Refresh preloaded cache files every minutes. (0 to disable, minimum 30 minutes.)
  • Preload mode (garbage collection disabled. Recommended.)
  • Preload tags, categories and other taxonomies.
  Number 3-) WP Fastest Cache Ücretli
  Number 4-) WP Super Cache Ücretsiz
  WP Fastest Cache i anlatmayı gereksiz buluyorum. Bütün seçenekleri seçin sadece kayıtlı kullanıcılar için cache i devre dışı bırakın. Ücretsiz de mobil cache i devre dışı bırak seçeneğini seçmeyin.
  ************************************************** ***********

  İç ve DIŞ SEO YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER
  Konuyu hazırlarken yavaş yavaş aklımıza geldikçe yapılamaması gerekenler hususlarını da girelim.

  1-) Geçen gördüm arkadaşlarımızdan biri SEO için bazı ipuçları verirken yapmış. Kendi sitenizden ya da başka siteden Google Arama sonuçlarına link vermeyiniz. Bu direk arama motoru manipülasyonudur ve ceza alırsınız. Hatta bunu şikayet etmenin bir yolu da bulunuyor.

  -------------------------------------------------------------------------------------
  Konu hakkında soru geldi
  Soru 1: Google Maps Linkini Vermek Manipülasyona Girer mi?

  Cevap: Hayır, arama ya da resim sonucu olarak verilip, spesifik olarak hedef gösterilmesi ceza kapsamına girer. Bu konu hakkında 5 sene önce canı yanmış biri olarak arama sonuçlarına link vermekten her türlü uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Google Maps daha farklı bir ürün. Sonuçta iframe'de bir çeşit link. (External) Maps ve diğer google ürünleri hakkında aynı şey geçerli değil.
  -------------------------------------------------------------------------------------

  2-) Kategori - Tag - Etiket kullanımı hemen hemen bütün CMS'lerde var. Ancak biz bu etiket kullanımını sitemizi spame sokmak için kullanıyoruz genellikle. Hatırlıyorum bir müşterimin 10 yazısı 300 etiketi vardı. bunu yapmayın ama yapmak istiyorsanız da size örnek bir etiket kullanımı gösterelim: https://yoast.com/tag/wordpress/

  Etiketlerinize içerik girdiğiniz bir sayfa gibi değer verin. Yeni sitelerde yazı başına 1-2 taneden fazla kullanmamaya çalışın ve bunların hepsinde 150-200 arasında içerik bulunsun. İçeriği çok fazla da abartmayın, çünkü burası bir nevi yazı vitrini gibidir.

  3-) Etiket bulutu kullanmayın... Ana sayfanızda belki olabilir ancak tekil sayfalarınızda bu bulunmasın. Makalenizdeki anahtar kelime odağına zarar vermektedir.

  Aşağıda gördüğünüz adam Matt Cutts'tır. Google Webmaster Tools'un CEO'suydu... Sıkça onun videolarına yer vereceğiz. Kendisi etiket bulutunun neden zarar verdiğini anlatmış bu videoda.


  https://www.youtube.com/watch?v=GVwTnCRTrag


  4-) Meta keyword (meta anahtar kelime) kullanmayın. Bunlar öldü artık. Ama derseniz ki Yahoo, Bing... Onlar umursamadıklarını söyleselerde bu konuda yapılan bir iki araştırma bu iki arama motorunda anahtar kelimenin hala etkili olduğunu söylüyor. Ancak ısrarla ben kullanacağım arkadaş diyorsanız. Anahtar kelimelerinize 5-6'dan fazla kelime girmeyin. Çok fazla girdiğiniz takdirde Google bu sefer bunu görmezden gelmiyor.

  5-) Bir tema ne kadar güzel gözükse de, ne kadar satın alınmış olursa da olsun, Hızlandırma ve SEO anlamında tam olarak incelemeden onu almayın. Özellikle pluginlere uyumlu olmayan tamalardan uzak durun. Bu temaları sizlere izin verdiği müddetçe bunlara müdahele edebilirsiniz. Bunlar aynı zamanda kod olarak düzenlemeleri de kabul etmezler, etseler bile bunlar limitlidir.

  6-) Site hızını GTMetrix veya Pingdom ile ölçmeyin. Yine de masaüstü hızınızı ölçmek için yapabilirsiniz ancak bunun artık yeni hız güncellemesiyle yalan olduğunu üzüntüyle bildiriyorum. Mobile-first indexing ile artık 3g hızındaki sitenizin açılma hızı Google için önemli. 5sn ve altına düşmeye çalışın. 8 saniyenin üstündeyseniz AMP'ye geçin (her ne kadar nefret etsemde)... Optimizasyonunuzun hızını buraya göre yapın ve yaptırın. Mobile hız test yeri: https://testmysite.withgoogle.com/intl/en-gb

  Neden Google 3G hızını istiyor? Bunun sebebi Google'a göre önümüzdeki birkaç sene boyunca mobil kullanıcıların yuzde 80'i 3G ve altında cihazlar gibi kullanıyorlar. Ve google ın bu konudaki maksimum limiti 3G.

  7-) Birkaç gün önce çok ciddi bir hurafeye denk geldim. Makale içinde o makalenin kendisine link verildiği zaman, o sayfanın SEO'sunun arttığı iddia ediliyor. Aksine, sayfanın kendisine link vermeniz SEO'nuzu kötü etkileyen bir olaydır. Hatta bu konuda çok daha ileri çalışmalar yapanlar da var. Menü linklerine tıklandığı zaman o sayfanın linkini menüden kaldırmak gibi... Sayfanın kendisine aynı sayfada asla link vermeyin.


  8-) Sitenize en uygun rich snippetleri bulun ve kullanın. Bunun için amatör olarak Schema adı verilen Wordpress pluginini kullanabilirsiniz.

  Yapılmaması gerekenler başlığımızı da her gün güncelleyeceğiz inşallah.

  ************************************************** ********
  Sorular ve Cevaplar:

  1-) Hız problemim yok. Sitem aniden çok fazla kaynak yiyor ve 503 hatası veriyor. Bir kaç saniye/dakika sonra geri geliyor neden?


  Cevap: Bunun adına Traffic Spike deniyor. Türkçe'ye geçmiş bir terim mi bilmiyorum. Bunun nedeni bazen tema olabilir. Uyumsuz PHP versiyonunu kullanmanız sebep olabilir. Aynı zamanda bir plugin de olabilir. Bundan uzak durabilmeniz için ya etki eden unsuru değiştirmeli ya da kaldırmalısınız. Ya da daha yüksek CPU ve RAM'li makineler kullanmalısınız. Sorun PHP versiyonu ise yukarıda bunun çözümünü bulabilirsiniz.


  2-) Okunacak kadar makale mi yoksa uzun makale mi?


  Cevap: Burada makalenizin potansiyeli çok önemli ancak hiçbir makalenin 300-400 kelimeden aşağı olmasından yana değilim. "Diyeceksiniz ki adam 150 kelimeyle 2. sıraya oturmuş..." Bu olabilir. Bunun içerisinde çeşitli faktörler bulunuyor. Dış etkenler, iç etkenler bunda önemli faktörler. Domain adı gibi... Alınan kaliteli backlinkler gibi... Kullanıcının o sayfayla etkileşime geçmesi gibi... Yapılan yorumlar dolayısıyla sayfanın düzenli güncellenmesi gibi... Domainin eski olması ve ağırlığı olması gibi... Daha sayılacak bir dünya faktör... Ancak yeni açılan bir sitede 100 kelimelik bir yazı yazıp en iyisini ummak hata olur. Anahtar kelimesi zor ise bu daha da çok zor olur. Öncelikle anahtar kelimesi zor olan bir kelimenin yeni bir site ile arama sonuçlarında belirmesini istiyorsanız, o kelimeyi kullanıcının arayacağı şekilde türevlerine yönlenmeniz gerekiyor. Mesela diyelim ki kelimeniz "HP Laptop" bunun 1.000.000 aranması olduğunu varsayalım. Bunda sıralamaya bile girmeniz zor olur. Ancak "HP Laptop İnceleme" kelimesini kullanarak sıralamaya girebilirsiniz. Eğer optimizasyonunuzu bu iki kelimeye göre ayarlarsanız uzun bir makale yazmalısınız. "HP Laptop İnceleme" kelimesinden hit aldıkça zamanla optimizasyonunu yaptığınız "HP Laptop" ile de yükselme şansınız olacaktır. Ancak buna göre bir iç linkleme ve dış seo çalışması da gerekecektir.

  3-) Birbirine benzer makaleler girsem ne olur?
  Penguin güncellemesinden birbirine benzeyen yazıların fazla olduğu siteler oldukça zarar gördü. Yazılarınızın farklı içerikler taşıdığından emin olun.

  Bazı konularda bilgi almak için kendi sitemize de bakabilirsiniz, her ne kadar yılda bir kez güncellesek de...


  Herkese teşekkürler.
 • 01-12-2018, 19:34:39
  #3
  ukraynacom adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  İşte aradığım konı
  Daha başlangıç hocam bu. Js'lere defer atma (geç başlatma) ve bunun gibi bir sürü bilgi gelecek... kod bilgisine gerek kalmadan kopyala yapıştır ile herkes yapabilecek.
 • 01-12-2018, 19:35:24
  #4
  SnmzAjans adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Daha başlangıç hocam bu. Js'lere defer atma (geç başlatma) ve bunun gibi bir sürü bilgi gelecek... kod bilgisine gerek kalmadan kopyala yapıştır ile herkes yapabilecek.
  Ellerinize sağlık
 • 01-12-2018, 19:47:25
  #7
  Emeğine sağlık çok güzel bir konu olmuş. Google pagespeed testlerinde artık herkes tam not alacaktır Konuya abone oldum.
 • 01-12-2018, 20:42:06
  #9
  Ellerinize Sağlık Hocam Takip Edelim İlerde Lazım Olacak Bu Kodlar Wp İçin