Format Atmak İsterken Böyle Oldu Yardım!!!!! - R10.net
  • 30-08-2018, 04:57:25
    Herkese Merhabalar.

Öncelikle şöyle anlatayım ben baya uzun süre önce yaklaşık nereden baksan bir 3 - 4 ay oldu 2. el bir laptop almıştım. Fakat bu laptopta birşey dikkatimi çekti. Aldığım bilgisayarın markası toshiba idi. Fakat Kullanıcı adı kısmında ACER yazıyordu. Acaba dedim başka bir harddisk mi takıldı diye düşündüm aldırış etmedim çok fazla.

Şimdi 3 - 4 ay sonra cihazıma format atmak istedim. Formatla alakalı bilgim var her zaman yaptığım rutin bir işlem benim için. Fakat şöyle bir durum ortaya çıktı. Ben yine her zamanki gibi rufüs programı ile iso dosyamı USB'ye yazdırdım. Format atmak için önemli belgelerimi D sürücüsüne depoladım. Yeniden başlattım bilgisayarı USB yönlendirme yapacaktım. USB yönlendirmeyi de başarılı bir şekilde yaptım. Fakat USB'yi gördüğü halde yönlendirme de herhangi bir sorun olmadığı halde direk windows başlatılıyor ekranından masaüstü açılmaya başladı. Bende ayarları tekrar kontrol ettim herşey normaldi. Birkaç kere yeniden başlattım yine aynı şekilde oldu. Format atamadım. Canım sıkıldı dedim ki ben bu harddiski başka bilgisayara takar formatı atarım dedim. Başka bilgisayara taktım orda ayarlar normal yine aynısı oldu yönlendirmeyi yapıyorum fakat windows başlatılıyor diyor masaüstü açılıyordu. Bende son bi kez ayarları yaptım ve format ekranını görmeyi başardım.

Harddiskin bölümlerini gördükten sonra C bölümünü sistemin olduğu yeri sildim. Fakat bir daha harddisk bölümü oluşturamadım böyle bir hata verdi.

Ardından yeniden başlattım tekrar başlattığım için haliyle sistemi sildim. Sistem yok yazısı aldım. sonra dedim ki ben bunu tekrar laptoba bağlıyayım ordan biosu sıfırlarım biosa girer formatı atarım dedim. Bu sefer harddiski laptoba bağladım bağlarken bios pilini çıkardım. 5dk bekledim. Tekrar bios pilini takıp bilgisayarı açtım toshiba yazısı geldi bios yeri ardından ekranda

The Firmware has detected thaht a CMOS battery failure occured. F1 contunie yazısı geldi. ( ilk kez bu yazıyı görüyorum ) ardından F1'e bastım
    Ekran bu şekilde kaldı.
    Kapatıyorum açıyorum bu şekilde kaldı bilgisayar.

Bios tuşlarına basıyorum Dııt dııtt diye ses çıkıyor.
    Format attığıma atacağıma pişman oldum.
    Yardım edin eylülde üniversiteye gidicem Laptobu ödevim için götürmem gerekli.
  • 30-08-2018, 07:45:58
    ServerQuantum adlı üyeden alıntı
    Herkese Merhabalar.

Öncelikle şöyle anlatayım ben baya uzun süre önce yaklaşık nereden baksan bir 3 - 4 ay oldu 2. el bir laptop almıştım. Fakat bu laptopta birşey dikkatimi çekti. Aldığım bilgisayarın markası toshiba idi. Fakat Kullanıcı adı kısmında ACER yazıyordu. Acaba dedim başka bir harddisk mi takıldı diye düşündüm aldırış etmedim çok fazla.

Şimdi 3 - 4 ay sonra cihazıma format atmak istedim. Formatla alakalı bilgim var her zaman yaptığım rutin bir işlem benim için. Fakat şöyle bir durum ortaya çıktı. Ben yine her zamanki gibi rufüs programı ile iso dosyamı USB'ye yazdırdım. Format atmak için önemli belgelerimi D sürücüsüne depoladım. Yeniden başlattım bilgisayarı USB yönlendirme yapacaktım. USB yönlendirmeyi de başarılı bir şekilde yaptım. Fakat USB'yi gördüğü halde yönlendirme de herhangi bir sorun olmadığı halde direk windows başlatılıyor ekranından masaüstü açılmaya başladı. Bende ayarları tekrar kontrol ettim herşey normaldi. Birkaç kere yeniden başlattım yine aynı şekilde oldu. Format atamadım. Canım sıkıldı dedim ki ben bu harddiski başka bilgisayara takar formatı atarım dedim. Başka bilgisayara taktım orda ayarlar normal yine aynısı oldu yönlendirmeyi yapıyorum fakat windows başlatılıyor diyor masaüstü açılıyordu. Bende son bi kez ayarları yaptım ve format ekranını görmeyi başardım.

Harddiskin bölümlerini gördükten sonra C bölümünü sistemin olduğu yeri sildim. Fakat bir daha harddisk bölümü oluşturamadım böyle bir hata verdi.

Ardından yeniden başlattım tekrar başlattığım için haliyle sistemi sildim. Sistem yok yazısı aldım. sonra dedim ki ben bunu tekrar laptoba bağlıyayım ordan biosu sıfırlarım biosa girer formatı atarım dedim. Bu sefer harddiski laptoba bağladım bağlarken bios pilini çıkardım. 5dk bekledim. Tekrar bios pilini takıp bilgisayarı açtım toshiba yazısı geldi bios yeri ardından ekranda

The Firmware has detected thaht a CMOS battery failure occured. F1 contunie yazısı geldi. ( ilk kez bu yazıyı görüyorum ) ardından F1'e bastım
    Ekran bu şekilde kaldı.
    Kapatıyorum açıyorum bu şekilde kaldı bilgisayar.

Bios tuşlarına basıyorum Dııt dııtt diye ses çıkıyor.
    Format attığıma atacağıma pişman oldum.
    Yardım edin eylülde üniversiteye gidicem Laptobu ödevim için götürmem gerekli.
    Eğerki bilgisayarınızdan dıt dıt diye sesler geliyorsa aşağıda vereceğim ses kodları ve ne anlama geldikleri ile alakalı bilgiler sorunun ne ile kaynaklı olabileceğpi hakkında fikir vereceğini umuyorum. Kolay gelsin.

Aşağıda maddeler halinde bilgisayardan gelen bip sesleri ve anlamları :
    • Birden fazla kısa bip sesi = Anakart arızası
    • Sürekli bip = Güç Kaynağı arızası
    • 1 Uzun bip = Bellek tazelemesinde hata
    • 1 Uzun 1 Kısa bip = Anakart veya Bios arızası
    • 1 Uzun 2 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (DIP switch)
    • 1 Uzun 3 Kısa bip = Ekran Kartı arızası
    • 2 Uzun 1 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
    • 2 Kısa bip = Bellek eşlik (parity) hatası
    • 3 Kısa bip = Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
    • 4 Kısa bip = Timer hatası
    • 5 Kısa bip = İşlemci hatası
    • 6 Kısa bip = Klavye(işlemcisi) hatası
    • 7 Kısa bip = İşlemci hatası
    • 8 Kısa bip = Ekran Kartı belleği(okuma/yazma) hatası
    • 9 Kısa bip = Bios Rom hatası
    • 10 Kısa bip = CMOS(okuma/yazma) hatası
    • 11 Kısa bip = Tampon Bellek hatası
    Bistcoin'de Profesyonellerin Adresi <<<>>> Aöf'ye Hazırlık İçin En Net Adres<<<>>> İnfaz ve Koruma Memurları Paylaşım Forumu
  • 30-08-2018, 08:25:42
    Buzzerdan ses durduk yere gelmiyor anladığım kadarıyla biosa girmek için tuşa bastığında geliyor. Bu durumda donanımsal değil yazılımsal bir sorun olduğu düşünülebilir. "The Firmware has detected thaht a CMOS battery failure occured" hatası bios pili ile ilgiliymiş. İmkanın varsa bios pilini bilgisayar kapalıyken sök, bios pili yatağındaki artı eksiyi kısa devre yaparak bilgisayarı başlat. 3 5 saniye sonra kısa devre sonlandırıp bilgisayarı kapatıp yeniden aç. Vaktiyle bios hatası böyle düzeltmiştim umarım sende de düzelir. Düzelmezse bilgisayarcıdan yardım al daha da kötü olmadan.
    Bir dünya gözümde her kıta silik.
  • 30-08-2018, 08:26:23
    Rufusun seçenekleriyle oynayıp yeniden usb yazdırmayı dene. pC başına geçince ekran görüntüsü atarım
  • 30-08-2018, 08:39:22
    rufus ile uefi bilgisayara windows 10 format atmak zordur. tavsiyem microsoft.com dan windows kaç kullanıyorsan onun format aracını indirip usb ye formatı yazdır.
  • 30-08-2018, 13:54:40
    Chevat adlı üyeden alıntı
    Buzzerdan ses durduk yere gelmiyor anladığım kadarıyla biosa girmek için tuşa bastığında geliyor. Bu durumda donanımsal değil yazılımsal bir sorun olduğu düşünülebilir. "The Firmware has detected thaht a CMOS battery failure occured" hatası bios pili ile ilgiliymiş. İmkanın varsa bios pilini bilgisayar kapalıyken sök, bios pili yatağındaki artı eksiyi kısa devre yaparak bilgisayarı başlat. 3 5 saniye sonra kısa devre sonlandırıp bilgisayarı kapatıp yeniden aç. Vaktiyle bios hatası böyle düzeltmiştim umarım sende de düzelir. Düzelmezse bilgisayarcıdan yardım al daha da kötü olmadan.
    Hocam Öncelikle biosu şu şekilde düzelttim.

Bios pili çıkardım bekledim düzelmedi. bu sefer harddiski komple çıkardım bios pilini çıkardım bekledim düzeldi.

prowebci adlı üyeden alıntı
    rufus ile uefi bilgisayara windows 10 format atmak zordur. tavsiyem microsoft.com dan windows kaç kullanıyorsan onun format aracını indirip usb ye formatı yazdır.
    ServerQuantum adlı üyeden alıntı
    Hocam Öncelikle biosu şu şekilde düzelttim.

Bios pili çıkardım bekledim düzelmedi. bu sefer harddiski komple çıkardım bios pilini çıkardım bekledim düzeldi.
    Bu arada win7 kurulumunda birçok sorun ile karşılaştım.
    HDD bölme ekranında bölünecek yer ya da bölüm bulamadım bilmem ne günlüğüne bakın diye bir hata verdi. HDDyi bölemedim
    Aynı zamanda bazende hdd bölme ekranında birden biri yüklenecek sürücüyü seçin hatası verdi. sanki format CDsini okumayı kesti gibi.
    İnternetten birçok kod buldum format ekranında iken onu yazdım
    faydası yok.

Sorunumu win10 pro kurarak çözüm hiç bişi yapmadım normal win10 cdsini taktım normal format attım. hddleri rahat bir şekilde böldüm. sorunsuz kurulum yaptım.

Ama ne yaptıysam win7 kuramadım önceki içerisindeki sistem win7 idi.
  • 12-01-2019, 13:30:53
    Sizden önceki kurulan win 7 uefi kurdukları için disk bölmede C bölümünde hata ile karşılaşırsınız.Siz uefi li win 7 yapıp onu kurmanız gerekiyor.Veya microsoftun sitesinde yayınladığı win10 indirip kurabilirsiniz.
    https://www.izmirasusservisi.com/
  • 13-01-2019, 01:24:32
    Format usb'nizi uefi olarak yükleyip deneyin sorun çözülür.
    ..do not worry if you fall, get up again!