Hosting hızını hangi kriter belirler? - R10.net
 • 15-06-2019, 18:12:31
  #1
  Mesela yeni bir hosting alacağız ama hızlı olmasını istiyoruz hangi özelliklere bakmamız lazım?
 • 15-06-2019, 18:18:29
  #2
  Hocam lokasyona göre hızlıdır. Örneğin İstanbul lokasyon alırsanız siteniz en hızlı İstanbul'daki tıklayanlarda açılır ve İstanbul çevresinden uzaklaştıkça açılma hızı düşer. Örneğin şöyle diyim İstanbul lokasyonlu hostingdeki bir site Amerika'dan 3 dakikada açılıyorsa İstanbul'dan 1 dakikada açılır (örnek verdim sadece, gerçekle alakasız). Hosting paketinde lokasyon yazmıyorsa ve Türk bir Hosting Firmasıysa lokasyonu büyük ihtimalle İstanbul'dur. Eğer İstanbul değilse de üstünde yazar zaten Ankara veya Avrupa lokasyonlu gibisinden. Bu anlattıklarıma göre [bu yüzden] yabancı sitesi olanlar genelde Avrupa Hosting satın alırlar. Ben böyle biliyorum. Yanlışım varsa düzeltebilirsiniz arkadaşlar.
 • 15-06-2019, 18:47:30
  #4
  Bugün en önemli şey sunucudaki yük. Test etmeden bilemezsiniz, kimse size sunucusunu hangi yükle çalıştırdığını söylemez. Test süresi isteyebilirsiniz. Ama unutmayın ki hız sadece hosting hızı değildir, sizin sitenizin de optimize olması gerekir.
  TABELA.ORG ACELEKREDI.COM 3HABER.COM HICRITAKVIM.COM MEZIDE/SUKRIYE/NAZMIYE.COM OGLAK.ORG KARSIYAKA/GOZTEPE.INFO SAYISAL.ORG MUGLA NAKLIYAT
 • 15-06-2019, 19:29:07
  #5
  Optimizasyon işlemi etki eder.
  İşçilik önemli her işte
  Sözlüklerde ve Forumlarda Tanıtım Hizmeti - Wp İşlemleri - Wordpress virüs temizleme & hacking işlemleri.
 • 15-06-2019, 20:15:53
  #6
  Merhabalar;

  Site Hızını Sunucu özellikleri + Sunucu optimizasyonu + Sitenizin hangi kod ile yazıldığı + Wp gibi siteler ise optimize edilip edilmediği + Ne kadar Javascript kodu kullanıldığı + Resim boyutları optimizasyonu yapılıp yapılmadığı gibi birçok şey etki eder. Tabi bunlarında Ötesinde siteye giriş sayısı. Firmalara Olarak ( Hosting Hizmeti sağlayan ) Bizler en güncel donanımlar ve yazılımlar ile sistemlerimizi hazırlasak ta kullanıcıların sitelerinde nasıl kod hatası var mı yada içeriklerinde yapılandırmaları nasıl bilemediğimiz için sorunuza çok uzun bir soru ve cevaplar sinsilesi gerekecektir.

  Berki net bir açıklama olmadı kusura bakmayınız fakat genel bir bilgi vermek istedim.

  Hayırlı günler dileriz.
 • 15-06-2019, 20:23:05
  #7
  Bazı yeni teknolojiler sunuculara olağanüstü hız avantajları sağlamaktadır. Bunlardan bir kaçı CloudLinux İşletim Sistemi, Litespeed, SSD Disk olması, RAM'lerin yüksek hızlı olması, işlemci gücü vb. sayılabilir.
  Bunlar dışında sunucunun içerisine koyulacak yazılımda önemlidir. Yazılım tarafında optimizasyonların tam olması gerekir. Hangi kaynaklarla anlık ne kadar ziyaretçi kaldırabildiği test edilmelidir. Buna göre load balancing ayarları yapılmalı gerekiyorsa container sistemlerle projenin farklı alanları farklı containerlara dağıtılmalıdır.
  Bütün bunların dışında en yüksek kapasiteli sunucu elinizde olsun, otomatik kurulumla geldiyse ve optimizasyon yapılmadıysa, ayarlar düzeltilmediyse, kaplumbağa hızında kullanmaya devam edersiniz. Çünkü default ayarlar genelde stabil çalışmaya ve en düşük opsiyonlara göre ayarlanıyor ki her sunucu için otomatik kurulum sorunsuz gerçekleşsin.
  Sunucunun bulunduğu lokasyon ve DC'nin de önemi büyük. Hat giriş/çıkış hızı sunucudaki dosyaların ne kadar hızlı karşı tarafa gönderilip, verinin ne kadar hızlı karşı taraftan alınacağını belirler. CPU kullanım izinleri de önemli bir noktadır.
  Bu konuda daha bahsedebileceğimiz çok fazla kriter var. Hepsini elemek için ciddi derecede büyük bir projeyle uğraşıyor olmak gerekir. İşin veri tabanı ayrı konu, HTTP istemcisi ayrı konu, DNS serverı ayrı konu, Mail sistemi ayrı konu, CDN'i ayrı konu, yük testleri ve ayarları ayrı konu, ağ alt yapısı ayrı konudur.
  Yunus Emre der ki; bu dünya yalandır, güvenme malına, malın talandır.