Bilgilendirme başlıyor.
Salt Nedir? Hash nedir?

Hash, girilen bir veriyi sabit uzunlukta çıktıya dönüştürmeye yarıyan algoritmanın terim anlamıdır. Bu işlemin amacı bir veriyi olabildiğince gizlemeye yöneliktir. Örnek olarak bir siteye üye olan kişilerin paroları otomatik olarak hash'lenerek dışarıdan gelen bir kişi veritaba'nına dahi erişim sağlayabilse bile şifreleri göremeyecektir.

Salt, bir parolaları hash'lemeden önce salt adı verilen rastgele bir metin parolanın başına sonuna veya ortalarına eklenerek bu parolanın hash'lenmesini sağlamaktır. Yani bir nevi bir veri'yi tuzladığınızı düşünün. Metine ekstradan karakterler ekliyerek olabildiğince okunması zor bir hale getirmektesiniz.

Örneğin bunu Phpmyadmin üzerinden veritabanınızdaki user kısmına gelerek sitenize üye olan kullanıcıları görebilirsiniz. Tüm bilgiler açıkça görünürken şifre kısmı kripto şifrelenmiş olarak göreceksiniz.

Bilgilendirme bitti dağılabilirsiniz. Virüsler özellikle ransomware (fidye yazılımı) virüsleri hakkında bilgi,önlem almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz