Samsung, 10 Temmuz'da tanıtacağı Galaxy Watch Ultra ve Galaxy Watch 7 modelleri ile önemli bir sağlık yeniliğini duyuracak. Yeni modeller, bugün resmi olarak tanıtılan yeni nesil BioActive sensör üzerine kurulacak. Samsung, sağlık ölçümlerinde kullanılan fotodiyotların performansını artırarak sayısını sekizden dörde düşürmeyi başardı ve bu yeni sensör, AGEs (İleri Glikasyon Son Ürünleri) desteği sağlıyor.

Samsung, AGEs’in (İleri Glikasyon Son Ürünleri) hücre yaşlanma süreci için risk molekülleri olduğunu belirtti. AGEs, protein, lipit ve nükleik asitlerin monosakkaritlerle glikasyona uğraması sonucu oluşur ve bu süreç geri dönüşümsüzdür. AGEs'ler, vücutta birikerek diğer protein ve lipit molekülleri ile çapraz bağlar yapar, bu da inaktivasyon ve fonksiyon bozukluğuna yol açar. Samsung, bu konuda Diagnoptics ile ortaklık kurarak, birçok kişinin hayatını kurtarmayı hedefliyor. AGEs'ler, diyabet, felç ve kalp krizi gibi yaşa bağlı kronik hastalıkların gelişiminde kritik bir rol oynar.

Yeni Galaxy Watch modelleri, bu hastalıkların erken belirtilerini takip edebilir ve kullanıcılara bildirimde bulunabilir.

Teknik özellikler açısından, Galaxy Watch Ultra’nın Apple Watch Ultra’ya rakip olması bekleniyor. Cihaz, 1,5 inç Super AMOLED 480x480 piksel ekrana sahip olacak ve sadece 47 mm gövde boyutuyla satışa sunulacak. Exynos W1000 işlemcisi ve 2 GB RAM ile güçlendirilmiş model, 32 GB dahili depolama sunacak. 590 mAh batarya kapasitesi, titanyum gövde, Bluetooth 5.3 desteği, IP68 sertifikası, mikrofon ve hoparlör gibi özelliklerle donatılan Galaxy Watch Ultra, üç farklı renkte kullanıcılarla buluşacak.