Bugün Bloomberg, Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’deki %26,2’lik hissesini satmayı düşündüğünü iddia etti. Habere göre, TVF yönetim kurulu bu konuda henüz resmi bir karar vermedi. Görüşmelerin gizliliği nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, nihai kararın muhtemelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verileceğini belirtti.

Turkcell, geçtiğimiz dönemde Huawei ile gerçekleştirdiği önemli bir testle gündeme gelmişti. Yapılan açıklamada, Turkcell ve Huawei'in ortak 5.5G Ar-Ge ve inovasyon projelerinin bir parçası olarak bu denemenin, gelecek nesil bağlantı teknolojilerinin potansiyel senaryolarını araştırmak amacıyla hayata geçirildiği belirtildi. Ar-Ge aşamasında olan ve yeni nesil IoT teknolojisi olan Pasif IoT, batarya gereksinimi olmadan çevresindeki manyetik güç kaynaklarından elde ettiği enerji ile çalışıyor. Özellikle tarım, tedarik ve lojistik sektörlerinde kullanım hedeflenen bu teknoloji, yıllarca enerji kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabilen sensörler sunuyor.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, "Bu teknoloji, çok düşük maliyet ve enerji tüketimiyle sensör konumlandırılmasını ve gerçek zamanlı veri toplanmasını sağlayarak, lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde devrim yaratma potansiyeline sahip. Başarıyla gerçekleştirilen bu Ar-Ge denemesi, Türkiye’nin dijitalleşmesine rehberlik eden Turkcell’in, geleceğe yönelik kurumsal çözümleri açısından yeni bir uygulama alanı sunacaktır" dedi.