Kyutai Labs'ın Yeniliği: Moshi AI


Kyutai Labs, Moshi AI adını verdiği gerçek zamanlı sesli yanıtlar veren yeni bir yapay zeka chatbot'unu tanıttı. Fransız yapay zeka firması, Moshi'nin ses dil modelinin tamamen kendi bünyelerinde geliştirildiğini açıkladı. Bu chatbot, duygusal ses tonlarıyla ve çeşitli konuşma tarzlarında yanıt verebiliyor.

Ücretsiz ve Herkese Açık


Moshi AI modeli, halka ücretsiz olarak sunuldu. Şu an için konuşmalar beş dakikayla sınırlı. İlginç bir şekilde, OpenAI de benzer özelliklere sahip GPT-4o modelini duyurdu ancak henüz piyasaya sürmedi.

Geliştirme Süreci ve Özellikler


Kyutai Labs, AI modelini altı kişilik bir ekip ile altı ayda geliştirdiğini belirtti. Paris'teki lansman etkinliğinde Moshi'nin, farklı kullanım alanları için araçlar geliştirilmesine olanak tanıyan bir prototip olduğu vurgulandı. Platformun minimalistik bir arayüze sahip olduğu ve sesli yanıtların anında alındığı bildirildi. Ancak, bazı durumlarda sunucu yoğunluğu nedeniyle 10-15 saniyelik gecikmeler yaşanabiliyor.

Açık Kaynak ve Gelecek Planları


Kyutai Labs, AI modelini açık kaynak olarak sunacağını duyurdu. Modelin ağırlıkları ve kodları henüz bir portala yüklenmedi ancak kullanıma sunulduğunda, kullanıcılar modeli indirip yerel olarak çalıştırabilecekler.
https://x.com/kyutai_labs/status/1808883086173569222