Apple, WWDC 2024 etkinliğinde macOS Sequoia ile birlikte Game Porting Toolkit 2.0'ın duyurusunu yaptı. Bu güncelleme, geliştiricilere Windows oyunlarını macOS'a ve artık iOS ve iPadOS cihazlarına da portlama imkanı sunacak. Bu yenilik, Mac'te portlanan oyunların iPhone ve iPad'de de benzer özellikler sunmasını sağlayacak.

Game Porting Toolkit 2.0 ile Yeni Özellikler


Game Porting Toolkit 2.0, Windows'tan macOS'a oyun portlamayı sağlayan mevcut araç setini geliştirerek, DirectX grafikleri macOS'un MetalFX grafiklerine dönüştürme desteği sunuyor. Yeni sürümle birlikte, iPhone ve iPad'de de oyun deneyimi yaşanabilecek.

Mobil ve Mac Arasında Sorunsuz Geçiş


Güncellenen araç seti, mobil cihazlarda oyunları kontrolcüler ve Spatial Audio gibi özelliklerle oynanabilir hale getirecek. Ancak, Apple TV'nin bu güncellemeyle desteklenmeyeceği belirtiliyor. Apple TV'nin A15 Bionic işlemciye sahip modelleri, oyunları çalıştırabilecek güce sahip olmasına rağmen bu destek dışında kalıyor.

Geliştiriciler İçin Yeni İmkanlar


Geliştiriciler, macOS Sequoia'nın beta sürümlerini indirerek Game Porting Toolkit 2.0'ı test edebilirler. macOS Sequoia, iOS 18, iPadOS 18, watchOS 11 ve tvOS 18 ile birlikte bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürülecek.