Netflix'in Yeni Stratejisi


Netflix, ABD'de yeni aboneler için en uygun fiyatlı reklamsız plan olan Temel Planı kaldırdı. Şirket, geçen yıl İngiltere'de de aynı adımı atmıştı. Mevcut aboneler için de bu planın kaldırılabileceği iddiaları sosyal medyada dile getirildi.

Kullanıcı Tepkileri


Reddit'te bir kullanıcı, Netflix'ten gelen bir bildirim ekran görüntüsünü paylaşarak, Temel Plan'ın artık mevcut olmadığını, en uygun fiyatlı seçeneğin aylık 6.99 dolar olan reklamlı plan olduğunu belirtti. Kullanıcı, bu durumu eleştirerek zaten aylık ödeme yaptığını, neden daha fazla ödemesi gerektiğini sorguladı.

Alternatif Planlar ve Fiyatlar


Reklam görmek istemeyen kullanıcılar, daha pahalı olan Standart veya Premium planlara abone olabilirler. ABD'de Standart plan aylık 15.49 dolar, Premium plan ise 22.99 dolar olarak fiyatlandırılıyor. Standart plan Full HD ve iki cihazda izleme imkanı sunarken, Premium plan 4K çözünürlük ve dört cihazda izleme imkanı sağlıyor.

Reklam Destekli Planın Popülaritesi


Netflix'in reklam destekli planı, kullanıcılar arasında en popüler seçeneklerden biri. Şirketin reklam başkanı Amy Reinhard'a göre, bu plan dünya çapında 40 milyon aktif kullanıcıya sahip ve geçen yılki 5 milyon kullanıcı sayısına kıyasla büyük bir artış gösterdi. Ayrıca, bu planın mevcut olduğu ülkelerde Netflix'e yapılan kayıtların %40'ı bu plandan geliyor.

Ücretsiz Netflix Planı


Netflix'in belirli bölgelerde reklam destekli ücretsiz bir plan sunmayı planladığı da bildirildi. Bu strateji, özellikle Asya ve Avrupa pazarlarında diğer TV ağlarının da benzer ücretsiz planlar sunması nedeniyle uygulanabilir. Netflix, 2021'de Kenya'da Android telefonlar için benzer bir planı denemiş ancak bir yıl sonra geri çekmişti.