Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Çin üretken yapay zeka alanında patent liderliğini elinde bulunduruyor. Günümüzün en önemli teknolojilerinden biri olarak kabul edilen üretken yapay zeka, hemen her teknoloji firmasının bir şekilde dahil olmaya çalıştığı bir alan. Bu alanda özellikle ABD ve Çin merkezli şirketler öne çıkıyor. Peki, patent konusunda kim lider? Birleşmiş Milletler raporuna göre, alandaki patent yarışında liderlik şu anda Çin’in elinde.

Çin'in Patent Başarıları


Rapora göre, Çinli teknoloji şirketleri 2014’ten 2023’e kadar 38 binden fazla üretken yapay zeka odaklı patent başvurusunda bulundu. Bu başvurularla Çin, bu alandaki liderliğini sağlamlaştırdı. Patent konusunda liderliği şirket bazında Çinli devler Tencent ve Baidu alırken, 2014 ve 2023 arasında ABD 6.276, Kore 4.155, Japonya 3.409 ve Hindistan 1.350 patent başvurusu yaptı. Çinli şirketlerin sahip olduğu bu patentler, önümüzdeki yıllarda rakiplerinin elini oldukça zorlaştırabilir.

Üretken Yapay Zeka ve Global Yarış


Üretken yapay zeka alanına en son dahil olan teknoloji devi Apple, WWDC24 kapsamında Apple Intelligence altyapısını tanıtmıştı. Apple, bu adımıyla üretken yapay zeka yarışında yerini aldı. Şirket, yeni sistemiyle ilgili şu açıklamaları yaptı: “Apple, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getirdiğini duyurdu. Apple Intelligence, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre. Apple Intelligence, dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor."

Apple'ın Yapay Zeka Adımları


Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu, yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor. Apple CEO’su Tim Cook, konuyla ilgili olarak, “Apple inovasyonlarında yeni bir aşamaya geçtiğimiz için heyecanlıyız. Apple Intelligence, kullanıcıların ürünlerimizle yapabildiği şeyleri ve ürünlerimizin kullanıcılarımız için yapabildiklerini tamamen değiştirecek. Benzersiz yaklaşımımız, tam anlamıyla yardımcı akıllı teknolojiler sunmak için üretken yapay zeka ile kullanıcının kişisel bağlamını bir araya getiriyor. Üstelik bu bilgilere tamamen gizli ve güvenli bir yolla erişerek kullanıcıların en çok önem verdikleri şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Bu yalnızca Apple’ın sunabileceği bir yapay zeka. Kullanıcılarımızın bu teknolojinin yapabildiklerini görmeleri için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Gelecek Beklentileri


Çin’in üretken yapay zeka alanında patent liderliği, gelecekte bu alandaki teknolojik gelişmelerin merkezinde olacağını gösteriyor. Çinli şirketlerin bu alandaki üstünlüğü, küresel teknoloji yarışında büyük bir avantaj sağlıyor. Çin’in bu alandaki liderliği, diğer ülkeleri ve şirketleri daha yenilikçi ve rekabetçi olmaya zorlayacak gibi görünüyor.