• 04-07-2024, 12:33:46
  #1
  Kategori Moderatörü
  Microsoft’un 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı OpenAI, ChatGPT masaüstü uygulamasını ilk olarak macOS için çıkarmıştı. Ancak bu uygulama, bugün kötü bir haberle gündeme geldi. OpenAI’ın ChatGPT macOS uygulamasının, yapılan görüşmeleri açık olarak bir metin dosyası içinde sakladığı ortaya çıktı. Güvenlik açığının fark edilmesinin ardından hızlı bir güncelleme yayınlayan OpenAI, yerel olarak depolanan kayıtları şifreleyerek sorunu ortadan kaldırdı.

  İlk Önce macOS Adımı


  ChatGPT masaüstü uygulamasının önce macOS için çıkması halen çok ilginç karşılanıyor. ChatGPT Windows uygulamasının daha sonra geleceği biliniyor. İlk olarak macOS adımı atılması konusunda OpenAI yetkilileri, “Kullanıcılarımızın ağırlıkta olduğu yere öncelik veriyoruz” açıklamasını yapmıştı.

  Microsoft’un Yatırımı ve Sebepleri


  Peki Microsoft neden OpenAI’a bu kadar büyük yatırım yaptı? Microsoft’un 2019 tarihli 1 milyar dolarlık OpenAI yatırımını geçtiğimiz aylarda gündeme geldiği kadarıyla direkt olarak Google korkusu tetikledi. Dünyanın en büyük yazılım firmalarından olan Microsoft, 2019 yılında ChatGPT’yi geliştiren OpenAI firmasına 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptı çünkü o zaman yapay zeka ve makine öğrenme konusunda Google’ın çok gerisinde olduğunu görmüştü.
  Google’ı bu konuda yakalayamayacağından korkan ve alternatif arayışında olan Microsoft, OpenAI’ı buldu ve Google’a yetişmek için Sam Altman ve arkadaşlarına maddi açıdan destek çıktı. Google’ın üretken yapay zeka patlaması öncesindeki yapay zeka kullanımlarından çok etkilenen Microsoft, aradan geçen zamanda OpenAI’a tam 13 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve GPT dil modelini alarak Copilot üzerinden tüm servislerine entegre etmeye başladı.

  Google ile Rekabet


  OpenAI firmasının ChatGPT ile ortaya koydukları, Google tarafını da inanılmaz korkuttu. ChatGPT’nin Google Arama’yı bitireceği düşünüldü. Firma bu yüzden bir anda tüm odağını üretken yapay zeka tarafına verdi, kurucu ortaklar dahi devreye girdi ve en sonunda Gemini ile rekabetin bir parçası oldu. Büyük maddi gücün de etkisiyle, internet devi Google, OpenAI veya ChatGPT tarafından teknoloji dünyasında silinemedi.
 • 04-07-2024, 12:42:42
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Hocam bilgisayarınız da ki kameranız izlenmesin diye yıllık 10bin lira antivirüs programına para vereceğime 50TL ye kamera koruyucu alırım. Hemde kesin güvenlik.