ugün yapay zeka botu ChatGPT için bir etkinlik düzenleyen OpenAI, Siri’ye rakip olacak yeni sesli asistanını tanıttı. “Hey ChatGPT” komutu ile çalışan sesli asistan, şarkı söyleme, canlı konuşma ve duygusal ses yeteneği ile Siri’yi geride bırakıyor.

Sesli asistan ile gelen ChatGPT-4o neler sunuyor?
iPhone’un sesli asistanı Siri’ye, OpenAI’dan rakip geldi. ChatGPT’nin bütün özelliklerini sesli asistana aktaran OpenAI, yapay zeka sayesinde gerçek bir insanla konuşma hissine kapılmanızı sağlıyor. İşte ChatGPT sesli asistanın bazı yetenekleri…

1. Canlı Konuşma Yeteneği: GPT-4o sesli asistan canlı konuşma özelliği ile konuşmayı önce metne dönüştürmek yerine doğrudan sesi dinler ve işler. Bu sayede kullanıcıya daha hızlı tepkiler verir.
2. Ses Tanıma ve Yanıt Verme: Konuşmacının nefesini de tespit eden ChatGPT sesli asistan, konuşmacının nefes alma tekniğini geliştirme konusunda tavsiyeler sunabilir.
3. Gerçek Zamanlı Konuşma: GPT-4o sesli asistan konuşmasını sürdürürken, gerçek zamanlı olarak konuşmaya müdahale etmenize imkan veriyor. Bu sayede asistanın konuşmayı tamamlamasını beklemek zorunda kalmadan, doğrudan konuşmaya müdahale etme şansı tanınıyor.
4. Duyguları Algılama: Konuşma esnasında konuşmacının sesinden duyguları algılayabilen sesli asistan, kullanıcının ses tonundaki değişikliklere göre duygusal durumları tanıyabiliyor.
5. Drama ve Duygusal Ses: Normal bir insan gibi doğal bir şekilde dramatik ve duygusal ses ile konuşabilen sesli asistan, hikaye anlatırken dahi hikayenin duygusunu sesiyle yansıtabiliyor.
6. Şarkı Söyleme Yeteneği: ChatGPT sesli asistan, duyguları yansıtabildiği gibi gerçekçi şarkı söyleme yeteneği ile AI müziklere vokal olarak kullanılabiliyor.

Tüm bunlara ek olarak ekranınızdaki herhangi bir kodu anlattığınızda ya da ChatGPT ile paylaştığınızda tepkiler verebilen ChatGPT sesli asistan, ayrıca canlı çevirmen görevi de görüyor. Tüm bu özellikleri ile Siri’nin çok önünde olan GPT-4o sesli asistan, gerek ses tonu gerek özellikleri ile gerçek bir asistan gibi tüm işlerinize yardımcı oluyor.