Yerli uzay teknolojileri her geçen gün vites artırıyor. Son olarak bir uzay girişimi, nesnelerin interneti (IoT) ve yer gözlem hizmeti için kolları sıvadı. Plan-S isimli şirket, dört test uydusunun ardından beş uyduyu fırlatmaya hazırlanıyor.

IoT ve 6G için yerli takım uydu fırlatılacak

Plan-S, 2021’den beri yerli uzay teknolojilerinde önemli işler başardı. Şirket, bugüne kadar 5 uyduyu yörüngeye göndererek uydu alt sistemlerinde büyük bir yol kat etti. Uydu sistemlerini geliştirme, uçuş deneyimi kazanma ve IoT/yer gözlem hizmetleri gibi hedeflere ulaştı.

Plan-S Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay, şirke*tin Temmuz ayında ilk uydularını yörüngeye göndereceğini duyurdu. Gümüşay; bu 4 uydunun, test uydularından elde edilen deneyimlerden ve verilerden faydalanarak geliştirildiğini dile getirdi.

Uydular, SpaceX Falcon-9 roketi ile ABD’den fırlatılacak. Yörüngeye yerleşmeleri ise yaklaşık 2 ay sürecek. Eylül ayında devreye alınarak yerli IoT haberleşme hizmetlerinde kullanıma başlayacak.
Plan-S’nin hedefi, 100’den fazla uydudan oluşan bir takım oluşturarak dünyanın herhangi bir noktasına çok düşük gecikmeyle haberleşme hizmeti sunmak. Bu amaçla, 2025, 2026 ve 2027 yıllarında 3 grup uydu fırlatılması planlanıyor.
lan-S’nin bu projesi, IoT haberleşme alanında yerli bir atılım olarak öne çıkıyor. Şirket, 6G teknolojisini uzaydan sunarak nesnelerin interneti için küresel ölçekte bağlantı sağlayacak.