• 11-05-2024, 12:13:47
  #1
  Logistics Specialist


  Sağlam kaynaklara göre Apple, üretken yapay zeka temelli olacak yani gücünü büyük bir dil modelinden (LLM) alacak yeni sesli / dijital asistan Siri için ilk tanıtımı WWDC24 kapsamında yapmayı planlıyor. Bu uzun zamandır gündemde olan gelişme artık hemen hemen kesin görünüyor ve şimdiden sunulacak performans büyük merak uyandırıyor. Yeni Siri’nin bu temelde çok daha akıllı olacağı ve kişilerle şimdiye oranla çok daha doğal şekilde iletişim kurabileceği söyleniyor.

  iOS 18 işletim sistemini direkt olarak yapay zeka odağıyla geliştiren teknoloji devi, Siri’nin geniş bir veri tabanına erişim sağlaması için aylardır kapalı kapılar ardında büyük anlaşmalar gerçekleştiriyor. Örneğin The New York Times tarafından elde edilebilen bilgilere göre Apple üzerinde çalıştığı kendi yapay zeka modelini, en az 50 milyon dolarlık çok yıllı bir anlaşma üzerinden haber sitelerindeki bilgileri / içerikleri kullanarak eğitmeyi istiyor. Adı geçen haber siteleri arasında Condé Nast, NBC News, Vogue, Wired, Vanity Fair, Ars Technica, Glamour, The New Yorker, GQ ve fazlası yer alıyor, listeye zamanla başka platformların da dahil edilmesi bekleniyor.

  Söylendiği kadarıyla sürece şu an sıcak bakanlar yanında soğuk kalanlar da bulunuyor ancak Apple’ın kesinlikle böyle bir veriye ihtiyacı bulunuyor.
 • 11-05-2024, 12:29:47
  #2
  Kategori Moderatörü
  Diğer geliştirmeler gibi yapay zekanın da gelişmesi güzel bir şey.
  Ama diğer teknolojik gelişmelerden yapay zekayı ayıran en önemli özelliği - ''üretkenlik''.

  Her teknoloji harikasını iyi yönde ve kötü yönde kullandı insanlar. Ama yapay zekayla iyiden ziyade vahim sonuçların yaşanacağı kanaatindeyim. Özellikle karar verme ve aksiyon alma özelliğinin her hangi bir diğer teknolojide veya başka bir şekilde kullanılmasında.
  Bunun bu kadar içimize girmemesi gerekiyor.