Giderek daha güçlü hale gelen yapay zeka araçları siber suçluların eline geçtiğinde kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık gibi sorunlar artıyor. Ancak iyi haber şu ki bu araçlar aynı zamanda finansal kurumlar ve siber güvenlik firmaları için de mevcut. Visa, yeni bir yapay zeka aracını kullanarak dolandırıcılıkla mücadelede önemli bir adım atıyor.
Visa, yapay zeka ile dolandırıcılara karşı yeni bir mücadele başlatıyor


Visa’nın kullandığı bu teknoloji yapay zeka chatbotlar kullanarak CV’leri optimize etmek, gerçekçi görüntüler oluşturmak ve yaratıcı şiirler yazmak için kullanılan teknolojinin aynısına dayanıyor. Ancak bu araç kelimelerin nasıl kullanıldığını anlamak için kitap, makale ve sosyal medya gönderilerini değil finansal işlemleri analiz etmek için eğitiliyor.


Bu tür dolandırıcılığın bir örneği kaba kuvvet saldırısı olarak biliniyor. Bu saldırıda kötü niyetli bir kişi yüzbinlerce kart bilgisi kombinasyonunu internet üzerinden ödeme yaparken kullanıyor. Hedef, doğru kart numarası, son kullanma tarihi ve üç haneli güvenlik kodu kombinasyonunu bulabiliyor.


Onaylanan bir işlem geçerli bir hesap bilgisi anlamına geliyor ve bu bilgiler daha sonra karanlık ağda satılabilir veya yetkisiz satın alımlar için kullanılabilir hale geliyor. Visa’nın ağı üzerindeki bu tür saldırıların son bir yılda 1 milyar dolardan fazla zarara yol açtığı ifade ediliyor. Bu da bu tür dolandırıcılığı en yaygın türlerden biri haline getiriyor.


Visa’nın bu tür dolandırıcılığı önlemek için kullandığı araç Visa Account Attack Intelligence (VAAI) adını verdiği 2019’dan bu yana mevcut olan bir sistem. Şimdi ise VAAI Score adlı bir puanlama sistemi ekleyerek bu tür saldırıların olasılığını daha iyi değerlendirmek için her işleme anında bir risk puanı atıyor.


Visa, VAAI Score ile kart hizmeti veren kuruluşların işlemleri engelleme konusunda daha iyi kararlar almasına yardımcı olmayı hedefliyor. Bu sayede gerçek kart sahiplerinin geçerli alışverişleri önleyici bir tedbir olarak reddedilmemiş oluyor. VAAI Score, ilk olarak ABD’deki kart hizmeti veren kuruluşlar için kullanılabilir oluyor.


VAAI Score, normal ve anormal işlem modellerini öğrenmek için 15 milyardan fazla Visa işlemi üzerinde eğitiliyor ve her çevrimiçi işlem için risk puanını belirlemek amacıyla önceki harcama kalıplarını değerlendiriyor. Visa’nın bu yapay zeka tabanlı araçları, siber güvenlik ve finans sektöründe önemli bir ilerlemeye işaret ediyor.