El Aracı (Hand Tool), doküman içerisinde yakınlaştırılan bir sayfada belli bir konuma yönelmek için kullanılan araçtır. Hand Tool yardımı ile kaydırma çubuklarına ihtiyaç duymadan sayfa üzerinde bir bölgeden başka bir bölgeye hızlı bir şekilde sayfayı kaydırarak ulaşabiliriz. Bu araç ile birlikte kullanıma giren önemli ve oldukça kullanışlı bir seçenek ise Power Zoom(Güçlü Yakınlaştırma)’dur. Güçlü yakınlaştırmayı kullanarak belgenin içerdiği sayfalar arasında hızlı bir şekilde gezinebilirsiniz. Gezinirken kavrayıcı eli kullanarak sayfayı yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz.Güçlü yakınlaştırmayı kullanmak için:

1. Araçlar panelinden Hand Tool’u seçin. Kavrayıcı eli etkinleştirmek için klavyeden boşluk tuşuna basın.

Metin modun da metnin kayması gibi bir sorunla karşılaşmamak için boşluk tuşu yerine Windows’ta Alt tuşu,Mac OS’ta Option tuşunu kullanabilirsiniz.

2. Kavrayıcı el aktif olduğunda Mouse’un sol tuşunu basık tutun. Bu işlemle sayfa uzaklaşır ve genel hatları ile sayfayı görmüş oluruz. Bu esnada kırmızı bir kutucuk gözükür. Kutuyu sürükleyerek konumlanmak istediğiniz alanı kutunun içerisine alın. Mouse tuşunu serbest bıraktığınızda o alandaki görüntü yakınlaşır.

alıntı: http://www.grafikerevi.com/indesign/...mayla-gezinti/