• 20-12-2020, 05:18:05
  #1
  Birçok insan evcil hayvan olarak bir köpek sahibi olmayı düşünmüştür. Ama bir evcil köpek sahibi olmadan önce düşünülmesi gereken ve insanların çoğunun farkında olmadığı bazı önemli gerçekler var.
  Pug, Boxer ve Fransız Buldoğu gibi düz suratlı melez köpekler son yıllarda popülerleşti. Buna küçük olmaları ve yaşamak için fazla alan istememeleri de ön ayak oldu. Şirin, cana yakın olmaları ve garip görünüşleri ile dikkat çekmeleri hiç şaşırtıcı değil. Fakat bu köpekleri bu kadar ilgi çekici yapan detaylar pek de doğal değil. Düz suratları, homurdanmaları ve içe kıvrılmış kuyrukları aslında ciddi genetik rahatsızlıklarının sonucu. Hatta bu genetik bozukluklar felce kadar uzanabilen sorunlar yaratmakta.
  Düz burunlu köpeklerde nefes alma ve yemek yemede zorluk çekme görülmektedir. Bunun sonucu olarak bu köpekler aşırı ısınma, sabit bir yaşam ve buna bağlı aşırı kiloluluk, damak problemleri, egzama gibi hastalıklar geçirmekte. Köpeklerdeki bu semptomlara rağmen veterinerlerin bu köpeklerin çoğaltılmasına ve evcil hayvanlar olarak pazarlanmasına ses çıkarmaması üzücü. Bunun sebebi is basit çünkü bu köpekler çok popülerler ve onların ticaretinin yapılmaması işleri için kötü sonuçlar verir.
  Bu cins melez köpeklerin sayısı arttıkça ve bu hayvanlardaki sağlık problemleri daha açık hale gelince, Birleşik Krallık Veterinerler Birliği bu soruna dikkat çekmeye başladı ve köpeklerin sağlığı için çoğaltılmalarında uygulanan standartların yeniden gözden geçirilmesinin acil olduğunu bildirdi. Melez hayvanların safkan cinslerden daha sağlıklı olduğu efsanesi ise çürümüş oldu.
  Sonuç olarak bizlerin şirin olarak tanımladığı ve bize sadece garip gözüktüğü için çekici gelen köpekler fark ettiğimizden çok daha ağır bir hayat geçiriyor olabilir. Köpekleri sevmek, onlara gerçekten bakmak ile onlara eğlence için veya internet paylaşımlarını süslemeleri için bakmak farklı şeyler. İnsanlara bu yönleriyle hitap eden hayvanların genetik manipülasyonlarla ve bu genetik sorunlara sahip hayvanların çoğaltılmasıyla oluşturulan ticari kazanç, onları gerçekten sevmemizle çelişen bir hareket


  Kaynak: https://thelogicalindian.com/story-feed/awareness/flat-faced-pug
 • 20-12-2020, 05:48:07
  #2
  Aynı durum bazı cins kedilerde de var. İnsanlar bunları önemsemeyecek fakat elbet ilahi bir hesap vakti gelecek.