https://www.icisleri.gov.tr/30-buyuk...ma-kisitlamasi linkte yasağın genel istisnaları yer almakta, hayvan korumacı olarak ben hayvanlarla ilgili olanlarına değineceğim.
j....sokak hayvanlarını besleyecek kişiler ile ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkacaklar,
k. Veteriner hekimler,

buna göre, sokak hayvanlarını düzenli olarak besleyen arkadaşlar yasak döneminde yine beslemek amacıyla dışarı çıkabilir, bunu hep yaptığını kanıtlamak koşuluyla.istismar etmemek lazım kuralı.
ben mesela yıllardır sokak hayvanlarını düzenli olarak besliyorum, yerel hayvan koruma görevlisiyim ayrıca.
her gün beslediğim, ben mama vermezsem hayatını kaybedecek onlarca sokak hayvanı var, bunları çıkıp besleyip döneceğim her akşam.
besleyen diğer arkadaşlar da bu istinayı dikkate alarak beslemeyi ihmal etmesin. yarasanın bile yenilebilir olduğuna kanaat getiren 2 yaratık yüzünden binlerce sokak hayvanı hayatını kaybetmesin açlık nedeniyle.
kapınızın önüne de bir kap su, bir kap mama koymayı ihmal etmeyin.

h. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, açık olmak zorunda. - ilinde bulunan bu yerlerin kapalı olduğunu tespit edenler il orman ve tarım işleri müdürlüğüne email atarak veya cimer üzerinden şikayette bulunsun. bu yerler kapatılarak hayvanlar mutlak ölüme terk edilemez. hayvanlarla ilgili bu istisnaları/ gereklilikleri bilelim, çevremize de anlatalım, sıkıca takip edelim