• 22-03-2020, 21:43:02
  #1
  Merhaba,

  Forumda aktif olarak - okuyucu/öğrenim - amaçlı yer almaktayım; ara ara paylaşımlarda da bulunmaya çalışıyorum. Yaklaşık 12 yıldır da üyeyim.

  İlk defa böyle bir başlık açıyorum.
  Başlığı açmamın sebebi : Corona virüsü.

  Şöyle ki;

  Tüm dünyayı etkileyen bir salgında başbaşayız. Neredeyse herkes tedirgin. Kahveler, kuaförler, lokantalar, okullar vs. kapatıldı. Artık büyük oranda kamu tesisleri ile hastaneler çalışıyor gibi. Çoğunluk evinde - evde kal dense de sokaklardan hala çıkamayan sorumsuzlar var olsa da - hayatına devam ediyor.

  Kısa keseyim.
  Bütün bunlardan etkilenen - bence - önemli iki kesim var: 1. öğrenciler, 2. iş yeri olup, bu süreçte iş yerini açamayacak olan esnaflar. (ekonomik anlamda daha çok)

  Bu yüzden özellikle sosyal medyada bir çalışma yapabiliriz R10 ekibi veya fanları veya takipçileri tarafından diye düşünüyorum. Sosyal medyada TT hizmeti yapanlarda var, onlar da katılabilir belki ama...

  Ne yapabiliriz?
  Örneğin benim aklıma bu durumda ilk gelen şey: apartta kalan öğrencilerin kiralarını ödemeye devam etmesi sorunsalı. Bunun kaldırılması için bir etiket belirlenebilir, o etiket üzerinden gündeme tweet atılıp, birçok hesaptan (ki bu işi forumda yapanlar var) paylaşımlar yapıp, kaliteli ve GERÇEK bir gündem oluşturup gündemde tutabiliriz. (Örnek etiket: #ApartÜcretiAlmaÖğrenciyiDestekle gibi)

  Aynı şekilde iş yeri geçici olarak kapatılan iş yerleri için kira alınmaması adına bir etiket belirlenebilir ve bu durumda iş yeri sahiplerinin belirli dönem (örneğin 3 ay) kira almaması istenilebilir, gündeme sokulabilir. (Örnek etiket: #KiraAlmıyoruz gibi)

  Ne işe yarar?
  Gündeme gelmesi, sonrasında haber kanallarında konuşulması vs. belki işe yarar, çünkü şuan bi çok insan evinde oturuyor ve her şeyi de devletten beklemek bana saçma geliyor açıkçası yani adamın iş yeri var adam böyle sosyal bir konuda ben kiramı alıyorum deyip devletin tamam sen özgürsün deyip gidip bizim vergimizle kirayı ödemesi. Tartışılır bence ama bu konuyu tartışmak değil, gündeme getirmek lazım diye düşünüyorum.

  Nasıl yapabiliriz?
  Bir çoğumuzun hesapları var.
  Ortak bir havuz kurabiliriz.
  Bu havuzda paylaşılacak tweetler belirlenir, ilgili hesaplardan paylaşılır, belirli saatlerde bot / gerçek hesaplarla Retweet / favori yapılır, böylelikle gündeme çıkar ve devam eder.

  diye düşünüyorum ben.
  Katılan?
  Katılmak isteyen?
  Veya önerisi olan?

  Yani, ne bileyim...
  Balkona çıktık alkışladık, evde kalmaya çalışıyoruz, kendimize bakıyoruz, dezenfektan yapıyoruz vs. vs. bir de bunu deneyelim.

  Ne dersiniz?

  NOT: Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşları etiketleyebilir misiniz?
 • 23-03-2020, 22:32:28
  #2
  Konu başlığı pek ilgi çekmeyen kategoride açtığımız için sanırım ilgi çekmedi.

  Örneğin konu içeriğiyle alakası olması hasebiyle @twitter kategorisine alabilir miyiz?

  Moderatörlerden rica etsek.