• 02-07-2024, 17:05:58
  #1
  🔶🔸www.ayjans.com 🔶🔸
  Merhaba iyi günler.

  Şuan lisans matematik bölümünü okuyan ve bilgisayar programcılığından mezun olan yakınım dgs ile mühendisliğe geçmek istiyor.
  Şuan okuduğu matematik bölümünü dondurması yeterli mi yoksa kaydı silmesi mi gerekli ? Matematik bölümünde son senesi fakat alttan derslerden dolayı yardım dönem sonra mezun olabiliyor, kayıt silme olursa 4 yıllık emek boşa gidecek.

  Bilgi verirseniz sevinirim.
 • 02-07-2024, 17:07:24
  #2
  Kurumsal PLUS
  Matematik bölümünü dondurup dgs ile mühendisliğe geçiş yapmanız halinde, ileride matematik bölümüne geri dönüp kaldığınız yerden devam edebilir ve mezun olabilirsiniz. Bu şekilde, dört yıllık emeğiniz boşa gitmez ve ek bir lisans diploması daha kazanmış olursunuz.
 • 02-07-2024, 17:12:01
  #3
  🔶🔸www.ayjans.com 🔶🔸
  resdigital adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Matematik bölümünü dondurup dgs ile mühendisliğe geçiş yapmanız halinde, ileride matematik bölümüne geri dönüp kaldığınız yerden devam edebilir ve mezun olabilirsiniz. Bu şekilde, dört yıllık emeğiniz boşa gitmez ve ek bir lisans diploması daha kazanmış olursunuz.
  Bende bu şekilde biliyordum fakat farklı kaynaklardan baktığımda kayıt silinmesi yapılması gerektiği yazıyor. Baya ikilimde kaldık.
  Bilgi için teşekkürler.
 • 02-07-2024, 17:13:43
  #4
  Kayıt sildirir ise o üniversiteden artık mezun olmak istemediğini bildirmiş olur. Aldığı tüm krediler ve öğrenciliği silinir geri alamaz. Kayıt dondurması durumunda şartlar gereği o sene okuyamayacağını bildirir kalan dersleri kayıt açtırdığı zaman vereceğini bildirmiş olur. Kayıt dondurup farklı üniversiteye gidebilir.
 • 02-07-2024, 17:16:27
  #5
  Kayıt silinmeden olmaz
 • 02-07-2024, 18:16:32
  #6
  Yerinde olsam bitirip yüksek lisansda bilgisayar tamamlardım. Not ortalaması iyi ise. Dönemde bilgisayar mühendisliği maalesef çok doygun bi piyasa iş bulmak ciddi bir mücadele. Yılları kaybetmesine değecek gram sebep yok. Linkedin Staj için torpil aramak zorunda kalan insanlarla dolu bırak işi.

  Kayıt siliniyorsa okulu dondurmasın uzatıp bitirsin illa okuycam diyorsa bitirdikten sonra kazanıp tekrar okusun. Çünkü dgs geçişte minimum 3 yıl tekrar okuyacak(hazırlık yoksa) . Kayıt sildirmek geri dönüşü olmayan pişmanlığın telafisi olmayan bir yol. Bu açıdan bakınca kayıt dondurmak da sizin için seçenek değil.(sonda açıkladım)

  Başka bi noktada tavsiye olarakta yapay zeka mühendisliği bölümü açıldı geçtiğimiz sene. Bilgisayar Mühendisliği yerine bu bölüme kasması tabi daha mantıklı olur.

  Kayıt dondurma konusunda da 4 dönem dondurduğunuzda üniversite kaydınızı siler. Bu kural “toplam öğrenim süreniz boyunca en fazla 4 dönem dondurulabilir” şeklinde geçer. Buda şu anlama geliyor; 2 yıl sonra geri dönüş yapamazsanız istemeseniz de silerler.
 • 03-07-2024, 11:25:39
  #7
  İleride matematik diplomasını kullanacaksa ve kesin matematik lisansına devam etmek istiyorsa kalan derslerine göre şu kararı versin.

  1) bölümün zor ve bilgi birikim gerektiren dersleri ise:
  İlk once matematiği bitirmek daha mantıklı. İleride yarım dönem ona 2-3 sene olarak da geri dönebilir.

  2) ileride matematikte gerileyince tekrar yapabileceği dersler ise:
  Sonradan bitirilebilir.


  Ek: ben olsam ekstra diploma için uğraşmazdım. Diploma günümüzde pek bir işe yaramıyor.

  Mesela yıllardır kimse bana diplomamı sormadı. Yeni bir iş yerine gittiğimde bile sormadılar.

  Sevdiği ve istediği ne ise onu yapsın. Ek diploma için hayay boyu yapacağı meslekten geri kalmasın