Site & Server Administration Kategori Kuralları - R10.net
 • 12-08-2007, 15:45:46
  #1
  Site & Server Administration Kategori Kuralları  Site & Server Administration Kategori Kuralları kategori’nin daha fazla verim vermesi ve daha düzenli bir hale gelmesi için hazırlanmıştır. Konu içinde yapılacak paylaşım ve bu paylaşımları kullanacak kişilerin öncelikle bu kuralları okumuş sayıldığını bilmeniz gerekir. Lütfen kuralları düzgün eksiksizce okuyunuz.

  1. Paylaşım yapılması ve dokümantasyonlar ;


  a) Paylaşım yapılan bir doküman sizin eseriniz değil ve alıntı ise dokümanı yazmadan direk dokümanın bulunduğu sitenin linkini vermek ve user çekmek yasaktır!

  b) Sorulan bir soru karşısında çözüm üretmiş bir internet sitesi var ise o site üzerindeki yazıları copy/pase yapmalısınız ve altına alıntıdır yazıp URL vermelisiniz yine sadece URL vermek ve user çekmek kesinlikle kabul edilemez!

  c) Daha önce denemediğiniz dokümanları sitede yayınlamak sureti ile bilinçsiz kullanıcılara geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz lütfen denemediğiniz dokümanları farklı sitelerden alıntı yaparak paylaşmayınız insanlara zarar verebilirsiniz.

  d) Lisans gerektiren yazılımların illegal yöntemlerle crack edilmesi ve bu dokümanların R10 Site & Server Administration kategorisinde paylaşılması sitenin ana kurallarına göre yanlış olmakta ve sonucunda paylaşım yapan kişi forumdan uzaklaştırılmaktadır.


  2. Güvenlik Uygulamaları hakkında bilgi edinme;

  a) Güvenlik uygulamaları hakkında dokümanlar sunulurken güvenlik açığının nasıl yaratıldığı hakkında hacking bilgisi vermek kesinlikle yasaktır.

  b) Flood, DOS, DDOS, ve buna benzer saldırı tiplerinin işleyişlerini veya nasıl çalıştığını 3. Tekil kişilerin bunu öğrenebilecek kadar anlatımının yapılması kabul edilemez ve yasaktır.

  c) Güvenlik ile ilgili paylaşılan dokümanların uygulanması durumunda sunucu üzerinde bazı yazılımsal kısıtlamalar oluşuyorsa bu kısıtlamaların neler olduğunu ilgili post üzerinde belirtilmesi zorunludur.


  3. WebHosting Kontrol Panelleri;

  a) Kontrol panelleri hakkında paylaşılan 3. Parti yazılımlar hakkında her zaman Türkçe doküman yazılmalı ve işlevleri anlatılmalıdır.

  b) Kontrol panelleri ve alt yazılımları (mail server, apache server vs.) hakkında oluşan sorunlarda yardıma ihtiyacı olan üyelere yardım edilirken kesinlikle konu hakkında bilginiz olması gerekir kişilere geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz lütfen konular hakkında bilgi sahibi olmayanlar yardımcı olmaya az çaba göstersin ve risk taşıyan işlemleri bilinçsiz kullanıcıya yapmasını önermesin.

  c) Lisans gerektiren kontrol panellerinin crack edilmesi ve bu cracked uygulamalarının ilgili kategorilerde yayınlanması yasaktır.


  4. Shellscript Kurulum Dosyaları;

  a) Kullanıcılar kategoriler içinde yer alan kurulum dosyaları shellscript olarak yazılmışsa nano pico ve benzeri yöntemlerle açarak illegal bir durum görmesi durumunda ilgili yetkili kişilere haber vermesi gerekmektedir shellscript olarak verilen tüm dosyaları kullanmadan önce lütfen bir metin editörü ile kontrol ediniz.

  b) Shellscript yöntemi ile forum üzerinde kullanıcıları yanıltarak (bu program ddos koruma programıdır vs..) sistemlerine yasa dışı yollardan sızmak veya hack etmek durumlarında kişi süresiz banlanacak ve zarar gören kullanıcılar hukuksal yollar ile bize başvuracak olursa ip adresleri hukuksal mercilere teslim edilecektir.


  5. Kuralların tümünü ilgili kategori ve alt kategorilerde post ve mesaj yazan tüm kişilerin okumuş olduğunu var sayıyoruz. R10 tüm kategorilerde yazılan tüm içeriklerde oluşabilecek sorunların sorumlusu olarak tutulamaz ve hiçbir şekilde kullanıcı dokümanlarının güvenli olduğunu garanti edemezdir.


  Güncelleme 11 Ağustos 07
  2006’dan günümüze 7x24 devam eden operasyonu ve yedekli alt yapısı ile kesintisiz hizmet sunan veri merkeziyiz