Docker manager nedir ne işe yarar - R10.net
 • 12-06-2019, 01:24:42
  #1
  merhaba arkadaşlar

  vps Cyber panelde Docker manager diye bir bölüm var bu tam olarak ne işe yarıyor aktif etmelimiyiz

  internette araştırdım pek bişey bulamadım bulduklarımdan da bir şey anlamadım
  myfikirler
 • 12-06-2019, 01:41:52
  #2
  teribogart38 adlı üyeden alıntı
  merhaba arkadaşlar

  vps Cyber panelde Docker manager diye bir bölüm var bu tam olarak ne işe yarıyor aktif etmelimiyiz

  internette araştırdım pek bişey bulamadım bulduklarımdan da bir şey anlamadım
  Docker, yazılım geliştiriciler ve sistemciler için geliştirilen açık kaynaklı bir sanallaştırma platformudur. Docker ile Linux, Windows ve MacOSX üzerinde Linux ve Windows sanal containerler (makineler) çalıştırabilirsiniz. Bu platform sayesinde web sistemlerinin kurulumunu, testini ve dağıtımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. En önemli özelliği belki de "Benim bilgisayarımda çalışıyordu, sunucuda neden çalışmadı acaba?" sorununu ortadan kaldırıyor olması.


  Docker’ın sanallaştırma yapısı, bilinen sanal makinelerden (VirtualBox, Vmware vb) farklı olarak bir Hypervisor katmanına sahip değildir. Bunun yerine Docker Engine üzerinden, konak işletim sistemine erişmekte ve sistem araçlarını paylaşımlı kullanmaktadır. Böylece klasik VM’lere göre daha az sistem kaynağı tüketmektedir.


  Docker, LXC sanallaştırma mekanizması üzerine kurulu. Bir Docker imajı, container denilen birimlerde çalıştırılıyor. Her bir container bir süreç (process) kullanıyor. Bir makinada gücüne bağlı olarak binlerce docker containerı birden çalışabilir. Container imajları ortak olan sistem dosyalarını paylaşıyorlar. Dolayısıyla disk alanından tasarruf ediliyor. Şekilde görüldüğü gibi uygulama containerları ortak bin(exe) ve kütüphaneleri kullanıyorlar. Ancak klasik sanal makine sistemlerinde her bir uygulama için ayrı işletim sistemi ve kütüphane dosyaları ayrılmak zorunda.
 • 13-06-2019, 00:23:11
  #4
  teribogart38 adlı üyeden alıntı
  Ustad 4 core cupu 8 gb ram vps

  Aktif edeyimmi etmeyeyimmi edersem ne olur

  Tesekkurler
  Neden docker'ı yüklemek istiyorsunuz? Docker'a ihtiyacınız var mı? Eğer yok ise ve docker konusunda hiç bir bilginiz yok ise ve paneliniz aktif çalışan bir web panel ise yani siteler vs. anlamında boşu boşuna niye kurup maceraya kalkışıyorsunuz ?

  Yukarıda terimsel olarak docker ifade edilmiş fakat Yazılım Geliştiriyorsanız veya Sistem konularında bilgi iseniz Docker'ı araştırıp çok rahat ne olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü kısaca size docker'ın ne olduğu paylaşılmış ancak sanırım çokta okuma gereği duymamışsınız. Sorduğunuza göre sizin bir işinize yarayacağını hiç bir anlamda düşünmüyorum. Bundan dolayı kurmanıza hiç gerek yok.

  Ek olarak şunu da belirtmek isterim ki;

  Docker'ı kurunca sunucunuz performans sağlayacak vs. diye düşünüyorsanız öyle bir durum söz konusu değil bilginize.