Merhaba Forumdaşlar,

Bu konuyu ilerlemeyi gözlemleme, kendi motivasyonum için yazıyor olucam, belki birilerine de ilham olur yada bir eksiğim varsa söylersiniz bana faydası olur

Site ile iki arkadaş ilgileniyoruz.

Site Dili : İngilizce
Açılış Tarihi : 2 Temmuz 2019
Konu : Teknoloji diyeceğim ama çok genel değil belirli bir konuya odaklanmış bir site. Neden genel değil derseniz, bu bir yöntem detaylı anlatmayayım ama fikir vermesi için şu yazıyı okuyabilirsiniz. Daha fazla detay için bir sürü link verebilirim.

Yapılanlar

1 Temmuz :
  • Yabancı lokasyonlu, free ssl olan, statik ip adresi olan bir hosting firmasından hosting ve domain aldım.
  • Themeforest üzerinden aldığım bir temayı etkinleştirdim ve logo, icon yüklemelerini yaptım.
  • Eklentilerimi kurdum Yoast SEO gibi burada ufak bir bilgi vereyim GDPR Cookie Consent eklentisini kurdum bu eklenti site altında bir uyarı çıkararak kullanıcıdan onay istiyor, faydalı olduğuna inanıyorum birde farklı olabilecek Content Anchor Links kurdum yazı içi yönlendirme için. Geri kalan eklentileri tek tek yazmayayım çok farklı bir şey yok.
  • "Privacy policy" gibi "Contact us" gibi "Cookie policy" gibi sayfaları oluşturdum.
  • Permalink için /%category%/%postname%.html şöyle bir şablon kullanıyorum.
Bu üstte anlattıklarım siteyi yayına açma kısmında yapılanlar olası sorular;

Neden Statik IP
Neden Ssl
Neden yabancı lokasyonlu hosting gibi gibi
Yada bu sayfaları neden açtın gibi

ya bunların her biri için linkler verebilirim açıklamalar ekleyebilirim, aylarca belki yıllarca okuyup toparladığım bilgilerin sonucunda aldığım kararlar.

Günlük harcanan efor, yazıları ben ekliyorum 2 görsel hazırlıyorum yazı içi ve öne çıkan görsel bu görselleri özgün hazırlamak için canva yada benzeri siteler kullanıyorum. Sosyal medya paylaşımlarını da ben elle yapıyorum. Arkadaşımda bu yazıların title ve desc ayarlarını yapıyor. Oluşturduğum kategorilere açıklama girerek yoast ayarlamalarını yapıyor. İş bölümümüz bu.

Not : İçerik oluştururken hepimiz görselleri optimize etmemiz gerektiğini biliyoruz ama bu konuda piyasadaki tüm eklentiler ve uygulamalar gereğinden fazla bozulma yapıyor, bunun için google'ın da önerdiği Guetzli algoritmasını kullanıcam.
Not 2 : Siteyi açıp yayına alana kadar 450 TL harcandı tema hariç, tema normalde 59 $ ama ben 10 yıldır internet sektöründe çalışıyorum Themeforest hesabımda böyle temalar var eskiden kalan. Bunu yatırım maliyeti yok gibi düşünmeyin diye yazdım.
İçeriklerde günde 20 liraya yakın bir masraf, 3 ay devam edecek kadar kenara para koyduk zaten hiç bir şey olmasa bile denedik deriz üzüleceğimiz bir rakam değil.

2 Temmuz :

Siteyi açtım ilk içeriğimi girdim.
Facebook, Twitter ve farklı 4 sosyal medya platformundan hesap açtım ve buralarda paylaştım.

3 Temmuz :
İçerikler için 2 kaynak kullanıyoruz biri forumdan bir arkadaş globaltr diğeri arkadaşımın bulduğu bir içerik editörü türk değil. İçerikler geliyor ekliyorum arkadaşım gelip meta etiketlerini yoast için düzenliyor benim açtığım kategorilere açıklamalar giriyor.

3-17 Temmuz :
İçerik gir sosyal platformlarda paylaş ve bu şekilde devam et. 15 Günde ne oldu derseniz.

15. Gün
İçerik Sayısı : 13
Organik Hit : 1-5 arası
Sosyal Hit : 5-10 arası

30.Gün

İçerik Sayısı : 26
Organik Hit : 27-50
Sosyal Hit : 25-35

Sosyal paylaşımlar düzenli olarak devam ediyor, iç linklemeler yapılıyor.