Unity 3D ve C# Öğrenimi - Sayfa 2 - R10.net
  • 23-08-2019, 15:44:40
    the_white adlı üyeden alıntı
    Merhaba Hocam,
    Yazdıklarınıza bakarak pek istekli olmadığınızı görebiliyorum. Ayrıca yanlış soruları soruyorsunuz. Sizin iq ve beceri seviyenizi bilmeden insanlar size 3 ayda kesin öğrenirsin diyemez, derse yanlış yönlendirmiş olur. Öncelikle soyut zekanızın olup olmadığı üzerine düşünün. Matematik, fizik dersleriniz nasıldı? Yoğun algoritma gerektiren kodlamaları soyut zekanız olmadan yazamazsınız.

İlk iş olarak kendinize güvenin. Hedefinizi küçük tutun. Hazır bir oyun alıp (multiplayer olmayan) üzerinde küçük değişiklikler yapmaya çalışın. Daha sonra hedeflerinizi yavaş yavaş büyütün. Beyninizi yeterince kodlara maruz bırakırsanız ve yeteneğiniz de varsa ilerlediğinizi göreceksiniz ve akabinde öyle mi böyle mi diye soru kalmayacak kafanızda.

Benim (zekam değil) matematik zekam dipte sayılır ama oyun geliştirebiliyorum (sıfırdan kodlayabiliyorum demiyorum). Zorlandığım kısımlarda dışarıdan hizmet alıyorum. Yapabildiğim kısımlar üzerine kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İddia ediyorum ki ben yapabiliyorsam çoğu kişi oyun / uygulama geliştirebilir. Lakin ilk şart istekli ve motivasyonlu olmaktır. Aksi halde birisi size 1 ayda canavar gibi öğrenirsiniz dese bile başlamak için sizi ikna edemeyecektir.

Son olarak, zamanınızı riske etmeden garanti yollu hiç birşey yok Hocam. Önce vereceksiniz sonra alacaksınız.

Başarılar dilerim.
    Merhabalar, fiziği sevmem fakat matematikte matris determinant dan geçer programlama diye duymuştum ve en sevdiğim dersti o zamanlar. Aşırı derecede istekliyim ve tek sıkıntım ticaret yapmak ile programlama arasında kalmak. Programlamada nereden baslayacagimi bilmiyorum kursa mı gidilmeli profesyonel ücretli yada ücretsiz kaynaklar var mı internette video olarak bunları siz değerli r10 üyelerinden bu işle ugrasanlardan öğrenmek isterim açıkçası ve dili İngilizce olduğu için önce İngilizce mı ogrenilmeli yoksa direk başlanmalı mı karar veremedim translate gibi büyük bir nimet var elimizde. Ayriyetten benim için önemli olan oyunu bir noktaya kadar getirmek sonra ekibi kurmak yada büyük bir şirketin çatısı altına girip oyunu piyasaya sürmek sizde bilirsiniz ki ortadaki fikirin hiç bir önemi yoktur önce onu belli bir noktaya getirmek gereklidir hem yatırım almak için hemde belli yerlere kabul edilebilmek için Teşekkürler
  • 23-08-2019, 16:14:37
    Yazdıklarınız biraz gerçeklerden uzak Hocam:
    "oyunu bir noktaya getirmek"
    "ekibi kurmak"
    "büyük bir şirketin çatısı altına girmek"
    "oyunu piyasaya sürmek"
    "yatırım almak"
    "belli yerlere kabul edilmek"

Hedef olarak aşağıdaki türde birşeyleri tavsiye ederim:
    "basit bir fikri oyunlaştırmak"
    "ilk oyunumu yayınlamak"
    "oyun içi reklamlardan / satışlardan ilk 100tl'mi kazanmak"
    "1000 defa indirilen bir oyun yapmak"

İngilizce konusuna gelince; kodlama ile paralel olarak yürütebilirsiniz. Ben İngilizce Öğretmenliği mezunu olduğum için çok faydasını gördüm ve tavsiye ederim. Translate bir yere kadar. Teknik konularda pek fayda sağlamayabiliyor.

Siz cefadan sonraki sefa kısmına odaklanmayın. Biraz gayret edin başarılı olursanız o zaman düşünürsünüz.

MrJoney1sTR adlı üyeden alıntı
    Merhabalar, fiziği sevmem fakat matematikte matris determinant dan geçer programlama diye duymuştum ve en sevdiğim dersti o zamanlar. Aşırı derecede istekliyim ve tek sıkıntım ticaret yapmak ile programlama arasında kalmak. Programlamada nereden baslayacagimi bilmiyorum kursa mı gidilmeli profesyonel ücretli yada ücretsiz kaynaklar var mı internette video olarak bunları siz değerli r10 üyelerinden bu işle ugrasanlardan öğrenmek isterim açıkçası ve dili İngilizce olduğu için önce İngilizce mı ogrenilmeli yoksa direk başlanmalı mı karar veremedim translate gibi büyük bir nimet var elimizde. Ayriyetten benim için önemli olan oyunu bir noktaya kadar getirmek sonra ekibi kurmak yada büyük bir şirketin çatısı altına girip oyunu piyasaya sürmek sizde bilirsiniz ki ortadaki fikirin hiç bir önemi yoktur önce onu belli bir noktaya getirmek gereklidir hem yatırım almak için hemde belli yerlere kabul edilebilmek için Teşekkürler
    Mobil Oyun Sektörüne Giriş Eğitimi - Google Ads Eğitimi - Skype: the_white_white
  • 23-08-2019, 16:48:51
    the_white adlı üyeden alıntı
    Yazdıklarınız biraz gerçeklerden uzak Hocam:
    "oyunu bir noktaya getirmek"
    "ekibi kurmak"
    "büyük bir şirketin çatısı altına girmek"
    "oyunu piyasaya sürmek"
    "yatırım almak"
    "belli yerlere kabul edilmek"

Hedef olarak aşağıdaki türde birşeyleri tavsiye ederim:
    "basit bir fikri oyunlaştırmak"
    "ilk oyunumu yayınlamak"
    "oyun içi reklamlardan / satışlardan ilk 100tl'mi kazanmak"
    "1000 defa indirilen bir oyun yapmak"

İngilizce konusuna gelince; kodlama ile paralel olarak yürütebilirsiniz. Ben İngilizce Öğretmenliği mezunu olduğum için çok faydasını gördüm ve tavsiye ederim. Translate bir yere kadar. Teknik konularda pek fayda sağlamayabiliyor.

Siz cefadan sonraki sefa kısmına odaklanmayın. Biraz gayret edin başarılı olursanız o zaman düşünürsünüz.
    Evet yazdıklarımla derdimi anlatamamış olabilirim kafamdaki şeyleri siz yazmışsınız zaten öğrenip öğrenmez multiplayer bir oyuna odaklanmam mümkün değil zaten öğrenmekteki amacım hedef olarak yazdığınız şeylerde dahil onları yapmadan bir üst seviyeye geçemem. Yürümeden koşamayız.

Ekibi kurmaktan kastım ücretli olarak bir ekip bu yüzden ticaret ile programlama arasında kaldım çünkü zor olan programlama öğrenmekti şahsen bir araba almak yerine onun parasıyla ekip kurmayı tercih edebilirim fakat kurmadan önce oyunun %50sini bitirmem gerektiğine inanıyorum . Zaten oyunun %80-90lık bir kısmı bittiğinde ve bir şirketin çatısı altına girdiğimde belli bir ortaklık söz konusu olacağı için oyunu geliştirmede, piyasaya sürmekte ve pazarlamada ortak çalışma yürütmek olarak bahsetmiştim buda bir nevi yatırım almaktı aslında. Türkiye şartlarında bu oyunu yaptım,yapacağım bana yatırım yapın gibi bir şey söz konusu olamaz zaten.

ve Tekrar etmek istiyorum nereden başlayacağımı bilmiyorum internette sağlam öğrenebileceğim videolar var mı yoksa kursa mı gitmeliyim bunun cevabını arıyorum aslında. Gidipte youtubeden video açıp izleyip zamanımı boşa geçirmek istemiyorum sıfırdan ileri seviyeye gerçekten öğretebilecek video arayışı içerisindeyim. Daha önce öğrenmiş yada bir eğitim seti alıpta bu boş diyen tecrübeli insanlarla fikir alışverişi yapmak isterim. Malumunuz boşa kaybedecek zamanımız yok hiçbirimizin.

Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
  • 23-08-2019, 17:05:19
    Rica ederim Hocam. Adım adım giderek çok sayıda şeyi başarabilirsiniz. Unutmayın; adım adım.

MrJoney1sTR adlı üyeden alıntı
    Evet yazdıklarımla derdimi anlatamamış olabilirim kafamdaki şeyleri siz yazmışsınız zaten öğrenip öğrenmez multiplayer bir oyuna odaklanmam mümkün değil zaten öğrenmekteki amacım hedef olarak yazdığınız şeylerde dahil onları yapmadan bir üst seviyeye geçemem. Yürümeden koşamayız.

Ekibi kurmaktan kastım ücretli olarak bir ekip bu yüzden ticaret ile programlama arasında kaldım çünkü zor olan programlama öğrenmekti şahsen bir araba almak yerine onun parasıyla ekip kurmayı tercih edebilirim fakat kurmadan önce oyunun %50sini bitirmem gerektiğine inanıyorum . Zaten oyunun %80-90lık bir kısmı bittiğinde ve bir şirketin çatısı altına girdiğimde belli bir ortaklık söz konusu olacağı için oyunu geliştirmede, piyasaya sürmekte ve pazarlamada ortak çalışma yürütmek olarak bahsetmiştim buda bir nevi yatırım almaktı aslında. Türkiye şartlarında bu oyunu yaptım,yapacağım bana yatırım yapın gibi bir şey söz konusu olamaz zaten.

ve Tekrar etmek istiyorum nereden başlayacağımı bilmiyorum internette sağlam öğrenebileceğim videolar var mı yoksa kursa mı gitmeliyim bunun cevabını arıyorum aslında. Gidipte youtubeden video açıp izleyip zamanımı boşa geçirmek istemiyorum sıfırdan ileri seviyeye gerçekten öğretebilecek video arayışı içerisindeyim. Daha önce öğrenmiş yada bir eğitim seti alıpta bu boş diyen tecrübeli insanlarla fikir alışverişi yapmak isterim. Malumunuz boşa kaybedecek zamanımız yok hiçbirimizin.

Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
    Mobil Oyun Sektörüne Giriş Eğitimi - Google Ads Eğitimi - Skype: the_white_white
  • 23-08-2019, 17:13:01
    Mümkündür. En güzel örneği Soner Kara bilinen oyunları Traffic Racer, Traffic Rider, Wings of Fire. Tek başına çok güzel işler çıkarmış birisi.
  • 23-08-2019, 19:10:11
    Yaklaşık 14 senedir oyun işindeyim şunu söyleyebilirim Unity için 4-5 sene önce oyun geliştirmek çok daha zor iken şu an gayet iyi projeler yapılabilir.
    - Unity için artık hemen hemen tüm fizik tipleri (fps, araba, uçak, tank, kamyon, insan vs.) assest olarak ücretli / ücretsiz erişilebiliyor. Baştan fizik yazayım, matematik kasayım işi usta programcıların işi... Ha zaten artık oyun olayı da basit projelere kaydı... Hypercasual olarak aratırsanız görürsünüz.
    - Model olarak da çok fazla ücretli / ücretsiz seçenek var; olmazsa Fiverr gibi bir siteden 10-15$'a çok profesyonel olsun derseniz 50-100$'a özel modeller de sipariş edebilirsiniz. Apple'ın logo tasarımcısı bile oradan iş alıyor. Tabii 10k$ kadar bir iş bedeli var.
    - Oyun geliştirirken belli yerlerde tıkanırsanız ücretli / ücretsiz destek sunan platformlar var.
    - Bunun yanında ücretli / ücretsiz pekçok c# ve Unity dersi mevcut. 5-6 sene öncesine göre 10 kat artmış durumda...
    - Oyunlarınızı hem mobilde hem de WebGL olarak çeşitli platformlarda gelire dönüştürebilime imkanı var.
    - İlk etapta çok zaman alacak projeler ile değil HyperCasual tarzda örnek projelerle başlayın. Hem model ihtiyacı hem de kod yükü az olacaktır. Ayrıca performans optimizasyonu da çok detaylı olmayacaktır.

İyi Çalışmalar.
    SEO DERSLERİ - YENİ SİTELER İÇİN 10 MADDELİ SEO