Ucuz bir iklimlendirme projesi - R10.net
 • 25-06-2020, 00:44:13
  #1
  Arkadaşlar selamlar, birkaç gündür böyle bir proje düşünüyordum mantıklı mı değil mi açıkçası umrumda değil. Aklıma geldi ve paylaşmadan duramayacağım.

  Öncelikle iğrenç çizim için özür diliyorum.
  Şimdi bu gördüğünüz yıldız gibi şeyler vantilatör veya pervane artık ne derseniz.
  Bu projeye göre, giriş valfindeki vantilatör sıcak havayı iklimlendirme cihazının içerisine çekiyor, sıcak hava soğuk bakır borular ile temas edip soğuyarak çıkış valfinden çıkıyor ve böylece ortamı nemlendirmeden soğutmuş oluyor. Şimdi gelelim nasıl çalıştığı muhabbetine,

  1- Cihazın içerisinde soğutucu bir dolap bulunuyor bu dolap ne olabilir hiç bilemiyorum termoelektrik peltier soğutucu ile çalışabilir. Dolap veya diğer şeylerin boyutuna takılmayın bu arada
  2- Soğutucu dolap 2 litre su alabilme kapasitesine sahip olmalı, içerisine konan suyu 15-20 dakika içerisinde 1-2 derece sıcaklığa kadar düşürebilmeli.
  3- Soğutucu dolabın içerisindeki suya bağlı bir minik su hortumu dolap içerisindeki soğuk suyu çekerek su pompasına gönderecek, bu saate 1,2 litre çekecek hızda olacak.
  4- Su pompası suyu bakır boruların içerisine pompalayacak ve bu boruların içerisinde sürekli devir daim yaptıracak, ancak içeri giren sıcak havanın bakır boruları hızlıca ısıtması gerekeceğinden dolayı, yeni pompalanmış su kadar, sıcak suyun da sıcak su girişi denen bölüme aktarılması gerekecek, yani ısınan su buraya gelirken bakır borulara sürekli 1-2 derece sıcaklıktaki soğuk su gelecek.
  5- Bu şekilde bakır boruların sürekli soğuk kalması ve sıcak suyun başarılı bir şekilde boru dışına transfer edilmesi sağlanırsa bir soğutucu cihaz oluşturulabilir.
  6- Bugün soğuk suyla çalışan soğutucularda var hem verimli değiller hem de ortamı nemlendirip hissedilen sıcaklığı artırıyor olacaklar. Bu cihaz nem yapmayacak.


  - Saçma bir fikir olabilir gerçekten hiç umrumda bile değil, herkes yorum yazabilir. Kafama esti paylaşayım dedim.

  Standart İçerik Yok! Sadece Uzman İçerik Var.