• 31-03-2024, 17:14:26
  #1
  Değerli dostlar
  Covid 19 ile bir sıra ülkelerde de olduğu gibi, bizde de bir çok akımlar türedi.

  Bu yazımda fintech ile ilgili konuyu ele alacağım ve sizlerden de fikir bildirmenizi rica ederim.

  Şubesiz internet bankacılık hizmeti sunan fintech yapıların sayısı Covid 19 döneminde hızlı bir artışa geçti. Ardı ardına her gün yenisi açıldı. Sanal poslardan tut e-ticaret platformları için türlü servislerle hizmet alanını genişlettiler bir anda. Hatta o kadar kolay bir sistem kurdular ki kimliği olmayan bile belirli limite kadar pasaport bilgisini girerek hesap açıp kullanıyordu. Özellikle Rusya vatandaşı genellikle insanlar buradan milyonlarca hesap açıp işlerini kolayca hallediyorlardı.

  Sayısız e-ticaret siteleri kurulmaya başlandı. Önüne gelen ücretsiz olan wordpree üzerine yine ücretsiz veya ücretli eklentilerle ticarete başladı.

  Her şey güzel iken bir anda hesaplarda kısıtlamalar başladı, bazı firmalar soluğu Dubai başta olmakla diğer ülkelere "taşınmaya" başladı.

  Son durum: yeni açılan fintech yok. Hesapların blokelenmesi, şikayetlerin aşırı çoğalması, çalıntı kart kullanımının artması, bazılarının artık vergi birimlerine raporlar yollaması da başladı.

  Peki, bu finansal işlemlerin titizlikle yapılması gerekirken, bütün işlemlerin istisnasız incelenmesi gerekirken neden başta ipler boş bırakıldı? Yüklü meblağlar cirit attırıldı.

  Yeri gelmişken, izinsiz finansal hizmetlerin yapılamaması yasalarla sabit iken, başta forumda olmakla bir çok yerde hala bu işlemleri yapan, yaptıran, yapılmasına da müsaade edenler acaba korkmuyorlar mı yarın devlet kapıyı çalacak. Bu da yetmezmiş gibi Allah korusun yapılan işlemlerde başta terörle ilişkilendirilebilecek ve diğer pis işlere bulaşmış hesaplardan yapılan işlemler yüzünden ağır cezalarla karşılaşılabileceğini hiç mi düşünen yok?

  Samimi ve yapıcı fikirlerinizi beklerim konuyla ilgili.
 • 31-03-2024, 17:18:06
  #2
  Gerçekten önüne gelen pos, banka kuruyor.
  Bu durum beni de telaşlandırıyor. Son dönemlerde Pep kapatılanlar arasında sanırım. Payfix var çokça dikkat çekiyor.
  Normal bireysel insanlarda api ile kurabiliyor sanırım artık bu tür finans projelerini