Anket S-400'ler sizce Türk ordusunda faydalı olacak mı?
Toplam Katılımcı Sayısı: 28
S-400'ler sizce Türk ordusunda faydalı olacak mı?
Evet
%42,86 (12 Oy)
Hayır
%57,14 (16 Oy)
 • 08-05-2022, 01:30:42
  #1
  Politika ve particilik tartışmaktan yorulan arkadaşlar için bir offtopic başlığı açmak istedim. Parti adı - yada politikacı adı konuşmamamızı önemle rica ediyorum. Konumuz askeri teknoloji, modların bir başlığımı daha silmesini istemiyorum. Lütfen bunu göz önünde bulundurun.

  Kaynak Video :

  https://twitter.com/i/status/1523027490230444035


  2 Adet Su-27 TB-2'ninde yakın kayıt+hedeflemesi esnasında yılan adasını halı bombardımanına tuttu.
  Bilmeyenler için , Rusya'nın ihlak ettiği kırım bölgesinde Sivastopol'da yepyeni S-400 bataryaları bulunmakta. Benim gibi S-400 alımına karşı olanların savunduğu argümanlar en sonunda haklı çıktı ve medyanın abarttığı bazı rakamlarda gösterdi ki, herşey kağıt üstündeki rakamlar değilmiş.3 ayrı hava hedefi uçup operasyon gerçekleştirsede,yakın bölgede birden fazla rus hava savunma sistemi yıllardır konuşlu olsada göz göre göre Spetsnaz komandoları vurulmuş oldu. Koskoca süpergüç rus ordusunun övündüğü reklamını yaptığı onca silahın fos çıktığını gördük. Açıkçası ben S-400'lere harcadığımız onca para yüzünden daha da üzüldüm. Teknolojisini alsaydık şu haberin benim için ifadesi olmazdı ama ben artık S-400'ler için %50 ölü yatırım diyen birinden %99 ölü yatırım diyen birine döndüm. Sizlerinde düşüncelerini alalım , sizce rusya fazla ciddiye almadığındanmı böyle bir olay yaşandı? (Slava sınıfı milyar dolarlık gemiyide unutmayalım) S-400'leri ciddiye almadığındanmı kullanmadı? yoksa cidden S-400 konusunda benim gibi düşünenler haklımı? Tartışmadan - argümanlı şekilde birbirimizin görüşüne saygılı olarak fikirlerimizi belirtelim.
  ,


  Medyamızdaki bazı haber kaynaklarının çizdiği grafikler:S (Kaynak NTV-Haber7-Star-Haberturk, hemen hemen medyanın çoğunun kullandığı görsel)
  Burada Hakan Kılıç'ın S-400'leri Mürtet hava üsssüne koyarsak menzili ne olur konulu radar simülasyonu.
  Benim savunma sanayi uzmanlarından (yerli-yabancı) öğrendiğim ve katıldığım görüş. S-400'ler eğer birden fazla radarla - özellikle hava uçan AWACS erken uyarı ve kontrol uçaklarıyla entegre çalışamıyorsa, yani yerdeki bir radarın göremediği ama AWACS'ın görüp bilgisini yerdeki sisteme aktarmadığı soğuk savaş geleneğindeki Standalone sistemler son derece etkisizdir. AWACS uçakları yer şekillerinden etkilenmemekte , son derece gelişmiş ve devasa radarlar taşıdığından çok keskin tespitler yapabilmekte. Örneğin bir Barış Kartalı F-16'dan önce hedefi görüp F-16'dan atılan Orta-Uzun menzilli bir füzeyi yönlendirebiliyormuş. Ağ destekli harp ve birden fazla sistemin organize çalışması önemli. Ama s-400 Standalone bir sistem. Ben NATO geleneğine sahip radar ve awacs ağımıza entegre edildiğine kesinlikle inanmıyorum. Sadece kendi sistemine Friend or Foe tanımlaması yapılmıştır. Ama gerisi hikaye. Ne içini açabiliyoruz, ne teknolojisini aldık. En başından Çin sistemlerinde ısrar etseymişiz, hiç olmazsa biraz daha kesenin ağzını açıp S-300 muadili teknolojiyide alabilirdik. Yada teknolojiyi almamaya razı olup Patriotları almakta mantıklı olurmuş . S-400 kadar yetenekli olmasada kağıt üstünde, birşeyin yarısı hiçbirşeyin tamamından iyidir derler.
  Edit: Ek bilgi) S-400'lerin balistik füze engelleme yeteneğide son derece kısıtlı - sadece teorik. Bu nedenle Ruslar S-500 sistemini geliştirmekte.

  .

  Resimdeki güzellik Barış Kartalı Boeing 737 AEW&C, bizim dışımızda Avustralya ve Kore kullanıyor. İngilizlerde sipariş etti. Türünün en iyilerinden diyebiliriz. Yerdeki radar alçaktan uçan uçağı görmesede bu gözlerden kaçamaz.


  İyi geceler dilerim.
 • 08-05-2022, 01:41:32
  #2
  İlgim olmayan konu hakkında aşırı derecede bilgilendim güzel içerik, teşekkür ederim.
 • 08-05-2022, 01:50:03
  #3
  S400 bu kadar gereksiz ve işe yaramaz ise Amerika'nın ve yunanın ve hatta İsrail'in bunu aldığımız için koparttığı yaygaranın sebebi nedir?
  Hadi Amerika patriot satmak istiyor da diğer ülkeler neden eleştiriyor.

  Ben Rusya'nın Ukrayna'nın bunu yapacağına ihitmal vermediğine inanıyorum. Yok s400ler işe yaramaz diyorsak uçaklar moskovayı bombalardı
 • 08-05-2022, 01:53:12
  #4
  Cehapenin yüzünden (espri, sakın ciddiye almasın kimse)

  S400 başından beri kullanamayacağımız bir sistemdi. Yanlış dış politikanın bedelini cebimizden ödedik. Rusya baya baya prestij kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Nükleer gücü dışında çokta korkulacak bir tarafı olmadığını görüyoruz. Dışarıdan yardımlarla Ukrayna kendisini gayet iyi savunuyor.

  Denize çok yakın alçak uçuş ile Awacs gibi bir destek unsuru yoksa sonuç aynen böyle olabiliyor. Seyir füzeleri de radarlara yakalanmamak için aynı şekilde yol alırlar.

  Rusya bütün bu savaşta hava üstünlüğü sağlayamadı. Havada yok gibiler. Adamlar hala ikinci dünya savaşındayız sanıyorlar. Tanklar ve topçu birlikleri ile kazanamazsın...
 • 08-05-2022, 01:59:50
  #5
  kasparov108 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  S400 bu kadar gereksiz ve işe yaramaz ise Amerika'nın ve yunanın ve hatta İsrail'in bunu aldığımız için koparttığı yaygaranın sebebi nedir?
  Hadi Amerika patriot satmak istiyor da diğer ülkeler neden eleştiriyor.

  Ben Rusya'nın Ukrayna'nın bunu yapacağına ihitmal vermediğine inanıyorum. Yok s400ler işe yaramaz diyorsak uçaklar moskovayı bombalardı
  Cevabınız basit:
  1.5 Milyar dolar.
  Bu kadar büyük bir satışı kaybettiğin -en baş düşmanın olan ülkenin "NATO ülkesi Rus sistemi aldı" şeklinde reklam yapmasına kıyameti koparmaları normal. Sonuçta bu adamlar silah tüccarı
  Diğer ülkeler dediğimiz zaten ABD güdümünde, Fransa ve İtalya'da pazar payını kaybettikleri için eleştiriyorlar. Onlarda bize Aster satmak istiyordu .

  İsrail'in samimi ve NATO çıkarlarını düşündüğünden kıyameti koparttığını düşünmüyorum.Çoğu kişinin görüşüne göre İsrail'in bu olayı kullanma sebebi F-35'in sadece kendinde olmasını istemesi ki diğer ülkeler F-35 alacaksa bize F-22'de verin şeklinde açıklamaları var. Buda bu tezi destekelemekte. Özellike aramız limone olunca bu konuda daha daha baskıcı oldular.

  S-400'ler ben komple işe yaramaz çöp sistemler demedim konuyu baştan dikkatlice okuyunuz. Standalone çalışan sistem Türk ordusu için işe yaramaz demek istedim buradada daha net belirtmiş oluyorum. Moskovaya gitmek için Rus Awacslarına - Rus hava kuvvetlerine- yüzlerce rus radarına yakalanmadan girmeniz gerek. Sivastopoldaki sistemde Standalone çalışan bir S-400'dü. Bu sistem ağ destekli harp sistemidir. Rus sınırlarındaki hiçbir sistem Standalone çalışmamakta , rus awacsının gördüğünü S-400 yerden görmese - karıştırılsa bile kilit atabilir.
  İhtimal vermeme olayınada pek katılmıyorum. Ukrayna ordusu Rus sınırları içine girerek bile yakıt depolarını vuran cürretkar saldırılar gösterdi. Şu anda özellike KuzeyDoğu cephelerinde saldıran taraf Ukrayna- savunan taraf Rusya . Hatta saldırılardan o kadar endişelendiler ki güneyde aynısı yaşanmasın diye Odesa'daki köprüleri havaya uçurup Ukrayna ordusuna vakit kaybettirmeye çalıştılar. Ortada bu durumlarda var. Yakından takip eden birisi olarak bu bilgileride sizlerle paylaşıyorum tezlerimi desteklemek için.
 • 08-05-2022, 02:13:18
  #6
  güzel detaylı bir yazı yazmışsın. Elimizde bulunması iyi oldu belkide test ederek zayıflıklarını bulabiliriz daha iyisini geliştirebiliriz. Tek çare kendi sistemlerimizi üretmek gibi duruyor. Yakın gelecekte bir çok ülke hava savunma sistemlerine para ödeyecektir. Savunma sanayimizin yurt dışı satışı çok az. Bu paraların 10 katını kazanabiliriz kendimiz üreterek.
 • 08-05-2022, 02:37:01
  #7
  Rusya kendi iyiliği yada bizim iyiliğimiz için S400'leri bize satmadı. İşin ardında çok başka nedenler var.
  Nedenlerden biri. Rus uçağını düşürttüğümüz için kendimizle gurur duyduğumuz zamanlarda bir analizci izlemiştim.
  Rusya bunun acısını bize ileriki yıllarda çıkartacak demişti.
  Yüzde 30 acısını bize rus s400'ünü satarak ABD ve Nato ile ilerde karşı karşıya gelmemize sebep olacak.
  Yüzde 70 ilerde belli olacak.
  Rusların simgesi boz ayıdır. Yani Ruslar ayı gibi soğuk kanlıdır. Daima intikam soğuk yendiğinde lezzetli olur bilincindedirler
  Umarım biz zamanı geldiğinde daha iyisini yapar duruma geliriz.
 • 08-05-2022, 03:38:34
  #8
  A.AY adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Rusya kendi iyiliği yada bizim iyiliğimiz için S400'leri bize satmadı. İşin ardında çok başka nedenler var.
  Nedenlerden biri. Rus uçağını düşürttüğümüz için kendimizle gurur duyduğumuz zamanlarda bir analizci izlemiştim.
  Rusya bunun acısını bize ileriki yıllarda çıkartacak demişti.
  Yüzde 30 acısını bize rus s400'ünü satarak ABD ve Nato ile ilerde karşı karşıya gelmemize sebep olacak.
  Yüzde 70 ilerde belli olacak.
  Rusların simgesi boz ayıdır. Yani Ruslar ayı gibi soğuk kanlıdır. Daima intikam soğuk yendiğinde lezzetli olur bilincindedirler
  Umarım biz zamanı geldiğinde daha iyisini yapar duruma geliriz.
  Politik kısmı öyle olayın.
  Ama politikaya kaymak istemiyorum.Askeri teknolojiyi ve parayı konuşalım. Önemli olan bu sistemler cidden işimize yarayacak mı? 1 milyar dolardan fazla para ödedik ki 2 milyardan fazla para ödeyeceğimizde söyleniyor. Bu paraya yazık mı oldu - bu sistemler cidden söylendiği gibi havada balistik füze vuracak mı? Yunan uçaklarına Adalar Denizinde hava sahasını kapatacak mı? Kimsenin elinde mantıklı bir teknik argüman yok. Askeri teknoloji konusu artık sadece propaganda malzemesine dönmüş durumda.İnsanların çoğu bilgisiz . Kendi sistemimize entegre ettik diyeni bile gördüm, Kaynak sordum : "kafanı yorma sen dedi :S"
  Sırf bizde değil, Yunan tarafındaki medya mesela Belharra sınıfı Fırkateynlerden 2 tanesi tüm Adalar denizini kapatıp bizi felç edecekmiş gibi propaganda pompalıyor. Eminim bizim kuvvet komutanlığıda gülüp geçiyordur . İşte işin acı yanı aynısını bizim medyanın "Tamamı" yapıyor. İki tarafta kendi silahlarına DEATH STAR muamelesi yapmaya başladı. Geçenlerde Rafale Ankara'yı vuracak , tüm F-16'ları çatır çatır vuracak diye gezen yunan gördüm Quora'da :S Yunanlıların kendisi bile adama : radar echosunu-radar menzilini- manevra kabiliyetini Türkler biliyor, Katar'dan Rafale hakknıda herşeyi zaten öğrendiler desede anlatamıyordu.
 • 08-05-2022, 03:54:05
  #9
  İnsanlar radarların nasıl çalıştığına ilişkin çok az şey biliyorlar.
  Televizyonlarda da cahil cahil adamlar bir sistemin teknik özelliklerini okuyup hiç bir bilgisi olmadan haritalar hazırlıyorlardı.

  S-400 Rusya'nın kendi ihtiyaçları için tasarlanmış bir sistemdir.
  Adamlar Asyanın yarısına sahipler ve bu kadar büyük bir coğrafyayı uçaklar ile koruyamayacakları için çok geniş alanı göre ve geniş menzilli bir hava savunma sistemi ihtiyaçları var.
  Amerika'nın böyle bir ihtiyacı yok, o yüzden Amerikalıların hava savunma sistemlerinin menzilleri bu kadar geniş değil.

  Videoda görüldüğü gibi uçaklar 20 metre irtifadan gidiyorlar, Kırım'daki S400 lerin bu kadar alçak uçan uçakları görmesi mümkün değil.
  Bayraktar da yılan adasındaki hava savunma sistemlerini 2 gündür vurarak susturdu.
  Ve ada savunmasız kalınca hava taaruzu ile düm düz ettiler.

  S-400'ler bizim hava savunma ihtiyacımızı da karşılamaz, sadece bir nebze yardımcı olur.
  Çünkü s400 ler ile nato uçağına kilitlenip vurabiliriz.
  Ama bu sistem yüksek irtifa hava savunma sistemidir ve çok alçak uçan uçakları ve füzeleri göremez.
  Çünkü dünya yuvarlak.
  600 km den yüksek irtifada uçak bir bombardıman uçağını görebilir.
  Ama yeri ya da denizi yalayarak uçan özellikle egedeki adaları ya da tepeleri dağları kendisini gölgelemek için kullanan bir uçağı 100 km den bile göremez.
  Bu da bu uçağın anti radyasyon füzesi atıp s400 leri vurması için yeterli bir menzildir.
  Yani bazı aklı evvellerin düşündüğü gibi S400 ler Atina'dan uçak kaldırmaz, tüm EGE'yi Yunan'a dar eder gibi zırva fikirler var.
  Ege denizi bir çok adadan oluşuyor ve bu adaların arkasını yer radarları göremez.
  O yüzden uçan radarlara ihtiyaç var ama uçan radarlar S400 füzelerine entegre olamaz.

  Bizi kurtaracak 2 şey var.
  Öncelikli olan inşallah 5 seneye tamamlanacak.
  İsrail'in demir kubbesi gibi entegre şekilde çalışan hisar ve siper füze sistemlerinin tamamlanıp bir birine bağlamak lazım.
  Bu bütün radar ağlarının ortak bir ağda toplanıp tüm hava savunma füzelerinin koordineli şekilde karşılık verebilmesidir.

  Diğerini yapabilmek daha zor ve daha uzun süre var önümüzde.
  Ama ağır sınıf dronelarımızı aesa radarları ve meteor gibi uzun menzilli ramjetli hava hava füzeleri ile donatabilirsek yerdeki bataryalara bile gerek kalmaz.
  Dronelar yer radarlarından daha uzun mesafeleri havadan detaylı şekilde tarayabilir ve meteor gibi 200km menzilli hava hava füzeleri ile tehditlere karşılık verebilir.
  24 saat havada kalan bu dronelar çok caydırıcı şekilde hava sahasını koruyabilir.