Cloudlinux Nedir | Cloudlinux Kurulumu - R10.net
 • 23-06-2020, 21:01:17
  #1
  1/2
  @yalinyalniz; Hocamın emekleriyle hazırladığım bir makaleyi sizlerle de paylaşıyorum.

  Merhaba bugün ki yazımızda host hizmeti verdiğimiz sunucular için optimizeyi sağlayan linux dağıtımı cloudlinux'u inceleyeceğiz. Kesintisiz, güvenli ve paylaşımlı bir host sunucusu için cloudlinux zorunlu hale gelmiştir desek yalan olmaz. Şimdi gelince cloudlinuxudaha detaylı inceleyelim.

  NEDEN CLOUDLİNUX KULLANMALIYIM ?
  • Host hizmeti verdiğimizde birden fazla kullanıcı olacaktır. Bir kullanıcının sunucumuzun tüm kaynaklarını kullanmasını hiçbirimiz istemeyiz. Cloudlinux ile tüm kullanıcıları sınırlandırabilir, istediğimiz kadar CPU ve RAM gibi limitlendirmeler yapabiliriz.
  • Sunucumuzun güvenliği için cloudlinuxun bize sağladığı cagefs eklentisi ile yetki kısıtlandırması yapabiliriz. Böylelikle dizin kısıtlaması olur ve her kullanıcı sadece kendi klasöründe işlem yaparak güvenlik sağlanmış olur. Herhangi bir saldırıda ( hack, shell, trojan ) veri kaybı olmadan işin içinden çıkabiliriz.
  • Sunucunuzun verimliliği kesintikle artar. Kaynak ayarlarının doğru yapılmasından dolayı sizlere donanımsal özelliklerinizi daha iyi kullanabilmenize olanak sağlar.
  • Oldukça basit ve stabil arayüzü sayesinde tek tıkla coğu işlemi yapabilirsiniz. PHP Selector gibi eklentileri ile websitelerin php sürümlerini kolayca değiştirebilirsiniz.
  • Tek bir lisans ile sizlere sağladığı birçok eklenti ile güvenlik, optimize gibi sorunları oldukça düşük maliyetlerde çözebilirsiniz.
  CLOUDLİNUX KURULUMU

  Öncelikle cloudlinuxun websitesine ( https://cloudlinux.com ) giriş yaparak üye olun ve lisansı satın alın. Daha sonra herhangi bir ssh servisi ( putty ) ile sunucunuza bağlanın.

  WGET parametresi ile cloudlinux'un kurulumu için yazılmış özel perl dosyasını çekin.wget https://repo.cloudlinux.com/cloudlin...s/cln/cldeployLisansımızı müşteri panelinden kopyalıyoruz ve şu komuta dahil ediyoruz .

  sh cldeploy -k LİSANSKODUMUZVe kurulumun ardından reboot atıyoruz
  reboot

  Böylelikle cloudlinuxumuz kurulmuş oluyor ve OS sisteminize bakacak olursanız değişmiştir ve şöyle yazar :
  CLOUDLINUX x.x

  CLOUDLİNUX AYARLARI***

  Şimdi sizlere ise cloudlinux ayarları hakkında önemli bilgiler vereceğim. Cloudlinux kurulum yaptınız ve artık ayarlaması kaldı. Bir çok bilgi mevcut internette fakat bize cloudlinux ayarları konusunda en optimize bilgileri yine cloudlinux kendi blogunda veriyor.
  Tuned Cloudlinux Profili ile cloudlinux ayarlarını en optimize, en stabil şekilde yapabiliriz. Link : https://cloudlinux.com/blog/entry/tu...dlinux-updated İngilizce olarak anlatılmış yukarıda verdiğim linkten bakabilirsiniz, ben biraz açıklamalarını yapayım. Ve daha sonrasında bu profilin kurulumunu anlatacağım.

  CPU yöneticini performans moduna çeker. Kernel ayarlarını şu şekilde işler: vm.force_scan_thresh=100;ubc.dirty_ratio=100;ubc.d irty_background_ratio=75. Kullanılan disk tipini algılar ve HDD için "deadline" ve SSD için "noop" değerlerini tanımlar(/sys/block/[blockname]/queue/scheduler adresindeki değerler) /sys/block/[blockname]/queue/nr_requests maksimal girdi çıktı kuyruk boyutunu 1024 olarak ayarlar. HugePages'i kapatır. OOM-Killer için aşırı kullanımda php, lsphp ve Phusion Passenger çalışanlarının ilk olarak kapatılması için ayarlanmış grup profil dosyası sunar.

  Tuned Cloudlinux Profili Kurulumu**

  Cloudlinux tuned ayarları profilleri indirir

  yum install tuned-profiles-cloudlinux

  Ayarlanmış profil servisini aktif eder

  systemctl enable tuned

  Bu profili geçerli ayarlarımız olarak kabul etmek içinse son komutumuz

  tuned-adm profile cloudlinux-default

  Takıldığınız noktada yorum ile ulaşabilirsiniz.
  Veomer.com
 • 23-06-2020, 22:19:37
  #2
  Farkettim ki Cloudlinux kurarken çoğu dostumuz Tuned profilleri kullanmıyor, bu yazılımı önceden bilenlere zarar verecek olsa bile tüm Türk webmasterlerin bu teknolojiyle sitelerini hızlandırmalarını istiyoruz. Bu makaledeki tuned profilleri hakkındaki yazıları Türkçe okumak herkesin hakkı.

  İyi günler dostlar.
  Yaptığım işleri görmek için tıklayın.