• 15-04-2019, 00:23:34
  #1

  Merhaba arkadaşlar. Makale piyasasına bir kalite getirmek, şikayetleri en aza indirmek için böyle bir konu açmak istedim. Bu işi profesyonel olarak yapanların yanında, amatör olarak yapanlarda fazlasıyla var içimizde.

  Makale konusunda zaman zaman satıcı zaman zaman da alıcı şeklinde yer alan biri olarak, not aldığım bazı tavsiyeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  -----------------------------

  1- Yazmaktan keyif almadığınız, yabancı olduğunuz, cümle türetmekte zorlandığınız alanlardan sipariş almayın.

  2- Makalelerinizde, Türkçe imla kurallarına elinizden geldiği kadar sadık kalın. Özellikle özel isimlerin baş harflerini, noktadan sonra gelen ilk kelimelerin baş harflerini büyük yazın. Virgül ve noktadan sonra bir boşluk bırakın. Forum içinde sık karşılaştığım yanlışlardan birkaç tanesine özellikle dikkat edin. Herkez değil herkes, madur değil mağdur, pm (private mesaj) değil öm (özel mesaj) gibi.

  3- Makalelerin giriş paragrafında konu başlığını mutlaka kullanın. Google arama sonuçlarında genellikle ilk 160 karaktere önem veriyor. Bu kısma, makale konusuyla ilgili en fazla aranan cümleleri kullanın. Tabi bir bütünlük içinde.

  4- Makaleyi uzatmak için, gereksiz yada tekrarlayan cümlelerden uzak durun. Her zaman aynı örneği veririz ama şu cümleden uzak durun : Gelişen teknolojiyle birlikte..

  5- Açtığınız konuya özen gösterin. Kendi konunuza ne kadar özen gösterirseniz, bu çalışma tarzınızı da gösterir. Konularınıza, daha önce yazdığınız bir adet makaleyi ekleyin. İnsanlar yazım stiliniz ile alakalı bilgi sahibi olsun.

  6- Cümleleri çok uzatmayın. Bir cümle için 7-8 kelimeyi geçmemeye dikkat edin. Cümle ne kadar uzun olursa, konudan o kadar uzaklaşıyor ve insanlar o kadar fazla sıkılıyor.

  7- Sanki kendi sitenize makale yazıyormuş gibi düşünün. Olaya sadece para kazanmak için bakmayın. Parayı ikinci planda tutarsanız, kazanan her zaman siz olursunuz.

  8- Yetiştiremeyeceğiniz siparişleri almayın. Sipariş esnasında ücret almayın. Önce siparişinizi alın, makaleleri yazın, teslim etmeden önce ödemeyi alın ve makale teslimini yapın. Ücret alıp yetiştiremezseniz mahcup olursunuz. Fakat bu şekilde alıcı vazgeçse bile, negatif ticaret puanı verebilir ve yazdığınız makaleleri başkasına satabilirsiniz.

  -----------------------------------------------------------------------------

  Bu konuya herkes yorum yazabilir arkadaşlar. Beyin fırtınası yaparak, kategoriye bir kalite getirelim. Lütfen, rica ediyorum ikili diyaloğa girmeyelim, tartışmayalım.
  • 3 mesaj üst üste yazmak ve multi konu açmak yasaktır
  • konulara baltalıyıcı mesajlar atmayınız
  • forumda error 502 hatası alıyorsanız çıkış-giriş yapınız
  • skype kullanmıyorum
 • 15-04-2019, 00:25:08
  #2
  Hocam kafamda birkaç soru işaretleri vardı bu yazı ile onları giderdin sağ ol özellikle 3. madde en çok merak ettiğim kısımdı.
  Lokmanın Adresi Lokmango! Lezzet'o :pright: www.lokmango.com
 • 15-04-2019, 00:30:07
  #3
  3. Maddeye bende cok katılıyorum. Bir çok kişiden makale alıyorum ve bu şekilde yazılmış bir makaleyse bir daha o arkadaştan almamaya özen gösteriyorum. Makale başlığı kesinlikle ilk paragrafta geçmesinden yanayım
  Anket Doldurarak Para Kazanın
  Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?
  Uygun Fiyata Hazır Kurulu 56 Adet Özgün Makale Giriş Yapılmış Jenerik domainli Kredi Finans Sitesi
 • 15-04-2019, 00:47:38
  #4
  Diğer forumda bu konu ile ilgili yazdığım konuyu biraz değiştirerek buradan da yazmak istedim. İnşallah faydalı olur. Dilenirse yorumu silebilirim.

  Selamun aleyküm değerli hocalarım. Bugüne kadar birçok yazarla makale ticaretim olmuştur. Zamanla belli tecrübeler edindim ve artık makale siparişi verirken belli başlı kuralları önemser oldum. Sizin de daha iyi bir ticaret yapabilmeniz için bu makalemde "Makale Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?" konusundan bahsedeceğim.

  Öncelikle makale siparişi vermeden mutlaka özel mesaj ile referans isteyin. Referans vermek istemiyorsa daha önce yazdığı makaleleri görmek isteyin. Örnek makale yollamazsa başka bir yazar ile görüşün. Çünkü size örnek makale atmayan veya referans makale yollamayan biri, ya makaleleri kendi yazmıyordur ya da size sunabileceği güzel makalesi yoktur.

  Referans makale istediğinizde öncelikle makalenin özgünlük kontrolünü yapın. Makalenin %100 oranında özgün olmasına dikkat edin.

  Ben özgünlük kontrolünü Kopya Kontrol sitesi ile yapıyorum. Makaleniz 300 kelimeden azsa üye olmadan ücretsiz şekilde bu siteden kontrol yapabilirsiniz. Makaleniz 300 kelimeden yüksekse, üye olarak yanılmıyorsam 5 defalık 1.000 kelimeye kadar ücretsiz makale kontrolü yapabilirsiniz.

  Ayrıca Makale Vitrini ve Analiz Makale sitelerinde kopya içerikler %100 özgün gözükmekte. Galiba bu sitelerde sistemsel sorun var. Bu sorun düzelene kadar bu sitelere dikkat etmenizi öneriyorum.

  Makale özgünlük açısından iyi durumdaysa şimdi sıra geldi makalenin konu bütünlüğüne. Örneğin siz "R10' da bahset özelliği nasıl kullanılır?" şeklinde bir makale istediyseniz ve size verilen makalede "R10 nedir?", "R10 ne zaman kurulmuştur?" gibi konuyla alakasız başlıklarla makaleye başladıysa bu içerikten uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü sizin sitenize giren kişi sadece "R10' da bahset özelliği nasıl kullanılır?" sorusuna cevap aramaktadır. Onun için bu konu ile alakasız olan her kelime çöptür ve aradığını hemen bulamayınca sitenizden çıkacaktır. Yalnız "R10' da bahset özelliği nasıl kullanılır?" makalesinde asıl konuyla beraber "R10' da bahset özelliği neden kullanılır?" veya "R10' da bahset özelliğinin alternatif kullanımları?" gibi konuyla alakalı bilgi veriyorsa o makale kalitelidir. Buradaki asıl püf nokta konudan sapmadan konu ile ilgili olabildiğince bilgi vermektir.

  Sonraki dikkat etmeniz gereken husus makalenin ilk yüz kelimesinde anahtar kelimelerinin kullanılmış olması. Başta bu bana çok saçma gelmişti birkaç yerde art arda bu maddeyi görünce kendi sitemde uygulamak istedim. Gerçekten makalenin ilk yüz kelimesinde anahtar kelimeleri kullanınca sıralama konusunda fark olduğunu keşfettim. Belki başka bir etkenden daha ön sıralara çıkmıştır bilemiyorum ama bu kadar hocamın bir bildiği vardır diyerek ilk 100 kelimede anahtar kelime olmasına dikkat edin diyorum.

  Bir sonraki dikkat etmeniz gereken husus anahtar kelimenin yanında aranması çok olan benzer anahtar kelimelerinin kullanılması ve anahtar kelimelerinin kalınlaştırılması. Aranması fazla olan anahtar kelimeleri Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı (Yeni adıyla= Google ADS) ile bulabilirsiniz.

  Bunun dışında anahtar kelimelere eski ama etkili bir yöntem olan Google Aramalarında Altta Bulunan Kelimelerini İnceleme taktiğini kullanabilirsin. Anahtar kelime konusuna değinmişken sonradan keşfettiğim ve çok kullandığım Neilpatel sitesinden de bahsetmeden geçmek istemedim. Bu site hem ücretsiz hem de verdiği bilgiler gerçeğe yakın. Kullanmanızı tavsiye ediyorum.

  Aldığınız makalede yapılan yazım yanlışlarını da incelemenizde fayda var. Mesela benim bu makalemi incelerken dikkat ettiyseniz mutlaka yazım yanlışlarımı görmüşsünüzdür. Elimden geldiğince dikkat etsem de yazarken hata yapmaktayım. Bu hataları okuyucu gördüğünde okumakta güçlük çektiğinden dolayı bir an önce sitenizden çıkmak ister. Yazım yanlışının google açısından önemli olmadığını biliyoruz yalnız sitenize giren ziyaretçi ne kadar erken sitenizden ayrılırsa sizin için o kadar kötü olur ve dolaylı yoldan google sıralamanız etkilenir. Yazım yanlışının yanında, noktalama işaretlerine ve devrik cümlelerin olmamasına da dikkat etmelisiniz.

  Makalede mutlaka en az bir tane <h1> başlığına ve en az bir tane <h2> alt başlık olmasına dikkat edin. Makale yazılmak için yazılmamalı. O konu hakkında olabildiğince alt başlıklar ile bilgi verilmeli.

  Sıra geldi resimlere. Biliyorum makale yazarlarının çoğu makaleye resim eklememekte, zaten resim eklemekte bir yazarın görevi değil fakat makalesine özgün resim ekleyen yazarlara öncelik tanımalısınız. Özellikle "R10' da bahset özelliği nasıl kullanılır?" gibi Nasıl Yapılır? konularında madde madde ve özgün resimlerle anlatan yazar hem okuyucunuzun ilgisini çeker hem de google görsellerden hit almanızı sağlar.

  Ayrıca kendini bu konuda ispatlamamış yazarlara önden ödeme yapmayın. Yazar bunu kabul etmezse bir makale bir makale şeklinde ödeme yapın. Çünkü genelde bu sektöre yeni giren yazarlar ödemeyi önden alınca size ilk makaledeki gibi kaliteyi sunmayabiliyorlar.

  Az kalsın unutuyordum. Forumda bazı yazarlar 100 kelimesi 3tl civarında hizmet veriyorlar sizden sipariş alınca 100 kelimesi 1.5tl den başka yazara yazdırıyorlar. Tabi burası bir ticaret forumu ve bu yapılan forum kurallarına aykırı değil yalnız makale siparişinde bulunduğunuz kişinin eski konularını mutlaka inceleyin.

  Zaman yetişmeyince işi başkasına yaptırmaya çalışıyorsa veya sizden aldığı ücretin daha altında başka birine yaptırmaya kalkıyorsa o kişilerden uzak durun ve mümkünse gerek konuları gerek o kişinin ticaret puanlarını inceleyerek daha ucuza işi yapanı bulup onunla anlaşın. Bu sayede aynı makaleye %50 oranında daha az ödeme yaparak, aracıya para vermemiş olursunuz.

  Son olarak ticaret ilanında öne çıkarılan görseli olan, bu konuda çokca referansı olan ve bu ilanı profiline etiketlemiş olan hocalarıma öncelik vermenizi öneriyorum.

  Özet Geçmem Gerekirse;

  1- İnceleyebileceğiniz bir makale isteyin. Referans kabul etmezse veya daha önce yazdığı makaleleri iletmezse o yazarla çalışmayın.

  2- Özgünlük kontrolü yapın. Makalenin %100 özgün olmasına dikkat edin.

  3- Konudan uzaklaşmamasına dikkat edin. Konuyla alakasız bilgi veriyorsa başka yazarlara yönelin.

  4- İlk 100 kelimesinde anahtar geçip geçmediğini kontrol edin. İlk 100 kelimede anahtar geçmiyorsa sorun olmayabilir ama anahtar kelime geçiyorsa o yazara öncelik tanıyın.

  5- Anahtar kelimenin yanında aranması fazla olan anahtar kelimelerinin kullanılmasına dikkat edin.

  6- Yazım yanlışı olmamasına ve devrik cümle bulunmamasına dikkat edin.

  7- Makale en az bir tane başlık ve alt başlık olmasına dikkat edin.

  8- Makale de resim olmasına ve resimlerin özgün, konuyla alakalı olmasına dikkat edin.

  9- Kendini Bu konuda ispatlamamış yazarlara önden yapmayın.

  10- Sizden işi alıp başka birine daha ucuza yaptıranlardan veya teslim süresine kadar makaleyi yetiştiremediğinden işi başkasına verenlerden uzak durun.

  11- @aylakmumya; hocam tarafından konuya eklenen madde:

  "Eklenmesi gereken bir diğer madde ise makale isterken ne istediğinize dikkat edin olmalı. Çalıştığınız kişiye isteklerinizi tam olarak aktarın, sitenize önem verin ve belirli bir tarzda içerik çalışması yaptırın sürekli olarak. Bu kullanıcıyı yakalamak için oldukça önemli."

  Bonus: Editörlük hizmeti alanların, resimlerinde alt etiket olmasına dikkat etmesini öneriyorum.


  Konuda olabildiğince örnek vererek ve açıklayarak Makale Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz? konusuna değinmeye çalıştım. Konuda bahsetmeyi unuttuğum veya yanlış bilgi verdiğimi düşündüğün kısım varsa özel mesaj ile belirtirsen sevinirim.
  Teknoloji Sitesi: Teknojoli.com
  --------------------------------------------------------------------------------
  tekno.site alanadını teklif usulü satışta. Hemen teklif ver!
 • 15-04-2019, 01:04:12
  #5
  Söyledikleriniz için öncelikle teşekkür ederim. Bunlardan yararlanacağım 😊 Search Engine Journal’ın sitesindeki bir yazıya göre; bir siteye girenlerin %55’i 15 saniyede makaleyi okuyup çıkıyor. Google, kendi makalelerinde genel itibariyle maddelemeye önem veriyor. Okuyucunun, düz ve oldukça uzun yazıları sevdiğini düşünmüyorum.
  Şu yazıya bir bakalım: https://support.google.com/pixelphon..._topic=7084391
  Yandex’in bir makalesine göz atalım:
  https://yandex.com.tr/support/metric...r.html?lang=tr
  Facebook’un destek bölümündeki bir yazısını inceleyelim:
  https://m.facebook.com/help/16686301..._fnav&refid=69
  Fazla söze gerek duymayan makalele hizmeti
 • 15-04-2019, 11:30:28
  #6
  Önce işi alalım yazalım, daha sonra parayı istiyeyince makaleyi gönder paran sende diyorlar. Hocam 2-3 bin lira kaybettik biz böyle, makale sektöründe güvenilir adam kalmadı. Biz makaleciler para almadan elimizi bile oynatmıyoruz artık. Ticaret puanına ve yaşına bakıyoruz o ayrı. Onlar sorunsuzsa zaten iş sonu ödeme alırız. Ama gelipte 1 ay 1 yıllık 5-10 traderi olan adamdan para almadan iş başlamıyoruz. O kısıma katılmıyorum hiçbir şekilde. Önce para alınır sonra yazılır verilir, beğenmezse revize edilir. Saygılar
  Sitelerinizi emanet edebileceğiniz, iş disiplini yüksek ve bahane uydurmayan bir editör mü arıyorsunuz?

  PROFESYONEL EDİTÖRLÜK VE MAKALE HİZMETİM İLE SİZLERLEYİM


  Skype ----> live:byalp42
 • 15-04-2019, 11:41:14
  #7
  editoralp adlı üyeden alıntı
  Önce işi alalım yazalım, daha sonra parayı istiyeyince makaleyi gönder paran sende diyorlar. Hocam 2-3 bin lira kaybettik biz böyle, makale sektöründe güvenilir adam kalmadı. Biz makaleciler para almadan elimizi bile oynatmıyoruz artık. Ticaret puanına ve yaşına bakıyoruz o ayrı. Onlar sorunsuzsa zaten iş sonu ödeme alırız. Ama gelipte 1 ay 1 yıllık 5-10 traderi olan adamdan para almadan iş başlamıyoruz. O kısıma katılmıyorum hiçbir şekilde. Önce para alınır sonra yazılır verilir, beğenmezse revize edilir. Saygılar
  Buna ilave olarak işi teslim ettiğin, ödemeyi geciktirip haftaya kesin yapacağını söyleyip, arada başka sipariş veren ve seninde parayı alabilmek için kabul ettiğin, ödeme günü geldiğindeyse ilk siparişin ödemesini teslim eden ve böyle böyle kısır döngüyle 1 veya 2 sipariş ödemesini içerde tutanlar var. Sektör belli, ekonomi belli boynunu kaldıramıyorsun bir yerde iyice birşeyler kaçana dek... Sipariş verenler çok çekiyor da, makale hizmeti verenlerde çok çekiyor ya
  Her zaman kalitenin ön planda olduğu hızlı ve profesyonel içerik hizmeti. Referans ve Bilgi için Konumu Buradan Ziyaret Edebilirsiniz.
 • 15-04-2019, 18:23:28
  #8
  @ASametYildirim; güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.
  • 3 mesaj üst üste yazmak ve multi konu açmak yasaktır
  • konulara baltalıyıcı mesajlar atmayınız
  • forumda error 502 hatası alıyorsanız çıkış-giriş yapınız
  • skype kullanmıyorum
 • 15-04-2019, 19:16:47
  #9
  Makale siparişi verirken gerçekten ne istediğinize dikkat etmelisiniz bence. Eğer daha detaylı bir istek listesi hazırlarsanız, karşınıza her zaman daha güzel makaleler çıkacaktır. Herkes bir 300 kelime olsun içinde 2-3 kere anahtar kelime geçsin yeter şeklinde düşünüyor. Eğer kaliteli içerik ihtiyacınız varsa en az 600-800 en fazla 2000-5000 aralığında makaleler isteyin. 300 kelimede anlatılmak istenen tam olarak verilemeyebiliyor. Benim de önerilerim bu şekilde. Ayrıca insanları önce yazdırın sonra ödeme alın gibi bir duruma yönlendirmek ve yazarları zor durumda bırakmak yerine, revize istenip istenmediği şeklinde bir öneride bulunursanız daha iyi olur. Bu şekilde parasını alamayan bir çok yazar arkadaş var. Her iki taraf da kendi parasını düşünmeli.