• 16-04-2019, 01:05:38
  #10
  Müsadenizle @Hagiwhat; hocam.
  https://www.r10.net/makale-siparisle...ek-sablon.html
  Bu şekilde de bir konu açmıştım zamanında. Makale hizmeti veren biri olarak işi alırken ne kadar detay gelirse o şekilde yazmaya gayret ediyoruz. Alıcı-Satıcı için faydalı olacağı kanısındayım.

  Bazı konularda @ASametYildirim; hocama katılamıyorum. Sebebi söylediklerinin yanlış olması değil, aksine çok doğru.
  Ancak bazı kişiler (müşterilerimizden) ilk paragrafta kesinlikle anahtar kelime kullanmayın sonda kullanın ya da bir başkası tam ortasında kullanılsın. Şeklinde talepler olabiliyor. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır mutlaka. Bu durum da ona benziyor biraz Herkes aynı skala üzerinde metinler talep etmiyor. Doğru bildiğim kadarıyla yönlendirmeler ve düzeltmeler yapıyorum işi alırken ancak yine de cümleye girerken de dediğim gibi bazı durumlarda değişkenlik görebiliyoruz.

  Bir de yazar olarak minik bir sitemde bulunayım. Örneğin; aşağıdaki şekilde iş verip verim almayı güzel bir iş çıkmasını ya da hayallerinize dokunacak bir makale beklemeyin.
  Kötü Sipariş Örneği: "Hocam benim sitegibibişey.com diye sitem var. Teknoloji sağlık moda fln kafanıza göre yazın anahtar kelime ve başlıkları belirleyin. En az 300 kelime olsun 600 700 e kadar yolu var siz yazın fazla olursa öderiz."
  Bu şekilde iş alan yazar arkadaşım işinin en iyisi hatta Google'ın kendisi bile olsa oturup bir başkasının sitesi için hit getirecek konu ve arama terimlerine hitap edecek anahtar kelime analizi yapamaz. Yaparsa da ekstra ücret istemeli. Ücret istemeden yaparsa da sitenin sahibi gibi yapamaz. Sitenizi en iyi siz tanırsınız. Siz başlığı konuyu ve kelimeleri belirleyip iletin, mümkünse bir de örnek bir link iletin bu şekilde, tarzda yazılsın diye. Yine de o iş kötü geliyorsa revize talep edin, iade talep edin... Artık nasıl uygunsa

  Biraz uzattım kusura bakmayın lütfen... Herkese iyi forumlar, güzel alışverişler, bol kazançlar ve bol hit dilerim...
 • 16-06-2019, 13:04:47
  #11
  Hagiwhat adlı üyeden alıntı

  Merhaba arkadaşlar. Makale piyasasına bir kalite getirmek, şikayetleri en aza indirmek için böyle bir konu açmak istedim. Bu işi profesyonel olarak yapanların yanında, amatör olarak yapanlarda fazlasıyla var içimizde.

  Makale konusunda zaman zaman satıcı zaman zaman da alıcı şeklinde yer alan biri olarak, not aldığım bazı tavsiyeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  -----------------------------

  1- Yazmaktan keyif almadığınız, yabancı olduğunuz, cümle türetmekte zorlandığınız alanlardan sipariş almayın.

  2- Makalelerinizde, Türkçe imla kurallarına elinizden geldiği kadar sadık kalın. Özellikle özel isimlerin baş harflerini, noktadan sonra gelen ilk kelimelerin baş harflerini büyük yazın. Virgül ve noktadan sonra bir boşluk bırakın. Forum içinde sık karşılaştığım yanlışlardan birkaç tanesine özellikle dikkat edin. Herkez değil herkes, madur değil mağdur, pm (private mesaj) değil öm (özel mesaj) gibi.

  3- Makalelerin giriş paragrafında konu başlığını mutlaka kullanın. Google arama sonuçlarında genellikle ilk 160 karaktere önem veriyor. Bu kısma, makale konusuyla ilgili en fazla aranan cümleleri kullanın. Tabi bir bütünlük içinde.

  4- Makaleyi uzatmak için, gereksiz yada tekrarlayan cümlelerden uzak durun. Her zaman aynı örneği veririz ama şu cümleden uzak durun : Gelişen teknolojiyle birlikte..

  5- Açtığınız konuya özen gösterin. Kendi konunuza ne kadar özen gösterirseniz, bu çalışma tarzınızı da gösterir. Konularınıza, daha önce yazdığınız bir adet makaleyi ekleyin. İnsanlar yazım stiliniz ile alakalı bilgi sahibi olsun.

  6- Cümleleri çok uzatmayın. Bir cümle için 7-8 kelimeyi geçmemeye dikkat edin. Cümle ne kadar uzun olursa, konudan o kadar uzaklaşıyor ve insanlar o kadar fazla sıkılıyor.

  7- Sanki kendi sitenize makale yazıyormuş gibi düşünün. Olaya sadece para kazanmak için bakmayın. Parayı ikinci planda tutarsanız, kazanan her zaman siz olursunuz.

  8- Yetiştiremeyeceğiniz siparişleri almayın. Sipariş esnasında ücret almayın. Önce siparişinizi alın, makaleleri yazın, teslim etmeden önce ödemeyi alın ve makale teslimini yapın. Ücret alıp yetiştiremezseniz mahcup olursunuz. Fakat bu şekilde alıcı vazgeçse bile, negatif ticaret puanı verebilir ve yazdığınız makaleleri başkasına satabilirsiniz.

  -----------------------------------------------------------------------------

  Bu konuya herkes yorum yazabilir arkadaşlar. Beyin fırtınası yaparak, kategoriye bir kalite getirelim. Lütfen, rica ediyorum ikili diyaloğa girmeyelim, tartışmayalım.
  Helal olsun hocam çok değerli bir paylaşım.