SEO 'nun kuşkusuz en önemli noktalarından birisi Özgünlük ve Organik çalışmalardır. Size birkaç noktada önemli bilgilendirme yapmak istedim ki piyasamızda işletmenizin görünürlüğünü mahvetmeyin!

Doğru Organik Çalışma Nasıl Olmalıdır?
Kullanıcıların/Potansiyel müşterilerinizin sizi metakeywords dediğimiz çalışmalar ile Google veya Haritalar dizininde bulması ve varlığınızın olduğu dizini tıklaması organik dönüşümdür. Dolayısıyla işletmelerinizin sıralamalarda yükselmesini sağlayacak en önemli etken organik dönüşümlerdir.

Google İşletmem 'de Organik Yorum Kandırmacası
Öncelikle bilmeniz gereken bu bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir kitle yada işvereni olumsuz etkilemek amacı taşımamaktadır.
Google haritalarda yaptırdığımız yorumlar işletmemizin öne çıkmasını sağlamaz. Fakat yorum çalışması çıkarır. Yıllardır yapılan ve yorum çok olunca sıralamarda yükseliriz algısı tamamen yanlıştır.

Trafik Çeşitleri Nelerdir?
Organik Trafik : Arama motorları yada harita search alanından anahtar kelime ile bulunmanız organik dönüşümdür. Google 'da organik trafik, İşletmem hesaplarınızda Keşif olarak yansır.
Referans Trafik : Herhangi bir site üzerinden işletmenize/sitenize verilen link çıkışları referans trafiktir.
Sosyal Trafik : Sosyal medya üzerinden çıkılan link çıkışları ile size yönlendirilen çalışmalardır.
Direk Girişler : Doğrudan işletmenizin/sitenizin linkiyle yapılan girişlerdir.

Yorum Hizmeti Satın Aldım Organik mi?
Yorumların nasıl yapıldığı değil, işletmenizin ne şekilde bulunarak yorum yapıldığı önemlidir. Eğer işletmenizin ismini olduğu gibi yazarak bulunduysa bu Doğrudan, anahtar kelimelerle bulunduysa Keşif olarak yansır.
Dolayısıyla aldığınız yorum hizmetinin ne şekilde yapıldığını gözünüzle görmeniz zordur.

Aşağıdaki örnekte ''İstanbul Boşanma Avukatı'' metakeywords ile arama yaptığımızda aşağıdaki sonuçlar çıkıyor. Herhangi birisini tıklarsam o işletme bu keywords ile Keşif yani Organik trafik alır. Yorum yaptığımızda da organik yorum denilebilir.


Görev Sitesi Yorumu Aldım Organik mi?
%99 'u organik değildir. Çok nadir de olsa organik çalışma yapanlar denk gelebilir. Aşağıdaki şekilde görev linki oluşturulduğunda doğrudan bir site üzerinden gideceğinden çalışma Referans Trafik olacaktır. Ve bu link üzerinden çok fazla gelen yorumlar işletmenizin keşifinin önüne geçerek görünürlüğünüzün düşmesine neden olabilir.İşletmeme Yapılan Yorumların Organik Olduğunu Nasıl Anlarım?
Bunun için Google My Business hesabınıza girmeniz gerekir. Örneğin yapılan bir çalışmanın son 28 günlük raporlarını inceleyebilirsiniz. Sizlere detayları ile paylaşayim.

PERFORMANS / GÖRÜNTÜLENME

SEO odaklı yapılan çalışmalarda son 28 günlük veriler kıyaslandığında genelde eksi olan çalışmaların artışını buradan görebilirsiniz. Google üzerinde ve haritalar üzerindeki arama sonuçlarında işletmenizin görünürlüğünün analizleridir. Yani son 28 günü kıyasladığında Google üzerinde çeşitli metakeywordsler ile arandığında işletmenin görüntülenmesi 1,2 B 'e yükselerek kıyaslamada %132 artmış demektir. Haritalardaki aranmalarda ise %127 artmış demek. Haritalar alanı tarayıcı üzerinden yada mobil uygulamalardan girişlerdir. Web search değildir.


PERFORMANS / ARAMA

Bu alan işte yaptırdığınız çalışmaların ne kadarorganik olduğunu anlamanızı sağlayacak bölümdür. Doğrudan ve Keşif olarak karşımıza çıkar. Hatta Markalı diye de ek bir tanım vardır. Burada önemli olan Keşif alanının yüksek olmasıdır. Yani Keşif, doğrudan girişleri bastırmalıdır. Eğer yorum siparişinizden sonra doğrudan girişler ciddi oranda artmışsa işletmenize yapılan çalışma organik değildir. Alttaki resimde organik çalışma yapılmıştır. İşletmemizin görünürlüğünü düşürecek ''Doğrudan'' girişer bir önceki aya göre %44 düşürülerek, anahtar kelimeler ile bulunması %119 arttırılmıştır. Verilerinizde eğer doğrudan düşmüş, keşif artmışsa çalışma ORGANİKTİR.


PERFORMANS / ETKİNLİKLER

Bu alan aslında yapılan doğru, organik çalışmalar ile birlikte otomatik olarak iyileşecek verilerdir. Yani ekstra olarak birşey yapmanız gerekmiyor fotoğraf görüntülenmeleri dışında..


YAPILAN BİR ÖRNEK ÇALIŞMANIN GÜN BAZLI PERFORMANS NOTLARINI ALDIĞIMDA İSE GÜNLÜK TAKİPLER İLE YAPILAN ÇALIŞMALARIN GİDİŞATINI GÖZLEMLİYORUM. BURADAKİ VERİLER 28 GÜNLÜK KIYAS OLDUĞU İÇİN GENELDE SON ÇALIŞMAYA BAKARIZ. BURADA TÜM İSTATİSTİKLER ARTMIŞ, KEŞİF BÖLÜMÜ DOĞRUDAN GİRİŞLERİN ÖNÜNE GEÇMİŞSE MÜŞTERİLERİMİZDEN ZİYADE YENİ POTANSİYEL MÜŞTERİLERİMİZ BİZE ULAŞMIŞ DEMEKTİR.