• Forum
 • Son Mesaj
 • Konu / Yorum
 • Alt Forumlar Link Değişimi
  1. Banner değişimi, web siteleri arası banner değişimleri, link değişimi, reklam alanları ve banner takasları için ilanların yer aldığı kategori…
  2. 08-08-2022 00:44:08
  3. 301 1.321
Gösteriliş Ayarları

Toplam 36868 adet konudan sayfa başı 1 ile 28 arası kadar konu gösteriliyor

Kategori Moderatörleri
Yeni Mesaj Yok
Yeni Mesaj Var
Kilitli
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:09:33.

Link Değişimi


Web sitelerinin arama motorları dostu olması ve oluşabilecek trafiğin arttırılabilmesi için SEO çalışmaları yapılır. SEO çalışmalarının önemli parçalarından birisi de link değişimi işlemleridir. Link değişiminin asıl amacı, web sitesinin arama motorlarında daha fazla görülmesini sağlamaktır. Web siteniz için çeşitli düzenlemeler yapacağınız zaman link değişimi hakkında bazı bilgileri R10.net üzerinden bulabilirsiniz. Link değişimi ile ilgili, uzman paylaşımları, soru – cevaplar bir arada gösteriliyor. SEO çalışmalarına yeni başlayanlar, link değişimi araştırmalarını hızlı bir şekilde R10.net üzerinden yapabiliyor.

Link Değişimi Nedir?


Link değişimi, web sitelerine trafiği arttırabilmek için iki site arasında ya da çapraz link yapılanması ile oluşturulmuş linklerin web sitesine yerleştirilmesidir. İnternet sitelerinin karşılıklı link değişimi olarak da tanımlanabilir. Link değişimi daha önceden arama motorları üzerinden faydalı bir uygulama olarak kullanılırken, günümüzde arama motorlarının yapay zeka kullanmaya başlaması ile olumsuz olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.

Link Değişimi Nasıl Yapılır?


Link değişiminin amacı, web siteleri üzerinden reklam yapmak değil tamamen arama motorlarının internet sitesini kullanıcılara daha fazla göstermesini sağlamaktır. Link değişimi, dikkat edilmesi ve SEO uzmanları tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Hatalı link değişim işlemleri, web sitesine zarar verecek ve hataları düzeltmek zaman alacaktır. Link değişiminin faydalı olabilmesi için değişim yapılan sitelerin ikisinin de aynı kategoride olması önemlidir. Sitelerin, benzer içeriklere ve kullanıcı kitlelerine sahip olmaları, link değişimi işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. İçerik benzerliği olmadığı zaman link değişimi fayda sağlamayacaktır.

Link değişimi işlemlerinde hangi kod parçacığının verileceğini ve siteye nasıl yerleştirileceğini bilmelisiniz. Link değişimi işlemlerinde kullanacağınız siteye vermeniz gereken kod şudur. Kod içerisinde yer alan siteniz.com bölümüne kendi sitenizin erişim linkini yapmalısınız. Başlığınız, bölümüne, arama motorlarında üst sıralara çıkmasını istediğiniz kelimeleri yazabilirsiniz.

Seo kurallarına göre başlık bölümüne yazılacak kelimeler her zaman site başlığı ile uyumlu olmalıdır. Web sitesi sahipleri, kendi sitelerine ait buna benzer kod oluşturduktan sonra karşılıklı olarak birbirlerine verirler. Link değişimi kodları, siteye yerleştirilir ve işlemler yapılırken, footer yani sitenin en altına ya da header yani sitenin en üst bölümüne yerleştirilir. Yerleştirilen kod parçacıklarını title bölümünde tutmak web sitesine zarar verebilecektir. Değiştirilen linkler sitenin en altına yerleştirilir ve her sayfada görülmesi sağlanır.

Link Değişimi Kaça Ayrılır?


Web sitelerine arama motorları tarafından trafiğin daha fazla yönlendirilebilmesi için kullanılan link değişimi yöntemi ikiye ayrılıyor.

 • Düz link değişimi
 • Çapraz link değişimi,

Kullanılacak olan link değişimi yöntemine göre ihtiyaç duyulan internet sayısı değişir. Düz link değişimi iki site arasında yapılırken, çapraz link değişimi için en az üç farklı internet sitesine ihtiyaç duyuluyor. Web sitesini, arama motorlarında yükseltmek için yapılırken kod oluşturma, kod yerleştirme işlemlerine dikkat edilmelidir.

Düz Link Değişimi


Önceden arama motorlarında web sitelerinin yükseltilebilmesi için iki site arasında link değişimi yapılırdı. Buna düz link değişim deniliyor. Arama motorları algoritmaları, link değişimi işlemlerini olumlu karşılamıyor ve kullanılan yapay zeka uygulaması sayesinde yapılan link değişimleri hemen anlaşılabiliyor.

Çapraz Link Değişimi


Web sitelerinin arama motorlarında yükselmesini sağlayacak olan link değişim işlemlerinde en çok kullanılan yöntem çaprak link değişimidir. En az üç siteye ihtiyaç uyulur ve link değişimleri karşılıklı olmaz.

Örneğin:

Çapraz link değişiminde, 1. site linki 2. siteye verilirken, 2. sitenin linki 3. siteye, 3. sitenin linki de 1. Siteye veriliyor. Bu çapraz link değişimi, arama motorları tarafından kolay anlaşılamıyor ve en fazla fayda sağlayan link değişim işlemi olarak kullanılıyor.

Link Değişimi Yapmaktaki Amaç Nedir?


Web sitesi yayınlanmaya başladığı andan itibaren, arama motorlarında üst sıralarda olmaya çalışır. Web sitesi sahipleri, sitenin daha üst sıralarda yer almasını ve trafik oranının artması için çeşitli yöntemler kullanır. Link değişimi yapılmasının amacı, arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektir. Bunu yaparken, arama motorları botları tarafından link değişiminin anlaşılmaması önemlidir. Link değişimi yapıldığı anlaşıldığında, sıralama yükselmeyecek daha da aşağıya düşecektir. Tercih edilen link değişim türü çapraz link değişimidir. Bu arama motorları tarafından anlaşılmıyor ve web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Link değişimleri her zaman SEO kurallarına göre yapılmalı ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Link Değişimi Yapılmalı mı?


Link değişimi işlemlerinin asıl amacı, sitenin, arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için link değişimi yapılmalıdır. Ancak doğru yöntemlerle yapılmalı ve yapılabilmesi için gerekli şartların oluşması gerekiyor. Web sitesi analizleri doğru yapılmalı, gereksiz yere link değişimleri yapılmamalıdır. Yanlış yapılacak işlemler web sitesinin yükselmesine değil daha da düşmesine neden olacaktır. Yeni açılmış bir web sitesi için link değişimi yapılmamalıdır. Yeni sitelerde bu arama motorlarında dibe düşmeye neden olabilir. Düz ya da çapraz link değişimi yapılacak olan sitelerin tümümün aynı kategoride olması önemlidir. Aynı kategoride yer alan siteler arasında çapraz link değişimi yapmak en uygun yöntemdir.

Link Değişimi Siteye Zarar Verir mi?


Link değişimleri, sitenin arama motorlarında üst sıralarında yer almasını ve daha görünür olmasını sağlamak için yapılır. SEO tekniklerine göre belirlenen şartları uygun yapılan hiçbir işlem web siteleri için zararlı olmayacaktır. Link değişimi işlemleri doğru yapılmadığında web siteleri için felaketlere yol açabilecektir. Yanlış link değişimleri, sitenin spam olarak algılanmasına ve sıralamalarda en diplerde yer almasına neden olabilecektir.

Link değişimi yapılacağı zaman acele etmemeli, iyi analiz yapılmalı, yüzlerce link yerinde doğru yöntemlerle kullanılacak bir adet link değişimi yapılmalıdır. Link değişimi yapılan site aynı kategoride değilse bu fayda vermeyecektir. Düz link değişimi, arama motorları tarafından çabuk tespit ediliyor ve siteler için zararlı sonuçlara neden olabiliyor. Çaprak link değişimi siteler için daha faydalıdır.

Link Değişimi Backlink Kullanımı


Web sitelerinin değerinin arttırılabilmesi için arama motorları tarafından kolay indekslenmesi ve üst sıralarda tutulması gerekir. Link değişimleri, web sitesinin arama motorlarındaki konumunun daha iyi olması için yapılır. İnternet siteleri, trafiği arttırabilmek için backlink amacıyla link değişimi yöntemlerini kullanmaya başlamıştır. Ancak link değişimi yapıldığı, arama motorları tarafından tespit edildiğinde çeşitli dezavantajlar sunacaktır.

Bu dezavantajlar şunlardır;

 • Arama motorları tarafından site spam olarak görülür ve cezalandırılır,
 • Link değişimi, kullanıcıların, eski yöntemlerle para kazanmaya çalıştığınızı düşünmesine ve marka değerinizin düşmesine neden olur.
 • Link değişimi yapılan site içeriklerinin düşük kaliteli olması, kullanıcı kaybetmenize neden olabilecektir.

Web sitelerinin yükseltilmesi ve kalitelerinin arttırılabilmesi için backlink almak çok önemlidir. Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için çapraz link değişimi yöntemi ile backlink kullanımı tercih edilmeli ve dikkatli işlemler yapılmalıdır. Backlink alınacak sitesinin sayfa değerinin yüksek olması önemlidir. Link değişimi backlink kullanımlarında sitelerin aynı kategoride yer alması, arama motorlarındaki sıralamanın yükselmesi için her zaman önem taşır.

R10.net Link Değişimi Uzmanları ve Konuları


Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacak çalışmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Link değişimi önemli bir iştir ve sitenin fayda yerine zarar görememesi için doğru yapılmalıdır. Site için hangi link değişim türü daha faydalıdır, nasıl yapılır gibi konularda bilgi almak için R10.net üzerinden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Link değişimi basit gibi görünse de dikkat edilmesi gereken ve uzmanlık isteyen SEO çalışmalarından birisidir. Link değişimi araştırmalarını yapmak ve bilgi edinmek istediğinizde, aradıklarınızı r10.net’te bulabilirsiniz.

https://www.r10.net/yeni-baslayanlar/158232-link-degisimi.html linki ile R10.net sitesine erişim yaptığınızda, başlıkla ilgili oluşturulan forum sayfasına ve uzmanların yaptığı paylaşımlara ulaşabilirsiniz. Kullanıcı hesabı oluşturarak, link değişimi hakkındaki bilgi ve deneyimlerinizi, diğer kullanıcılarla paylaşmaya başlayabilirsiniz. link erişiminde, link değişimi işlemleri ve karşılaşılan sorunlarla ilgili bilgileri bulabileceksiniz.