• 26-10-2021, 17:43:26
  #1
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), blockchain uygulamasını İstanbul’da hayata geçireceğini duyurdu. Belediye tarafından servis edilen basın bültenine göre İstanbullular, İBB’den aldıkları tüm verileri, güvenli bir şekilde kaybolmadan dijital bir cüzdanda saklanabilecek.

  Bu proje Türkiye’de kamudaki ilk uygulama olacak. “BlokZincir Projesi”, dünyanın en önemli teknoloji otoritelerinden birisi olan International Data Corporation’dan (IDC ) da birincilik ödülü almıştı.

  Proje kapsamında, belediye tarafından İstanbullulara dijital cüzdan hizmeti sunulacak. Bu şekilde vatandaşlar hizmet aldıkları birimlerdeki tüm verilere hızlı ve kolay bir biçimde ulaşma imkanı elde edecek. BlokZincir Projesi sayesinde, evrak ve belge temini konusunda da kolaylık sağlanmış olacak. Belediye tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Proje ilk etapta İSKİ, İGDAŞ ve İSMEK’te hayata geçirilecek. Vatandaşlar, İSMEK’lerdeki kurs sertifikalarını dijital cüzdanlarında saklayarak belgelerini güvenle koruyabilecekler. Aynı zamanda doğalgaz ve su aboneliklerini de bu teknoloji üzerinden gerçekleştirme imkanına sahip olacaklar. İBB’nin bu çevrimiçi hizmetleri, KVKK’ya (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) uygun olarak vatandaşlara sunulacak. BlokZincir sayesinde aynı belgeler tekrar tekrar verilmek zorunda kalınmayacak, hem süreçten, hem basılı belgelerden hem de zamandan tasarruf sağlanmış olacak.”

  BlokZincir bir diğer adıyla Smartus projesi, International Data Corporation’ın (IDC) düzenlediği IDC Türkiye Dijital Dönüşüm 2021 ödüllerinde birincilik elde etmişti. İBB, bu uygulamasıyla, Future of Work kategorisinde rakiplerini geride bırakarak birincilik ödülünü aldı.

  Kaynak: Kripto Para Haberleri
 • 29-10-2021, 14:30:51
  #2
  Platin üye
  Harika bir proje. Teknolojiye ve özellikle blockchain alanında yapılan yatırımlar orta ve uzun vadede meyvesini verecektir.