Solana protokolü tarafından desteklenen bir DEX olan Orca bugün, Polychain, Placeholder ve Three Arrows Capital liderliğindeki 18 milyon dolarlık A Serisini Sino Global, Collab+Currency, Coinbase Ventures ve Solana Capital gibi diğer önemli isimlerin katılımıyla kapattığını duyurdu.

Şubat ayında başlatılan Orca, Google, Amazon ve McKinsey gibi birçok mavi çip ve TradFi şirketinden gelen sekiz katılımcı ile iki kişilik bir ekipten oluşuyor.

Orca, Şubat ayında piyasaya çıktığından beri, bir kamu yönetim belirteci başlatmayı taahhüt eden tek borsalardan biri.

Orca yaptığı açıklamada, o zamandan beri protokolün 750 milyon dolarlık ömür boyu ticaret hacmine, 250 milyon dolarlık toplam kilitli değere ve aylık 18.000'den fazla benzersiz cüzdana ulaştığını söyledi.

Blockworks ile konuşan Orca'nın kurucu ortağı Grace Kwan, Solana'da inşa edilecek ilk DEX'lerden biri olan Orca'nın, turun gelirlerini sermaye verimli ve kullanıcı dostu bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) oluşturmak için kullanacağını söyledi.

DEX. AMM'ler, likiditenin bir likidite sağlayıcı (LP) belirteci ve fiyatlandırmanın yanı sıra otomatik algoritmalar tarafından yapılan eşleştirme tarafından sağlandığı merkezi borsalardaki geleneksel sipariş defterlerine DeFi'nin alternatifidir.

Orca, A serisinden önce geleneksel bir başlangıç turu oluşturmadı, bunun yerine operasyonu başlatmak için Solana Vakfı'ndan bir geliştirme hibesi aldı.

Kwan, "Kullanıcı araştırmamız sırasında duyduğumuz en büyük şeylerden biri, Ethereum'un yüksek ücretlerinin yeni başlayanları geride bıraktığıydı." Dedi.

“Yüksek ücretler, bir seferde yalnızca binlerce dolarlık varlığı taşımaya değer olduğu anlamına geliyor. Bu, balinalar dışında herkes için DeFi'yi engelliyor.”

Kwan, Solana'da geliştirmenin zorluklarının olmadığını söyledi. Başlangıçta, geliştirici dokümantasyonu ve araçları eksikti, ancak bunlar onun ve ekibinin hızla değiştiğini gördüğü şeyler.

Kwan, "Eğer blok zincirin temel kavramlarında deneyimliyseniz, Solana ile çalışmak Ethereum üzerinde geliştirmekten çok daha zor değil" dedi.

Orca gibi çevik DEX'ler, ilk ve en iyi bilinen Uniswap'ın Coinbase gibi yerleşik devlerin peşine düşmeye başlamasından sonra yatırımcıların ilgisini çekti.

Mart ayında, Hindistan merkezli bir DEX olan Delta, küçük, hafif bir ekiple 5 milyon dolar topladı ve 0x , Pantera Capital liderliğindeki Şubat ayında 15 milyon doları kapattı.

Coinbase'in hacimleri Uniswap veya Orca gibilerinin gözünde olmasa da, yatırımcılar için milyarlarca dolarlık hacmi pompalayabilecek bir ürün yaratan küçük bir ekip fikri ilginç bir teklif.

CoinGecko'ya göre, DEX'ler bir kategori olarak günlük ortalama 7,4 milyar dolar hacimde. Ne de olsa Orca - iki tam zamanlı personeli ve sekiz katılımcısıyla - ekibinin boyutunu iki katına veya üç katına çıkarmasına ve yıllarca piste sahip olmasına izin veren 18 milyon dolar getirdi.

CoinGecko'ya göre Orca'nın tokeni şu anda günde %5.8 düşüşle 5.81 dolardan işlem görüyor.


Kaynak : blockworks.co


BURAYA KAYIT OLARAK BANA DESTEK OLABİLİRSİNİZ LİNK