Kripto para borsası ile satın almak ve satmak için en iyi yerler
Kripto para borsası kullanarak bitcoin gibi diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak veya ticaret yapmak ilk başta korkutucu olabilir. Dolandırıcılıklar ve para kaybeden insanlar hakkında sık sık haberler var. Bu doğru olsa da ve birçok ************** oldu ve olmaya devam etse de, bugün olduğu gibi kripto para birimine yatırım yapmak ve güvenli bir şekilde ticaret yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.
Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini ticaret yaparken ve satın alırken en önemli endişe güvenlik ve güvenliktir. Kripto para borsası ile uzun vadede satın almak ve tutmak isteyip istemediğinizi, sık sık ticaret yapmak isteyip istemediğinizi, anonimlik veya gizlilikle ilgilenip ilgilenmediğinizi veya sadece kullanım kolaylığı isteyip istemediğinizi, aşağıdaki Borsalar sahip olabileceğiniz herhangi bir kullanım durumu için en iyisidir.
Bu liste, belirli tüccar türleri için en iyi borsaları ve her borsa türü içindeki en iyi borsaları kapsar. Bitcoin veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapmanın birkaç yolu vardır. Değişim türlerinin nasıl farklılık gösterdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen değişim listesinden sonra okumaya devam edin. Bir borsaya karar verdikten sonra, güvenli depolama uygulamak da önemlidir. En İyi bitcoin cüzdanları makalemizde en iyi depolama yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
2021’in en iyi Kripto Para Borsaları
En İyi Genel: Coinbase ve Coinbase Pro, Binance
Yeni başlayanlar için en iyisi: Cash App
Altcoinler için en iyisi: Binance, Gate.io
En İyi Merkezi Olmayan Değişim: Bısq
Coinbase

Ücretler: satın alma işleminin dolar değerine bağlı olarak $ 0.99 ile $ 2.99 arasında.
Kripto para borsası, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok bilinen ve kullanılan kripto para birimi değişimi Coinbase’dir. Coinbase, 2009 yılında Bitcoin kodunun piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra 2012 yılında kuruldu ve tamamen düzenlenmiş ve lisanslı bir kripto para birimi borsasıdır. Coinbase şu anda 40’tan fazla ABD eyaletinde ve bölgesinde faaliyet gösterme lisansına sahiptir.
Profesyoneller
Altcoin seçeneklerinin katı çeşitliliği
Son derece basit kullanıcı arayüzü
Çok yüksek likidite
Eksiler
Coinbase Pro’yu kullanmadığınızda yüksek ücretler
Kullanıcı cüzdan anahtarlarını kontrol etmiyor
Diğer bazı borsalara göre daha az altcoin ticaret seçeneği
Kripto para endüstrisi hileli paralar ve gölgeli değişimlerle dolu olsa da, Coinbase herhangi bir tartışmadan büyük ölçüde kaçındı. Coinbase, kullanımı son derece kolay bir değişim sunarak, genellikle kafa karıştırıcı ve kafa karıştırıcı olarak görülen kripto para birimi yatırımına giriş engelini büyük ölçüde azaltır.
Coinbase ayrıca yatırımcıların ve tüccarların yatırımlarını saklamaları için sigortalı vesayet cüzdanları sunmaktadır. Hesabınızın kendi işinizden ödün verilmesi durumunda, bu sigortanın geçerli olmadığını belirtmek önemlidir. Bu vesayet hesapları, ayaklarını ıslatan yeni kullanıcılar için çok uygundur, ancak içlerindeki madeni paraların özel anahtarları yatırımcıya değil, Coinbase’e aittir.
Buna ek olarak, Coinbase ayrıca farklı, ancak daha ucuz bir ücret yapısına ve grafikler ve göstergeler açısından önemli ölçüde daha fazla seçeneğe sahip ücretsiz Coinbase Pro sürümünü de sunuyor. Coinbase Pro, coinbase’i kullanarak ipleri öğrenenler için mükemmel bir sonraki adımdır ve daha gelişmiş bir kullanıcının ihtiyaç duyacağı özellikleri ekleyerek genel teklifi tamamlamaya yardımcı olur.
Önemli Uyarı!
Bu yazıda geçen grafik analizi ve tahminleri hakkında; haber grafik ve tahminler yüklü miktarda para kaybetmenize sebebiyet verebilir. Aynı durumun tam tersinde kazanmanızı sağlayabilir. Paylaşılanlar tahmini bir analizdir ve asla yatırım tavsiyesi değildir. Geleceğinizi güvence altına almadan yola çıkmayın.
Cash
App


Ücretler: nakit uygulaması her işlem için bir servis ücreti alır. Ayrıca fiyat oynaklığı ile belirlenen bir ücret talep eder. Bu ücretler pazarın faaliyetine bağlı olarak değişir.
Kripto para borsası, Nakit uygulaması, Venmo’ya çok benzeyen eşler arası bir para transfer sistemidir. SERVİS Bu tip kullanıcılar bir oda arkadaşı için gıda, kira bölmek, ya da Nakit Uygulamayı destekleyen bir mağazadan alışveriş online sağlar. Nakit uygulaması aslında bir banka hesabı olarak hareket edebilir ve kullanıcılar kendi nakit uygulaması banka kartlarına sahip olabilirler. Bu hizmet kendi başına çok uygundur, ancak nakit uygulaması daha da fazla özelliğe sahiptir.
Profesyoneller
Venmo veya Zelle gibi eşler arası para transferi
Bitcoin çekme yeteneği
Son derece basit kullanıcı arayüzü
Eksiler
Sadece şu anda Bitcoin yatırımına izin veriyor ve başka hiçbir cyrpto para birimi yok
Bağlantılı bir kredi kartı ile para gönderirken %3 ücret
Her 24 saatte bir 2.000 $değerinde Bitcoin ve her 7 günde bir 5.000 $para çekme limiti
Nakit uygulaması ayrıca kullanıcılarının Robinhood’un yaptığı gibi hisse senetlerine, Etf’lere ve kripto para birimlerine yatırım yapmalarını sağlar. Bu değişimin kullandığı mobil ilk arayüzün anlaşılması ve kullanılması çok kolaydır, bu da onu ilk kez yatırımcı için ideal kılar.
Venmo gibi bir ödeme sistemi ve Robinhood gibi bir yatırım platformu sunarken, Cash App, kullanıcının kripto para birimi yatırımlarını kendi cüzdanınıza çekmesine izin vermesi bakımından farklıdır. Bu, Bitcoin satın almak isteyen yeni başlayanlar için en iyi seçenek olarak Robinhood üzerinden Cash uygulamasını seçmemizin ana nedenidir.
Kripto para birimini bir borsadan çekme yeteneği, kripto para birimi topluluğunda son derece önemlidir. Robinhood ile kripto para birimine yatırım yapabilir ve ticaret yapabilirsiniz, ancak istediğiniz gibi para çekemez ve harcayamazsınız. Kripto topluluğundaki birçok kişi bu kavramı “anahtarlarınız değil, madeni paranız değil ” olarak adlandırıyor.” Bu, madeni paraların saklandığı cüzdanın özel anahtarlarını tutmazsanız, aslında size ait olmadıkları anlamına gelir.
Binance

Ücretler: alıcı tarafı için %0.1 ve üretici tarafı için %0.1. Bu, ticaretin her iki tarafı için ticaret hacmi ile %0.02’ye geriledi. Binance’in yerel kripto para birimi olan BNB’Yİ kullanmak, ücretleri %25 oranında düşürür.
Kripto para borsası, Binance Borsası, 2017 yılında altcoin ticaretine odaklanan bir borsadır. Binance, farklı kripto para birimleri arasında 100’den fazla farklı işlem çifti sunuyor. Bazı fiat-kripto çiftleri sunuyor,ancak çiftlerinin çoğu kripto para birimleri arasında.

Profesyoneller
Yaygın olarak kullanılan diğer borsalardan daha düşük ücretler
Çok çeşitli kripto para birimleri ve ticaret çiftleri
Daha gelişmiş grafik
Eksiler
Daha ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmıştır
Binance US, uluslararası muadilinden daha az ticaret çiftine sahip olsa da, hala 100’den fazla ticaret çiftine sahip
22 ABD Devletleri, New York gibi, Binance ABD tarafından desteklenmiyor
Binance BorsasıNisan 2021 itibariyle Binance, günlük kripto işlem hacminin önemli bir bölümünü oluşturan küresel değişim alanına hükmediyor. Değişim, yalnızca SWIFT aracılığıyla küresel kullanıcılar tarafından ABD Doları Mevduatına izin verir, ancak doğrudan bir kredi kartı veya banka kartı ile belirli sayıda kripto para birimi satın almanıza izin verir. Euro da dahil olmak üzere diğer 12 fiat para birimini kullanan mevduatlara izin verilir.
Binance, daha az bilinen altcoinlere ticaret yapmak veya yatırım yapmak isteyen insanlar için en uygunudur. Binance, ticaret yapmak için 50’den fazla farklı kripto para birimi sunarken, coinbase 46 ile biraz geride kaldı. Küçük bir fark gibi görünebilir, ancak her jeton kullanıcılara daha fazla fırsat sunar. Binance, altcoin ticareti yapmak isteyen veya diğer borsaların çoğundan daha gelişmiş grafikler isteyen herkes için mükemmel bir borsadır.
Bisq

Ücretler: işlem ücretleri BTC veya BSQ (ağın yerel kripto para birimi) cinsinden ödenir. Bitcoin kullanarak ücretler için ödeme yaparken, bir Bitcoin ticaretinin maliyeti üretici tarafında %0.10 ve alıcı tarafında %0.70’dir. Bsq’daki ücretleri öderken, bir Bitcoin ticareti için ücret, üretici tarafında %0.05 ve alıcı tarafında %0.35’tir.
Kripto para borsası, Bitcoin’in öncülü, bir hesap birimine açık ve ücretsiz erişim sağlamasıdır. Bir çek veya tasarruf hesabı gibi bankacılık ürünlerine yalnızca yasal olarak kanıtlanabilir bir devlet tarafından verilen kimliğiniz varsa erişilebilir. Bitcoin ile bu gerekli değildir. Milliyet veya konum ne olursa olsun ve herhangi bir kimlik olmadan erişilebilir.
Profesyoneller
Merkezi olmayan, KYC olmayan platform
Zelle dahil 30 farklı ödeme seçeneği
Hem Android hem de iOS için mobil uygulama
Eksiler
İşlem hızı, ödeme yöntemine bağlı olarak yavaş olabilir
İşlem hacimleri düşük olabilir
Aktif ticaret için tasarlanmamıştır
Birçoğu, bu erişilebilirliğin suç faaliyeti için olasılıklar açtığını iddia etse de (aynı şey nakit kullanımı hakkında da söylenebilir), aynı zamanda daha az gelişmiş bankacılık sistemlerine sahip ülkelerdeki bireylere derhal hesap birimleri verir. Dünyada banka hesaplarına veya ticaret araçlarına erişimi olmayan milyonlarca insan var, çünkü ülkeleri uygun finansal altyapıya sahip olmayabilir veya bireyler devlet tarafından verilen kimliğe sahip olmayabilir. Bisq gibi merkezi olmayan bir değişim ile birlikte kullanılan Bitcoin, bu durumlarda iyi bir çözüm olabilir.
Bisq indirilebilir bir yazılım ve eşler arası merkezi olmayan Bitcoin ve kripto değişimidir. Bu, Bisq’in merkezi bir başarısızlık noktasına sahip olmadığı ve Bitcoin’in kendisi gibi indirilemeyeceği anlamına gelir. Bisq, vesayet altında değildir; bu, kullanıcıdan başka hiç kimsenin kullanıcının fonlarına dokunmadığı veya kontrol etmediği anlamına gelir. Bu, coinbase gibi merkezi borsalardan farklıdır, çünkü Coinbase, kullanıcının özel anahtarlara sahip olmadığı bir gözaltı hesabında kullanıcının fonlarını kontrol eder. Bu senaryoda, coinbase, hesap etkinliğinizin şüpheli olduğunu düşünürse, etkinliğin bulunduğunuz yerde yasadışı olup olmadığına bakılmaksızın fonlarınızı ele geçirme hakkına sahiptir.
Bisq, kayıt işlemi veya KYC (Müşterinizi bilin) kuralı olmadığı için bir bilgisayar veya akıllı telefona sahip herkes tarafından anında erişilebilir. Bu, mahremiyet arayanlar, baskıcı bir rejim içinde yaşayan muhalifler veya hükümet tarafından verilen herhangi bir kimliği olmayan herkes için idealdir.
Bisq, ABD doları, Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimleri de dahil olmak üzere birkaç farklı fiat para biriminin ticaretini sunmaktadır. Merkezi olmayan ve eşler arası özellikleri düşük işlem hacimleri ve daha yavaş işlemler anlamına gelebilir, ancak bazıları için buna değer.
Kripto Para Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler
Kripto para borsaları sık sorulan sorular
Kripto borsalarının türlerini anlama
İhtiyaçlarınız için en iyi değişimi seçmek için, değişim türlerini tam olarak anlamak önemlidir.
Merkezi Değişim
İlk ve en yaygın değişim türü merkezi değişimdir. Bu kategoriye giren popüler Borsalar Coinbase, Binance, Kraken ve Gemini’dir. Bu Borsalar, kripto para birimi ticareti için platformlar sunan özel şirketlerdir. Bu Borsalar, Müşterinizi tanıyın veya Müşterinizi tanıyın kuralı olarak da bilinen kayıt ve kimlik gerektirir.
Yukarıda listelenen borsaların tümü aktif ticarete, yüksek hacimlere ve likiditeye sahiptir. Bununla birlikte, merkezi Borsalar Bitcoin felsefesine uygun değildir. Kendi özel sunucularında çalışırlar, bu da bir saldırı vektörü oluşturur. Şirketin sunucuları tehlikeye girerse, tüm sistem bir süre için kapatılabilir. Daha da kötüsü, kullanıcıları hakkında hassas veriler serbest bırakılabilir.
Daha büyük, daha popüler merkezi Borsalar, yeni kullanıcılar için en kolay yoldur ve sistemleri arızalanırsa bir miktar sigorta bile sağlarlar. Bu doğru olsa da, bu borsalarda bir kripto para birimi satın alındığında, anahtarlara sahip olduğunuz kendi cüzdanınızda değil, vesayet cüzdanlarında saklanır. Sağlanan sigorta, yalnızca değişimin hatalı olması durumunda geçerlidir. Örneğin, bilgisayarınız ve Coinbase hesabınız tehlikeye girerse, fonlarınız kaybolacak ve büyük olasılıkla sigorta talebinde bulunamayacaksınız. Bu nedenle, büyük miktarlarda para çekmek ve güvenli depolama yapmak önemlidir.
Merkezi Olmayan Değişim
Merkezi olmayan Borsalar, Bitcoin ile aynı şekilde çalışır. Merkezi olmayan bir değişimin merkezi bir kontrol noktası yoktur. Bunun yerine, sunucu içindeki her bilgisayarın dünyaya yayılması ve bu sunucunun bir bölümünü oluşturan her bilgisayarın bir birey tarafından kontrol edilmesi dışında bir sunucu olarak düşünün. Bu bilgisayarlardan biri kapanırsa, ağ üzerinde çalışmaya devam edecek çok sayıda başka bilgisayar olduğu için ağ üzerinde bir etkisi yoktur.
Bu, bir sunucuyu tek bir yerde kontrol eden bir şirketten büyük ölçüde farklıdır. Bu şekilde yayılmış ve merkezi olmayan bir şeye saldırmak, bu tür saldırıları gerçekçi olmayan ve muhtemelen başarısız kılan önemli ölçüde daha zordur.
Bu Ademi merkeziyetçilik nedeniyle, bu tür Borsalar, sistemi çalıştıran belirli bir kişi veya grup olmadığı için herhangi bir düzenleyici kurumun kurallarına tabi olamaz. Katılan bireyler gelir ve gider, bu nedenle bir hükümet veya düzenleyici kurumun gerçekçi bir şekilde takip edebileceği tek bir birey veya grup yoktur. Bu, platformda işlem yapanların kimliklerini beyan etmek zorunda olmadıkları ve platformu yasal olsun ya da olmasın, seçtikleri herhangi bir şekilde kullanmakta özgür oldukları anlamına gelir.

En İyi Kripto Borsalarını nasıl seçtik

Investopedia, kripto para birimi yatırımıyla ilgilenenlerin bilinçli ve güvenli kararlar almasına yardımcı olmaya adamıştır. Okuyucularımıza her seviyedeki yatırımcılar için en iyi Bitcoin borsalarının tarafsız incelemelerini sunmayı taahhüt ediyoruz. Kripto para borsalarında manzara oldukça korkutucu olabilir. Güvenilir, güvenli, kullanımı kolay ve uzun süredir devam eden ve kanıtlanmış bir kalite seviyesine sahip olduğuna inandığımız borsaları seçtik.