Popüler analistler sık sık patlama yapacağını düşündükleri altcoinler hakkındaki tahminlerini, gerek Twitter gibi sosyal medya platformlarında gerekse Youtube gibi mecralarda toplulukla paylaşıyorlar. Takibini anı anına yapmamış olsam bile, bazı analistlerin adını sık telaffuz ettiği altcoinlerin yükseliş yaşadığına şahit oldum. Bunlardan biri Aave idi. Diğerleri, Band Protocol, Synthetix, Chainlink gibi altcoinlerdi. Birebir takip etmesem bile, özellikle bu altcoinler aklımın köşesinde bir yer etmişti.

Bundan sonra analistlerin yaptıkları tahminleri daha yakından takip etmeye karar verdim. Bu analistler kimi zaman kripto para yatırımcıları iken, bazıları da büyük şirketlerin ekonomi danışmanları olabiliyor. Ünlü analistler oldukları için yaptıkları tahminler, kripto para topluluğu üzerinde etki yaratma potansiyeline sahip.

Son dönemde analistlerin yaptığı bazı kripto para tahminleri bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Anonim Analist Kaleo’nun Tahminleri

Kaleo, piyasada dijital gümüş diye adlandırılan Litecoin’in 2017 performansını baz alarak % 1000 oranında artış yaşayacağını düşünüyor.

Litecoin 2-3 gündür yükselişe geçmiş durumda. 140 dolar seviyelerinden hareket eden LTC, şu anda 210 dolar seviyelerinde geziniyor. Son 1 haftada % 45 gibi güzel bir yükseliş trendi yakaladı. Analist bu konuda haklı çıkarsa daha büyük zirveler görebiliriz.

Dünyada yaygın olarak kullanılan Visa türünde ödeme sistemleri ve büyük bankalarla Blockchain arasında bağlantı kurmayı amaçlayan anonim Chainlink, analiste göre değerini kısa süre içinde 2 misli arttırabilir.

Chainlink son 1 ay içinde çok ciddi bir ivme yakalamayı başarmıştı. Sonrasında ise bir düzeltme yaşadı. Son 1 haftada % 50 gibi bir yükseliş kaydeden Chainlink ile ilgili en büyük sıkıntı, piyasadaki miktarın yüksek bir kısmının belirli cüzdanlarda bulunuyor olması. Balina tokeni diyebiliriz onun için. Bunun haricinde başarılı bir performans sergiliyor.

Kaleo’nun favori altcoinlerinden biri olan Algrond, şirketler için Blockchain’i daha kullanışlı hale getirmeyi amaçlıyor. Algrond da yine 1 aylık süre zarfında farklı analistlerin tahminlerine konu olmuş bir altcoin. Son 1 haftada % 95’lik bir artış yakalamayı başaran Algo, Son 24 saat içinde % 5’lik bir düzeltme yaşamış olsa da potansiyeli olan bir altcoin. Takip etmeye değer görünüyor.

Kaleo’nun dikkat çektiği diğer altcoinler arasında, XRP’nin rakibi olarak kabul edilen ve Ukrayna’nın resmi dijital parasını çıkarmak için anlaşmaya vardığı Stellar Lumens (XLM) var. XML, son 1 hafta içinde % 45’ten fazla artış yaşadı. Son 24 saatte % 5’lik bir düzeltme yaptı.

Anonim analistin listesinde yer alan diğer 2 altcoin de, yine yakın geçmişte bazı analistlerin tahminlerinde yer aldığını fark ettiğim Balancer (BAL) ve Band Protocol (BAND).

BAL, son 1 haftada % 30’dan fazla yükseliş kaydetti. O da yine son 24 saat içinde % 5’lik bir düzeltme yapmış görünüyor. BAND ise, 1 haftada yaptığı % 58’lik artışın ardından, son 24 saatte % 1 oranında geriledi.

Profesyonel Yatırımcı Lark Davis’in Tahminleri

Analist Davis’in dikkat çektiği ilk altcoin, bir DeFi tokeni olan RAMP. Ethereum harici kullanıcıların DeFi’ye giriş yapmasını sağlayarak DeFi’ye likidite akışı getiren RAMP, ünlü analistin uzun zamandır youtube videolarında yer verdiği bir token. RAMP’ın 5 misli artış yaşadığına dikkat çeken analist, bu yıl içinde 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşacağını vurguluyor. RAMP’ın mevcut piyasa değeri yalnızca 66 milyon dolar. RAMP, son 1 haftada % 85’lik artış yaşadı. Son 24 saatte ise % 10’luk bir artış performansı gösterdi.

Davis’in dikkat çektiği diğer bir DeFi tokeni de APY. Bu token aynı zamanda, başka bir ünlü trader olan Ben Amstrong’un da radarına takılmış durumda. İnsanların tarımsal faaliyetlere yatırım yapmasına olanak veren bir tarım robotu danışmanı olan APY, yaygınlaşma potansiyeli yüksek olan bir altcoin.

Davis’e göre, APY de tıpkı RAMP gibi 1milyar dolarlık piyasa değerine ulaşma potansiyeline sahip. Amstrong’a göre ise, yükselme potansiyeli olan APY’nin işlem ücretleri diğer DeFi ağlarından 7 misli daha düşük. Davis’e göre, APY uzun vadede yükseliş işareti veriyor olsa da şu aralar düşüş trendinde. Bu da, düşük fiyattan alım fırsatı yaratacağı anlamına gelir. Trenin istasyonda durmasını bekleyerek fırsat değerlendirilebilir.

APY’nin son 1 haftada göstermiş olduğu performans ise, oldukça inanılmaz. 1 haftada tamı tamına % 460’lık bir artış performansı göstermiş bu token. Son 24 saatte ise, % 10’luk bir düzeltme hareketi içine girmiş durumda. Yakından takip edilmesi gereken bir altcoin. Mevcut değeri 5,10 dolar seviyelerinde.

Davis’in güvendiği diğer bir proje de, Reef Finanace (REEF). Polkadot destekli olan REEF, yapay zeka destekli bir likidite toplayıcısı. 145 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olan REEF, son 1 haftada % 90’lık artış kaydetmeyi başardı. Son 24 saat içinde % 3 oranında düzletme yapan REEF, gelecek vaat eden bir DeFi tokeni gibi görünüyor.

Analistin favori altcoinleri arasında Polkadot ağında sentetik varlık ticareti için hayata geçirilecek olan Shadows da bulunuyor. Davis’e göre, DeFi için sentetik varlık pazarı oldukça zengin bir Pazar olacak. Shadows bu pazarın tam da ortasında yer alacak bir proje.

Davis‘in yükseleceğine inandığı diğer altcoin Polkamarkets (POLK).

POLK, Polkadot Network’ünün parçası olan Polkastarter üzerinde başlatılacak bir proje. Spor tahminleri yapılmasına olanak sağlayacak olan bu projenin daha önceki örnekleri başarılı oldu.

Bu iki altcoinin henüz lansmanları yapılmadı. Pek yakında hayata geçirilecek bu iki projenin umut vaat ettiğini düşünen Davis, lansmanlarının ses getireceğini belirtiyor.

Polkadot odaklı pek çok proje 1-2 ay içinde hayata geçecek. Bu durumun, Polkadot’u da olumlu etkileyeceğine inanıyorum. Projeleri takip etmeye devam edeceğim.

Son olarak Graph’tan biraz bahsetmek istiyorum. Graph hakkında detaylı bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Gerçekten parlak bir proje. 15 gün içinde 0,45 dolardan 2,25 dolar seviyelerine çıkmayı başardı. Ben ona Google amcanın kuzeni diyorum. Yakından takip ettiğim bir proje. Graph için ayrı bir yazı kaleme alınmalı diye düşünüyorum.

Önümüzdeki dönemde, farklı analistlerin favori gördükleri altcoinlerle ilgili de paylaşımlarım olacak. Özellikle piyasada sık sık adı geçen altcoinler hakkında yapılan tahminleri burada paylaşacağım. Sonrasında bu altcoinlerin takibini yaparak gelişmelerle ilgili bilgi paylaşımında bulunacağım.

Hazırlayacağım yazılar yatırım tavsiyesi olmaktan çok, topluluğu belli konularda bilgi sahibi yapmaktır. Her analistin tahminlerinin doğru çıkacağının garantisi yok. Doğru çıksa bile, istikrarlı artış yaşayacak olan altcoinler daha önemli. Sağlam temeli olan projeleri bulup tanımak bizim önceliğimiz. Ayrıca analistlerin tahminlerinin piyasadaki gelişmelerle örtüşüp örtüşmediğini irdelemek biraz da amacımız. Yeterince bilgi sahibi olup hep birlikte güzel bir bilinç seviyesine ulaştığımızda, zaten hiçbir analistin yönlendirmesine ihtiyaç duymayacağız.


Kaynak : SatoshiTURK