Mevcut Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ana muhalefet lideri Alexey Navalny arasındaki rekabet yeni bir hız kazandı ve muhalif lider’e gelen Bitcoin (BTC) bağışları artış göstermeye başladı .


Devlet başkanı Putin’in en önemli rakibi olarak nitelendirilen Navalny , son 5 yılda 658 BTC bağış toplayarak , Rusya’nın en çok Bitcoin bağışı toplayanları listesinde başı çekiyor. Muhalif lider geçen hafta başkent Moskova’da tutuklandıktan sonra yapılan bağışlar hızlandı.

Diğer ülkelere nazaran Rusya’da Bitcoin bağışı toplamak pek yaygın sayılmaz , ülkede yalnızca kar amacı gütmeyen bir kaç kuruluş kripto para ile bağış topluyor. Bu bağış kampanyaları arasında en çok ilgi gören Navalny için düzenlenen kampanya oldu .
Tutuklandıktan sonra bağışlar artış gösterdi
Navalny’nin tutuklanmasından bu yana geçen hafta, cüzdanı yaklaşık 119.600 dolar değerinde 3.7 BTC aldı ve bu Ocak ayının ilk iki haftasının neredeyse üç katı. Kripto para haber kuruluşu Protos, bunun 2020 yılı boyunca cüzdanın aldığı bağış miktarından çok daha fazlası olduğunu hesapladı.


Navalny’nin gönüllü ağının çalışmalarını koordine eden Leonid Volkov, “Soruşturma açıklaması ve [Navalny’nin] tutuklanmasından sonra hem Bitcoin hem de fiat bağışları arttı ve Bitcoin’in payı birkaç büyük bağış nedeniyle biraz arttı” ifadelerini kullandı. Volkov’a göre bu büyük bağışlardan biri sürgündeki bir Rus milyoner ve Navalny’nin arkadaşı Evgeny Chichvarkin’den geldi.

Navalny Rusya’ya döndüğü zaman tutuklandı ve 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. Volkov, yeni protesto mitinglerinin 31 Ocak ve 2 Şubat’ta yapılacağını duyurdu.


Haberi Kaynağından Okumak İçin : https://tr.theblockchainnew.com/rusy...slari-artiyor/