Spor ve eğlence alanlarında faaliyet gösteren bir blockchain fintek şirketi olan Chiliz ile yeni bir stratejik ortaklığa imza attığımızı açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.

Chiliz'in eski bir yatırımcısı olan Binance, fintek spor dünyasındaki lider girişime yaptığı ek yatırımlarla ortaklığını bir adım daha ileriye taşıyarak uzun vadeli bir ortaklık vizyonuna sahip olduğunu ortaya koydu. Bu ortaklığın ilk dönüm noktası, Binance Launchpool aracılığıyla Taraftar Tokenlarının dağıtımı olacak.

Chiliz, bir taraftar etkileşim ve ödüllendirme platformu olan Socios.com'u yönetiyor. Bu site, FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, Galatasaray, AS Roma, Atletico de Madrid; E-spor takımları OG, NAVI ve UFC gibi takımlar da dahil olmak üzere dünyanın en büyük bazı spor kulüpleriyle ortaklıklara sahip. Hizmet tokenı olarak $CHZ'yi kullanan Socios.com, dünyanın en aktif finans dışı, müşteri odaklı ana akım blockchain ürünlerinden biri. Yalnızca bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde 370.000 kişi tarafından indirildi, 14 milyonun üzerinde Taraftar Tokenı satıldı ve 700.000'den fazla oy blockchaine kaydedildi. FC Barcelona'nın ($BAR) Taraftar Token Arzı, 20 dakikadan kısa sürede tamamlanarak 1,3 milyon USD topladı. Türk takımı Trabzonspor'un Taraftar Token Arzı ise 5 dakikadan kısa bir sürede 5 milyon TRY topladı.

Binance Launchpool sayesinde kullanıcılar, farklı tokenları stake ederek yeni token ödülleri kazanabiliyor. Binance Launchpool'dan faydalanacak ilk Socios.com ortakları, Paris Saint-Germain (PSG) ve İtalya şampiyonu Juventus (JUV) Taraftar Tokenları olacak. Kullanıcılar, 15.12.2020 saat 03.00'ten (TSİ) 14.01.2021 saat 03.00'e (TSİ) kadar BNB, BUSD ve CHZ tokenlarını farklı havuzlarda stake edebilecek.

Daha sonra Binance, 21.12.2020 günü saat 09.00'da (TSİ) Paris Saint-Germain Taraftar Tokenları (PSG) ve Juventus Taraftar Tokenlarını (JUV) inovasyon kategorisinde listeleyerek PSG/BTC, PSG/USDT, PSG/BUSD, JUV/BTC, JUV/USDT ve JUV/BUSD alım satım çiftlerini işleme açacak.

Binance CEO'su ve Kurucusu CZ (Changpeng Zhao) "Chiliz, kriptoyu dünyanın her yerinden geniş kitlelerin kullanımına sunma konusunda çok büyük bir potansiyeli olduğunu gösteren Taraftar Tokenları aracılığıyla kripto dünyasının bir parçası oldu. Chiliz'i Binance ekosistemine dahil etmiş olmaktan çok mutluyuz ve hem taraftar etkileşimini hem de kriptonun milyarlarca kişi tarafından benimsenmesini desteklemeyi dört gözle bekliyoruz" dedi.

Chiliz CEO'su ve Kurucusu Alexandre Dreyfus ise "Binance ilk günden bu yana Chiliz'in güçlü bir destekçisi oldu, fakat bu yeni ortaklık önümüzdeki 5-7 yıl içinde spor ve eğlence sektörünü tokenlaştırma ana misyonumuzda ne kadar kararlı olduğumuzu gösteriyor. Yalnızca üç yıldan kısa bir sürede kendimizi bu dünyadaki lider güç konumuna getirdik, fakat lider küresel taraftar etkileşimi ve paraya çevirme ekosistemini yaratmak için bu ortaklık bize yenilenmiş bir güç ve güvenilirlik sunuyor. Chiliz, önümüzdeki birkaç yıl içinde spor ve eğlence dünyasından çok daha fazla sayıda ortakla çalışmaya başlamayı amaçlıyor. Önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak olan yeni özellikler, oyunlaştırma, lider panoları ve NFT tabanlı etkinliklerle Socios.com, bu dünyadaki lider girişimci konumunda. Socios.com hizmet platformu olarak faaliyet gösterirken, uygulamanın özel para birimi $CHZ ise markalı yüz binlerce dijital varlığın arasında duran hizmet tokenı olarak çalışıyor" yorumunu yaptı.

Taraftar Tokenı işlemlerini, Chiliz Blockchain Tarayıcısından görüntüleyebilirsiniz.