İş Bankası’ndan Blockchain Teknolojisiyle Dış Ticarette Bir İşlem Daha

Blockchain Teknolojisiyle Dış Ticarette Ödeme Garantisi Veren İlk Türk Bankası Olan İş Bankası, İkinci Pilot İşlemini Gerçekleştirdi
Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisiyle dış ticarette ikinci pilot işlemini gerçekleştirdi. Söz konusu işlem, Marco Polo platformu üzerinden Sanko Holding – Süper Film, Brückner Group, Commerzbank, İş Bankası arasında yapıldı. İhracata yönelik üretim yapan Süper Film’in üretim fabrikasına Almanya’dan makine parçası alımına ödeme garantisi verilen işlem, verilerin eşleşmesi koşuluna dayandırılarak dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile ödeme garantisine konu edildi.

Fatura, yükleme belgesi, vadeli ödeme ve akıllı sözleşmenin kullanılmasıyla ilk işleme göre daha karmaşık bir kurguda olan, olağan evrak inceleme ve mutabakat süreleri nedeniyle günler sürecek söz konusu işlem, blockchain ve DLT teknolojisinin sağladığı kolaylık ve güvenle çok kısa zamanda sonuçlandırıldı.

Blockchain teknolojisiyle dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası olan İş Bankası, ilk işlemini 27 Mayıs 2020 tarihinde Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında gerçekleştirmişti. Bu kez gerçekleştirilen İkinci işlem; malın türü, sektörü ve tarafları bakımından farklı olduğu gibi, birden fazla fatura ve yükleme belgesi içermesi, aynı işlemde birbirinden farklı ödeme türlerine garanti verilmesi gibi daha karmaşık süreçler içermesi bakımından da ilk işlemden farklılaşıyor.

kaynak: https://www.ifhaber.com/bankacilik/turk-bankasi-blockchain-donemi/