Bundan birkaç ay önce DeFi piyasası olağan üstü bir şekilde yükseliş göstermişti. Öyle ki neredeyse her gün yeni bir DeFi projesi hayata geçiyordu. Bu dönemde en çok ses getiren DeFi projeleri arasında Yearn finance, Chainlink, Uniswap, Aave ve Band yer almıştı. Şuan ise DeFi adeta can çekişiyor, özellikle Yearn finance tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 43.678 doları bundan iki ay önce gördü. Yeni günle birlikte ise Yearn finance (YFI) %15 değer kaybı yaşadı ve YFI fiyatı 10.271 dolara kadar düştü.
Bu değer kaybı sadece YFI için geçerli değil, Aave'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 56,16 doları bundan yaklaşık bir ay önce gördü, yazım itibariyle ise Aave büyük bir düşüş sonrası 29 dolara kadar geriledi. Benzeri bir diğer durumda Band için geçerli oda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 17,51 dolardan 4,2 dolara kadar düştü. Tüm bunların yanında Coingekco verilene göre DeFi ekosistemi 1 Eylül tarihinden itibaren neredeyse %50 değer kaybı yaşadı. Peki popüler DeFi projeleri YFI, Aave ve Band analizi için yorumlar nasıl? İşte popüler Analist Rajarshi Mitra'dan Yearn.finance (YFI), Band Protokol (Band) ve Aave (AAVE) analizi ve tahmini;

Analist Rajarshi Mitra'nım Yearn.finance (YFI) Analizi

Yearn.finance (YFI), 12 Eylül’de 43 bin dolar seviyesine ulaştıktan sonra gerileme gösterdi. Şuanda YFI fiyatı azalan üçgen modelini de kırarak 10 bin 200 dolar bandına geriledi. Teknik çerçeveden bakıldığında YFI 8 bin 320 dolar seviyelerine kadar gerileme gösterebilir. YFI için geçmiş değerlere bakıldığında bu seviyede güçlü bir destek görevi görmüyor. Bu nedenle uygun bir destek bulmadan önce fiyat 6 bin 200 dolara kadar düşebilir.

Analist Rajarshi Mitra’nın Band Protocol (BAND) Analizi

Band Protokol (BAND), ters bir “baş ve omuzlar” modelinden istendiği şekilde olumlu olarak yararlanamıyor. 1 Eylül’de tüm zamanların zirve değeri 15.5 dolara ulaştıktan sonra fiyat şuan Band fiyatı 4.2 dolara kadar geriledi. Band Protokol fiyatı beklenen grafik modelinde düşüş eğilimi göstererek 200 günlük SMA değeri olan 4.75 doların altına indi. Band Protokol (Band) için en yakın destek seviyesi 3.25 dolar civarında görünüyor. 200 günlük SMA “death cross” denen çapraz modeli oluşturmak üzere 50 günlük SMA ile çakışabilir.

Analist Rajarshi Mitra’nın Aave (AAVE) Analizi

Aave için saatlik grafiğe bakıldığında, fiyatın 24 Ekim’de 42.25 dolardan 29.12 dolara düştüğü görülebiliyor. Ayrıca Aave son yedi günde %23.6 oranında bir düşüş yaşadı. Fiyat, kendi için en düşük seviye olan 32 doların dahi altına düştü. Şu an daha önce keşfedilmemiş bir bölgede konumlandığından, destek ve dip bölgeleri tahmininde bulunmak zor görünüyor.


Kaynak: https://coinrot.com/yearn-finance-yf...-aave-analizi/