Bir başka Ethereum (ETH) işlemi için 2.6 milyon dolar daha işlem ücreti ödendi ve insanlar daha önce olduğu gibi bunun bir hata olduğunu düşünüyorlar.
Kripto dünyası 24 saat içinde baş döndürücü işlem ücretiyle gönderilen bir başka küçük değer ile şaşkınlığa uğradı. Dün gönderilen 0.55 ETH (135.78 USD) ile karşılaştırıldığında perşembe sabahı gerçekleşen işlem için dünküyle aynı işlem ücreti ödendi - 2.64 milyon dolar. Gönderici adres aynı fakat bu sefer alıcı farklı.
Etherscan.io, işlemlerin 24 saat içinde gerçekleştiği ve her ikisinin de farklı madenciler tarafından mayınlanmış olduğu göz önüne alındığında "bunun ortak illiyete işaret ettiği" yorumunu yaptı.
SparkPool ilk işlemle ilgili olarak bunu araştırdıklarını ve daha önce de benzer olaylarla karşılaştıklarını duyurdu. "Nihayetinde bir çözüm olacak." Bitfly, bu devasa ücretli ikinci işlemi Ethermine havuzlarının mayınladığını, bunun muhtemelen bir hata olduğunu söyledi. Göndericiye derhal onlarla iletişime geçmesi çağrısında bulundular.
Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bunun "kesinlikle bir hata" olduğunu söyledi. Buterin, çözümün EIP 1559 olacağını umuyor;
temel ağ ücretini ağ talebine göre ayarlayacak, böylece daha iyi ücret fiyat verimliliği sağlayacak ve "gereksiz yere yüksek ücret ödememek için gerekli istemci yazılımının karmaşıklığını azaltacak" bir mekanizma öneriyor. Buterin, bu Ethereum iyileştirme önerisinin (EIP), "kullanıcıların ücretleri manuel olarak ayarlama gerekliliğini azaltarak bu gibi olayların gerçekleşme oranını büyük ölçüde azaltacağını" yazdı.
Birçok kişi bu açıklamadan memnun olmadı, gerçekte ne tür bir hata olduğunu ya da sistemin neden böyle bir hatayı onayladığını, neden maksimum bir ücret olmadığını sordular.
Birçoğu kara para aklama olayını göz ardı etmese de işlemi gerçekleştiren kişinin neden aynı madenciyi kullanmadığını ve aynı zamanda neden farklı adres ve farklı bir ücret olduğunu merak ediyor.
Kripto borsası Evercoin'in kurucusu Miko Matsumura'ya göre, bu bir hata değil ancak özenle hazırlanmış bir kara para aklama projesidir.
Cryptonews.com'a konuşan Matsumura, "ilk işlem bir hata gibi görülebilir... ancak bu şekilde iki işlem kasıtlı görünüyor" dedi.
Matsumura, işlemi gerçekleştiren Ethermine dahil olmak üzere birçok madencilik şirketinin gönderici olduğunu kanıtlayan kişiye fonları geri ödeyeceklerini söyledi.
Matsumura bu durumun ne kadar garip olduğunu açıkladı: "Bu, paranın kirli bir cüzdandan saf bir cüzdana geçmesi için potansiyel bir mekanizma olabilir. Bunun kara para aklama için uygulanabilir bir yaklaşım olması çok garip görünüyor, ancak aynı cüzdandan iki işlemin olması da çok garip görünüyor. Bazıları cüzdanda bir bug olduğunu öne sürüyor ancak ilk hatadan sonra farklı bir cüzdan kullanırsınız."

Kaynak: https://tr.cryptonews.com/news/ether...dendi-2048.htm