Avrupa'nın en büyük merkez bankalarından birinin Bitcoin'in temel teknolojisinin yeni para birimleri için kullanılabileceğini kabul ettiğinden dolayı, fiat para birimlerinden yeni merkez bankası dijital para birimlerine geçiş ilgi çekmeye devam edecek gibi görünüyor.
Hollanda Merkez Bankası (DNB) tarafından yazılan Merkez Bankası Dijital Parası: Amaçlar, Ön Koşullar ve Tasarım Seçimleri başlıklı yazıda, Euro Bölgesi'nde "geleceğe dönük" dijital para biriminin nası olacağı incelendi.
Makalede, "akıllı sözleşme sistemine" dayalı para biriminin işlem maliyetlerini düşürme ve dolayısıyla devlet tarafından ihraç edilen para birimine olan talebi potansiyel olarak artırma yolları tartışıldı. Merkez bankası, "daha önce kriptolara öncülük eden belirli teknolojilerin" gelecekte bu hedeflere ulaşmak için CBDC'ler için kullanılabileceğini kaydetti. Ancak banka, bahsedilen öncü teknolojilerde nelere ilgi gösterdiğini açıkça belirtmedi.
Makalede DNB, en popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ile yakın zamanda yenilenen Facebook Libra'yı karşılaştırdı ve BTC'nin Libra ya da CBDC'den daha merkezsiz bir para birimi olduğunu kabul etti.
Ancak merkez bankası, kripto para biriminin merkezsiz doğasını gelecekteki bir CBDC çözümünün bir parçası olarak görmediğini açıkça belirtti. Merkezi olmayan bir CBDC durumunda kontrolü kaybetme konusunda endişelenen DBN, Bitcoin’in uzlaşma modelini bir CBDC için “gereksiz” olarak adlandırırken kripto alanında görülen merkezsizliği “kısmen ideolojik güdümlü” olarak değerlendirdi.

Kaynak: https://tr.cryptonews.com/news/merke...labil-1631.htm