Felaket zamanlarının kötü niyetli insanlar tarafından ‘fırsat’ ortamı olarak görülmesine pek yabancı sayılmayız. 99 depreminde Türkiye’nin ve civar ülkelerin tamamı depremden zarar gören vatandaşlara yardım etmeye çalışırken, bir kısım kötü niyetli insanlar yerle bir olan apartman kalıntıları arasında altın, mücevher veya işe yarar herhangi bir eşya arayışına girişmişlerdi.
Şimdilerde ise çağın gereksinimlerine ayak uyduran bu insanlar, dolandırı cı lık faaliyetlerine dijital ortam üzerinden devam ediyorlar. Koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için insanlardan BTC ile bağış ödemesi yapmasını talep edenlere karşı uzmanlar uyarıda bulundu.
Bu hafta keşfedilen bir dizi sahte e-posta gönderisinde Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) COVID-19 Dayanışma Fonu adı verilen yeni bir fon kurduğu belirtildi ve alıcılardan bu fona BTC ile bağış yapmaları talep edildi. Uluslararası ölçekte ‘pandemi’ ilan edilen salgınla mücadele için bağış yapabilecek insanlar konuya ilişkin uyarıldı ve bu gönderilerin tamamen sahte olduğunun altı çizildi.

Siber güvenlik uzmanından önemli uyarı

Geliştirmiş oldukları antivirüs yazılımıyla bilinen Sophos şirketi için çalışan siber güvenlik uzmanı Chester Wisniewski, insanların dijital para birimlerini harcarken dikkatli olmaları çağrısında bulundu ve “Dolandırıcılara sakın Bitcoin bağışlamayın. İlla bağış yapacaksanız gerçek parayı, gerçek insanlara gönderin” dedi.
Rastgele gönderimi yapılan sahte e-posta gönderiminde Bitcoin bağışlarıyla tüm ülkelerin hastalığı teşhis ve takip edebilmesinin sağlanacağı, en önde çalışan sağlık personeline koruyucu ekipman gönderimi yapılacağı, toplulukların enfeksiyonu önlemesi ve ihtiyacı olanlara bakım hizmeti verilebileceği iddia edildi. Keza BTC ile yapılan bağış ödemelerinin hayat kurtarıcı aşının geliştirme sürecini hızlandıracağı da öne sürüldü. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere bunların her biri yalan.
Bu arada WHO, gerçekten hastalıkla mücadele için bir fon oluşturmuş durumda. Ancak bu fona dijital para birimleriyle bağış yapılamıyor, sadece gerçek para geçerli.
Kaynak