Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyada git gide yaygınlaşan ve merkez bankalarının üzerinde çalışmalar yürüttüğü dijital paralar hakkında açıklama yaptı. IMF Genel Müdür Yardımcısı Tao Zhang konu hakkında aydınlatıcı açıklamalara yer verdi.

Kripto paraların dünyada popülerleşmesinin ardından devletler para politikalarını kendileri tarafından yürütülmesi gerektiğini düşündüğü için dijital para üretmeye başladılar. Birçok devlet kendi dijital parasının üretip geliştirme çalışmalarını devam ediyor. Başta Çin olmak üzere geliştirilen dijital paralar (CBDC) merkez bankalarının ortak çalışmalar ortaya koymasına da sebep oldu.
IMF Genel Müdür Yardımcısı Tao Zhang kripto paralar avantaj ve dezavantajlarını açıkladı.

Avantajları:
  • Merkez bankalar nakit para basmak maliyetli olduğu için dijital paralar sayesinde bu maliyetten kurtulabilir.
  • Kırsal kesimlerde yaşayan insanların finansal kuruluşlara erişimi zor olduğu için dijital paralar sayesinde herkese ulaşma imkanı ve hızı artıyor.
  • Para politikaları daha etkin uygulanabilir.
  • Banka hesabı açmadan finansal faaliyetler gerçekleştirilebilir.
  • Devletlerin dijital paralarının özel şirketlerin oluşturmuş olduğu kripto paralarla rekabet etmesi ve sektörel anlamda gelişim sağlanmasına sebep olabilir.
Dezavantajları:
  • Banka hesabı açmadan faaliyetler sürdürülebileceği için bankacılık sektörü olumsuz etkilenecektir.
  • Dijital paralar merkez bankalarının likidite sağlamasını olumsuz etkileyerek merkez bankasının otoritesini sarsabilir.
Ayrıca şunları da açıklamalarına ekledi:

“Bir dijital merkez bankası parası kullanmak demek; o merkez bankasının ödeme zincirini baştan sona takip etmek zorunda kalması demektir. Bunun için muhtemelen tüketicilerle iletişime geçmek, yeni tür cüzdanlar geliştirmek, yeni teknolojiler kullanmak, işlemleri gözetlemek ve tüm AML/CFT ihlallerinden sorumlu olmak zorunda kalacak. Eğer merkez bankası olası bir teknolojik hata, siber saldırı veya insan hatası yüzünden bu sorumluluklardan herhangi birini yerine getiremezse o merkez bankasının itibarı zedelenebilir.”

Tao Zhang araştırmaların ve geliştirmelerin zaman içerisinde devam edeceğini de açıkladı.

https://teknokupur.net/imf-dijital-p...rini-acikladi/