En İyi Bitcoin Borsa Platformu ve En İyi Bitcoin Borsaları Listesi

Coinmarketcap güncel verilerine göre, işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance ilk 10 sıralamasında yer bulamadı!
2019 Haziran ayında bu sıralamalar ilk kez açıkladığında Binance 8. sıradaydı ve şimdi ise 11.’liğe geriledi. Binance, yakın zaman önce saldırıya uğradığından güvenlik kategorisinde uzman şirketler tarafınca kötü puan almıştı ve bu durum güvenilirliğini etkiledi. Bu durum Binance borsasının en iyi Bitcoin Borsası sıralamasında 11. sırada yer almasına etki gösterdi.
2019 Mayıs ayında Binance, tarihteki en büyük altıncı hack olarak kayıtlara geçen olayda 7070 BTC çaldırmıştı. Saldırıdan Binance kullanıcıları etkilenmedi. Platform, kaybedilen paraları karşılamak için halihazırdaki acil durum fonu SAFU’yu kullandı.
Güvenilir Bitcoin Borsaları Sıralaması: En iyi Bitcoin Borsa PlatformlarıPiyasanın öncü Kripto para veri sağlayıcı firması olan CryptoCompare‘de son sıralamada 164 borsayı mercek altına aldıklarını bildirdi.
Sıralamada AA ve B notları alan en iyi borsalar küresel hacmin yüzde 33’ünü oluşturdu. Bununla birlikte C’den E’ye daha düşük not alanlar ise küresel hacmin yüzde 67’sinden sorumlu.
CEO Hayter, borsalardan sıralamalar için herhangi bir ücret almadıklarını ve dilerlerse borsalar, saklama hizmeti sağlayıcıları, fonlar ve regülatörlerin temel veriler ile özel araştırmaları satın alabileceklerini ifade etti.


Türk Bitcoin Borsa Platformlarında Durum2019 Sıralamasında yer alan Türk kripto para borsaları arasında en iyi dereceyi BtcTurk elde etti. BtcTurk, 164 borsa arasında 52 puanla 25. olurken onu 20 puanla 140. sırada yer alan Bitci takip etti. Paribu ise sıralamada yer almamıştı. 2020 CryptoCompare verileri ise daha yayın bülteninde paylaşılmadı.

Ayrıca Bitcoin Nedir, BTC Nasıl Satın Alabilirim? 2020 adlı başlığımızı da okuyarak Bitcoin Nedir ve nasıl satın alınabilir öğrenebilirsiniz.

Bitcoin Borsası Nasıl Çalışır?

Çok sıklıkla konuşulan ama önemsenmeyen bir konuya deyineceğiz: Bitcoin borsaları nasıl çalışır?
Bitcoin borsaları günlük olarak çeşitli işlemler yapmaktadırlar ve bunların çoğu blockchain dışında gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu Blockchain’de görülmeyen, şahsî hesaplar üzerinden yapılmaktadır.


Bir Bitcoin borsasına 10 BTC yatırdığımı farzedelim. Arkadaşım da 10 BTC yatırmış olsun. Bu iki işlem de blockchain üzerinde resmî bitcoin transferi olarak kayıtlıdır.
Şimdi ben ve arkadaşım, bu şahsî hesap üzerinden alışverişe başlayabiliriz. Ne işlem yaparsak yapalım, bunlar sadece borsanın şahsî hesabı içerisinde tutulacak, fakat blockchain üzerinde kayıt edilmeyecek.
Bu borsa, teorik olarak blockchain’de kullanabileceği 20 BTC’ye sahip olmuştur. (Biz Bitcoinlerimizi çekmedigimiz sürece, onlar borsaya aittir.) Bitcoinlerimizi yatırdığımız andan itibaren, bu Bitcoinler borsa tarafından blockchain’de kullanılabilir.
Bizim borsadaki hesabımızda gördüğümüz değer tamamen sanaldır . Arkadaşım ve ben, Bitcoinlerimizi o borsada tuttuğumuz sürece onlar gerçekte bize ait değildir. Onların gerçek sahibi artık borsadır.
Eğer Bitcoinlerimizi yatırdığımız borsa yeteri kadar ciddi, deneyimli ve iyiyse bizim Bitcoinlerimizi kullanmadan saklayacaktır.(Biz bitcoinlerimizi çekene kadar.)
Bitcoin Borsaları Hakkında Soru ve Cevaplar

A: Bitcoin borsalarının, benim kripto para birimlerimle ne isterseler yapabileceklerini, aynı zamanda fiyatı istedikleri gibi manipüle edebileceklerini mi söylüyorsun?
B: Her şeyden önce, bildirdiğimiz üzere borsalar, bu konuda hem kapalı bir kutu hem de büyük bir güce sahipler. Bunu kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat muhtemelen bazıları bu açıklıktan doğan avantajı kullanıyordur diye düşünüyoruz.
Aslında sen de buradaki büyük bir seçim gücüne sahipsin. “Asla Bitcoinlerini Borsa Cüzdanlarında Bırakma.”. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu, yalnızca gerçekten ihtiyaç duyulduğunda borsayı kullanman yönünde olacaktır.


Elbette Bitcoinlerini biraz daha uzun bir süre borsalarda tutan tüccarlar var. Ama sakın ola ki borsayı bir cüzdan gibi kullanmayın.
Bu rehberin yazılmasındaki amaç, bu konu hakkında daha fazla kullanıcının dikkatini çekmek ve farkındalığı arttırmaktır.
Bitcoin teknolojisi paranızdan kendinizin sorumlu olmanızı uygun görmüştür. Gerçekten kendi bankanız olabilirsiniz. Gerçekten ihtiyacınız olmadığı sürece 3.parti servisleri kullanmayın. Bu şekilde onların gücünü azaltmaya katkıda bulunacaksınız.
A: Kaynak kodlarına herkesin erişebildiği bir borsa mümkün mü?
B: Elbette bu mümkün. Ama borsanın bir merkeze tabi olmaması daha önemli bir konu. Bitcoin, yapısı gereği eşten eşe, kimsenin müdahelede bulunamayacağı bir sisteme hizmet ediyor. Bu konuda Bitcoin gibi bir anlayış benimseyen bazı projeler var. Bakınız –> https://bitsquare.io. Fakat bu gibi projelerin hala biraz zamana ihtiyacı var. Bunlar gerçekleşene kadar geleneksel borsalarda hayatta kalmayı öğrenmeliyiz.
A: Bitcoin yatırdığımızda bize kar payı vaat eden sistemlerin durumu nedir? Onlar da kısmi para rezervi sistemini mi kullanıyor?
B: Bu onlar için bir aldatıcı bir görünüm olabilir. Bu sistemi kullanıp kullanmadıklarını net bir şekilde bilemeyiz. Sizden aldıkları yatırımlarla, bir sonraki ödemelerini yapıyor olabilirler. Açıkçası onlar paralarına para katma güçlerini kullanarak en ucuz fiyattan alıp, yüksek fiyattan satabilirler. Bu gibi sistemler Bitcoin ekosistemi için saatli bomba gibidir ve ekosistemi tehdit eder. Bu sebeple konu hakkında farkındalığımızı arttırmalı ve borsaların çalışma dinamiklerini öğrenmeliyiz. Aynı zamanda bu güce sahip olan borsalar, Bitcoin fiyatlarını düşürüp, madencilik sektöründeki paylarını arttırma gibi girişimlerde de bulunabilirler ki bu girişimler, belli bir süre sonra manipülasyonlara gebe kalabilir.
A: Borsaların, ürettirdiği bitcoin haberleri ve coin yorumları ile manipülasyonları desteklediği doğru mu?
B: Bunun için net bir kanıt olmasa da, bir çok borsanın hatta ünlü Borsa CEO'larının bu konularda çok fazla yönlendirme yapabileceğini bildirelim.
Haber Kaynak: https://coinotag.com/bitcoin-borsa-s...ara-borsasi-1/