Dünya'daki kripto paralar her geçen gün popülerleşiyorlar. Bu popülerleşmeyle birlikte devletlerde çalışmalarını arttırmaya başladı. Dünya üzerinde ondan fazla ülkenin merkez bankasının resmi olarak açıklama yapmaları ise ne kadar ciddi olduklarını gösteriyor. Blockchain teknolojisinin son derece güvenlikli ve kullanım kolaylığı sağlayan yapısı sayesinde hayatımıza entegre edilmesinde de herhangi bir zorluk yaşanmıyor. Merkez Bankaları dijital para için birlikte çalışacak.

İsveç, İsviçre, Japonya, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Kanada'nın merkez bankaları Uluslararası Denkleştirme Bankası (BIS) ile bir araya gelip CBDC araştırmaları yapmaya başlıyor. Bu konu hakkında bir duyuruda yayınlandı. Merkez Bankaları dijital para için birlikte çalışacak ve yakında kullanılma ihtimali çok yüksek olan dijital paraların geleceğine şekil verilecek.
''Grup, CBDC'lerin ekonomik, fonksiyonel ve teknik tasarım seçimlerinde kullanım alanlarını araştıracak. Bu kullanım alanları arasında uluslararası birlikte işlerlik ve yeni teknolojiler ile ilgili bilgi paylaşımı da yer alıyor. Grup, Finansal İstikrar Kurulu ve Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) gibi ilgili kuruluşlar ile yakın temas halinde olacak.''

İsviçre'de Kripto Para Bankası Açılmıştı

İsviçre'de kripto para bankası açıldı. İsviçre'de faaliyetlerini yürüten eski ismiyle SEBA Crypto AG tarafından yapılan resmi açıklamayla birlikte bankacılık için gereken lisanların alındığı açıklandı. İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu'ndan (FINMA) Ağustos ayında bankacılık ve menkul kıymetler satıcılığı için lisans aldı, tam denetimli bir kurum olduğu açıkladı. Dünya'nın güvenilir finans merkezi olarak gördüğü İsviçre'de bu tarz girişimlerin olması oldukça olumlu karşılanıyor. Ayrıca diğer ülkelerde de benzer girişimlerin olması gerektiği söyleniyor.
Bankalar Kripto Para Hizmeti Verebilir

Brad Garlinghouse, kripto paralara olan ilginin daha da fazla artacağını ve bu artışlara bankaların kayıtsız kalmayacağını düşünüyor. Devletlerin ilgisini bankalardan önce çeken kripto paraların, dünyadaki ekonomi sistemlerini ve ödeme sistemlerini kökünden değiştirebilecek bir yapıya sahip olduğu düşünülüyor. Sürekli olarak haberlerini yaptığımız devletlerin kripto para hamleleri 2020'den sonra somut olarak karşımıza çıkacak.

https://teknokupur.net/merkez-bankal...kte-calisacak/